Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czy szczepienie trzecią dawką będzie konieczne dla osób narażonych na ciężki przebieg COVID-19? Prof. Parczewski wyjaśnia (WIDEO)

Prof. dr hab. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, był gościem programu "Newsroom" WP. Lekarz wyjaśnił, od czego zależy to, czy trzecia dawka szczepionki będzie konieczna dla osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID-19.

- To zależy od kilku czynników. Od tego, jak będzie się kształtowała odporność, poziom przeciwciał, jakie będzie ryzyko reinfekcji, ale też od tego, jak wirus będzie się zmieniał - tłumaczył lekarz.

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że trzecia dawka szczepionki nie jest skuteczna w ochronie przed najbardziej zakaźnymi mutacjami, jak chociażby indyjski wariant SARS-CoV-2. Zdaniem prof. Parczewskiego, nie jest to takie oczywiste.

- To zależy, bo my tego do końca nie wiemy. W momencie, kiedy wchodzi nowy wirus, ucieka szczepionce, to nasze przeciwciała przestają się łączyć i chronić przed kolejnym zakażeniem. Natomiast ta odporność, która się tworzy, nie jest równa u wszystkich osób. Niektóre osoby będą bardziej odporne, inne mniej - wyjaśnił ekspert.

Prof. Parczewski dodał również, że szczepionki można tak zmienić, aby skutecznie chroniły przed nowymi wariantami SARS-CoV-2.

- Trzeba pamiętać, że te szczepionki, które są teraz, są projektowane pod wirusa, który pojawił się mniej więcej rok temu. Trzeba je będzie być może przeprojektować i można to zrobić. Można sprawić, że nowe szczepionki, czy też każda nowa wersja szczepionek będzie odpowiednia dla nowych wariantów wirusa. Tak się dzieje w przypadku grypy - wyjaśnia ekspert.

Więcej w WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.