Koronawirus. Deksametazon w terapii chorych na COVID-19. "To żadna nowość. W Polsce stosujemy ten preparat od dawna" – mówi dr. Dzieciątkowski
Brytyjskie media żyją "przełomowym" odkryciem: znany od dziesięcioleci preparat deksametazon daje pozytywne efekty w terapii chorych na COVID-19. Co na to polscy lekarze? Stosują go od początku pandemii, ale ostrzegają: "W żadnym przypadku ten lek nie może być zażywany w profilaktyce zakażeń koronawirusem".
1. Deksametazon. Przełom w leczeniu COVID-19?
Od kilku dni media w Wielkiej Brytanii donoszą o przełomowym odkryciu naukowców z Oxford University. Opublikowali oni badania z udziałem ponad 6 tys. chorych na COVID-19. Ok. 2 tys. z tych osób dostało deksametazon, który jest stosowany powszechnie w leczeniu chorób reumatycznych i autoimmunologicznych ze względu na silne i długotrwałe działanie przeciwzapalne.
Badania wykazały, że zastosowanie deksametazonu u najciężej chorych na COVID-19 zmniejszyło liczbę zgonów o 35 proc. w grupie pacjentów wymagających respiratorów do oddychania. Z kolei u chorych, którzy mieli już podawany tlen, śmiertelność spadła o 20 proc.
Brytyjskie środowisko lekarskie uznało wyniki badań za przełomowe. Co na to polscy lekarze?
- W polskich szpitalach deksametazon, podobnie jak i inne kortykosteroidy, jest stosowany w leczeniu ciężko chorych na COVID-19 już co najmniej od kilku miesięcy, więc zasadniczo to żadne odkrycie. Zresztą już lutym badania na ten temat były opublikowane przez chińskich naukowców. Brytyjczycy jedynie przeprowadzili badania na większej grupie pacjentów, a BBC nagłośniła całą sytuację – opowiada Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej WUM.
Jak zaznacza Dzieciątkowski, deksametazon nie jest panaceum ani też lekiem na koronawirusa.
- Trzeba wyraźnie podkreślić, że jest to preparat, który łagodzi objawy włóknienia płuc wyłącznie u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Deksametazon powinien być stosowany w przypadku zakażeń SARS-CoV-2 tylko w szpitalu i pod nadzorem lekarzy. W żadnym przypadku ten lek nie może być zażywany w profilaktyce zakażeń koronawirusem, gdyż może przynieść więcej szkody niż pożytku – podkreśla dr Dzieciątkowski.
Deksametazon ma przeciwskazania jak inne leki sterydowe. Nie powinien być stosowany u osób z cukrzycą, gruźlicą oraz owrzodzeniem żołądka, bo może doprowadzić do krwotoków.
2. Deksametazon. Tani i powszechny
Szpital CSK MSWiA w Warszawie stosuje deksametazon od samego początku wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce.
- Deksametazon jest powszechnie stosowanym preparatem, znanym od lat 60. Teraz znalazł swoje zastosowanie w leczeniu chorych na COVID-19. Jest to lek dostępny, bo produkowany przez co najmniej trzy polskie firmy i bardzo tani – podkreśla prof. Katarzyna Życińska, kierowniczka Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej WUM.
Jak mówi Życińska, deksametazon ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne i jest podawany jedynie pacjentom w ciężkim stanie. Takie osoby zazwyczaj są na oddziale intensywnej terapii i wymagają podłączenia pod respirator bądź tlenoterapii na wysokich przepływach.
3. Koronawirus. Burza cytokinowa
W trzecim i ostatnim stadium COVID-19 u pacjentów jest obserwowana burza immunologiczna, zwana również cytokinową. Jest to nadmierna reakcja układu odpornościowego na patogen, która powoduje namnażanie cytokin (białek) i dezorientację organizmu, który zaczyna atakować własne tkanki.
W takich właśnie przypadkach deksametazon może okazać się bardzo pomocny. Podaje się co najmniej 6 mg leku przez minimum 10-14 dni. Jak przyznaje Życińska, dzięki tej terapii udaje się uratować życie wielu pacjentom.
- Preparat jest bardzo uniwersalny i ma szerokie spektrum działania. Jednak nie jest to jedyny lek na koronawirusa. COVID-19 jest leczony całym zestawem lekarstw. Oprócz deksametazonu czasami równolegle podajemy pacjentom tocilizumab (również lek na stawy hamujący burzę cytokin), różne antybiotyki i leki przeciwwirusowe. To wszystko składa się na wynik w leczeniu – podkreśla Życińska.
Zobacz także: Koronawirus. Dlaczego na COVID-19 umierają też ludzie młodzi i bez żadnych chorób dodatkowych?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.