Koronawirus. Co jeśli szczepionka nigdy nie zostanie opracowana?
Cały świat stanął do wyścigu o to, kto pierwszy opracuje szczepionkę na koronawirusa. Stawka jest warta miliardy, a mimo to nie ma żadnych gwarancji. Coraz częściej pada pytanie: a jeśli szczepionka nie powstanie w ogóle? W historii już były takie przypadki.
1. Koronawirus. Szczepionki nie będzie?
Jeśli szczepionka nie powstanie, będziemy musieli nauczyć się żyć z koronawirusem. Eksperci uważają, że choć restrykcje będą stopniowo znoszone, wiele środków zapobiegawczych wciąż będzie nas obowiązywać. Przykładowo noszenie maseczek i utrzymywanie dystansu staną się dla nas czymś zwyczajnym. Tak samo naukowcy nie wykluczają, że epidemię koronawirusa będą wybuchać każdej jesieni i zimy.
"Nie możemy z całą pewnością zakładać, że szczepionka w ogóle się pojawi. A nawet jeśli tak się stanie, to nie wiadomo czy przejdzie wszystkie testy skuteczności i bezpieczeństwa” - mówi w rozmowie z CNN dr. David Nabarro, profesor globalnego zdrowia w Imperial College London, który pełni również funkcję specjalnego wysłannika ds. COVID-19 przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
2. Leki na koronawirusa pojawią się niebawem?
Nabarro zwraca uwagę, że istnieją bardzo groźne wirusy, na które wciąż nie opracowano szczepionki. Jako przykład podaje HIV/AIDS. Według lekarza jeszcze w latach 80-tych zakażenie się oznaczało niemal pewną śmierć, a teraz dzięki lekom przeciwwirusowym osoby mające HIV mogą normalnie funkcjonować.
Eksperci coraz częściej mówią, że powinniśmy brać pod uwagę podobny rozwój wydarzeń również w przypadku koronawirusa. Zwłaszcza, że prace nad lekami na COVID-19 trwają równie intensywnie jak nad szczepionką.
Coraz więcej dociera informacji o pozytywnych skutkach terapii osoczem ozdrowieńców, którzy po pokonaniu koronawirusa wytworzyli przeciwciała we krwi. Naukowcy badają Remdesivir, lek który stosowano na ebolę. W USA jest testowana hydroksychlorochina. Już wiadomo, że ten lek nie sprawdza się w zaawansowanych przypadkach. Istnieje szansa, że podawany od początku choroby, spowolni proces namnażania wirusa w organizmie.
## Koronawirus. Kiedy szczepionka?
Do tej pory Niemcy, Wielka Brytania, USA oraz Chiny ogłosiły, że przestąpiły do testów szczepionek z udziałem ochotników. Jak mówią naukowcy, tempo w jakim trwają pracę nad szczepionką jest rekordowe i niespotykane do tej pory.
Do opracowania szczepionki używana jest najnowsza metoda zwana RNA. Jej zaletą jest to, że wakcyna nie zawiera cząsteczek wirusa, więc nie powoduje niebezpieczeństwo zakażenia. Właśnie dzięki temu tak szybko udało się przejść do testów z udziałem ludzi.
Szacuje się, że zanim szczepionka pojawi się na rynku, upłynie co najmniej półtora roku. Jednocześnie naukowcy jednym głosem przestrzegają, że nie ma żadnej gwarancji, że praca nad szczepionką zakończy się sukcesem.
Zobacz także: Lekarz wyjaśnia, jak koronawirus niszczy płuca. Zmiany występują nawet u pacjentów, którzy ozdrowieli
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.