Trwa ładowanie...

Koronawirus. Dr Afelt: Warianty Delta i Lambda to nie koniec. Będą pojawiać się kolejne mutacje (WIDEO)

Avatar placeholder
07.07.2021 17:33

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wariant Delta stanie się niebawem dominującym na całym świecie. Zdaniem naukowców jest on bardziej zakaźny. Tymczasem pojawiają się doniesienia o kolejnych wariantach SARS-CoV-2, które mogą jeszcze szybciej transmitować wirusa i tworzyć jeszcze większe zagrożenie.

(WP)

Chodzi m.in. o rozprzestrzenienie się Delta Plus, który jest groźną mutacją wariantu Delta. Mówi się ostatnio również o wariancie Lambda, który obecnie odpowiada za 80 proc. zakażeń w Peru i szybko rozprzestrzenia się w regionie Ameryki Łacińskiej. Ostatnio zakażenie Lambdą zostało wykryte w Australii. Naukowcy obawiają się, że wariant ten może być bardziej odporny na szczepienia. Na razie jednak nie ma na to jednoznacznych dowodów.

Jak pojawienie się nowych wariantów może wpłynąć na przebieg epidemii koronawirusa? Na to pytanie odpowiadała dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, która była gościem WP "Newsroom".

- Za każdym razem pojawienie się nowego wariantu jest wielką niewiadomą - podkreśliła ekspertka. - Wystarczy sobie przypomnieć, jak było głośno, kiedy pojawił się wariant Alfa (tzw. brytyjski - przyp. red.) i wówczas powstało pytanie, czy szczcepienia przeciw COVID-19 rzeczywiście zapobiegają nie tylko zachorowaniu, ale i zakażeniu? Teraz wiemy, że osoby w pełni zaszczepione są chronione przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Pojawiają się jednak dane, że szczepienia nie chronią w 100 proc. przed zakażniem - dodała dr Afelt.

Oznacza to, że jeśli jesteśmy zaszczepieni i zakazimy się wirusem, możemy go transmitować dalej. - Jesteśmy więc wektorem dla rozprzestrzeniania się kolejnych wariantów - wyjaśniła.

Jak zaznaczyła dr Aneta Afelt, z pewnosią koronawirus będzie szukał takich możliwości, które pozwolą mu na przetrwanie.

- Przetrwanie dla wirusa zapewniają nosiciele, dzięki którym wirus móże się namnożyć do takiej liczby kopii, która mu pozwoli mu na dalszą transmisję. SARS-CoV-2 będzie więc próbować obejść ograniczenia sanitarne oraz szczepienia - uważa ekspertka.

Jej zadaniem przykładem "dostosowania się" jest właśnie wariant Delta.

- Ten wariant wirusa sam się udoskonalił. W tej chwili, żeby się przenieść na kolejną osobę, potrzebuje mniejszej liczby kopii, co oznacza, że może efektywniej nas zakażać - mówiła dr Afelt.

- Nowe warianty dalej będą powstawać, co do tego nie należy mieć złudzeń. Musimy po prostu nauczyć się z tym żyć, ponieważ jesteśmy częścią biologii - podsumowała dr Aneta Afelt.

Zobacz także: Wariant Delta. Czy szczepionka Moderny jest skuteczna w przypadku wariantu indyjskiego?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze