Trwa ładowanie...

Koronawirus. Dr Sutkowski o zakrzepach po szczepionce firmy AstraZeneca: "Sprawa jest naprawdę dyskusyjna" (WIDEO)

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, był gościem programu "Newsroom" WP. Lekarz odniósł się do słów szefa Europejskiej Agencji Leków ds. szczepionek na temat związku pomiędzy wystąpieniem zakrzepów, a przyjęciem preparatu firmy AstraZeneca.

"Moim zdaniem możemy już obecnie powiedzieć, że jasne jest powiązanie między przypadkami zakrzepicy i tą szczepionką" - powiedział Cavalieri.

Dr Michał Sutkowski przyznał, że nie są to dobre wieści i dodał, że istnieje prawdopodobieństwo, że przypadki zakrzepów, o których wspominał Włoch, trzeba będzie zweryfikować.

- Jeżeli Europejska Agencja Leków nabierze przekonania o konieczności zweryfikowania tego wskazania, bezwzględnie trzeba się temu podporządkować. Natomiast my słyszymy od kilku tygodni o takich sytuacjach, w których w ten sam sposób wypowiadali się niektórzy eksperci, już nie mówiąc o ministrach zdrowia wielu państw europejskich, a niektórzy mówili wręcz przeciwnie. Anglicy dali dowód poprzez masowe szczepienia tym preparatem, gdzie nie było żadnych tego typu problemów - twierdzi dr Sutkowski.

Lekarz powiedział, że należy być ostrożnym w ocenie preparatu i dodał, że w Polsce nie obserwuje się takich powikłań.

- Sprawa jest naprawdę dyskusyjna, bardzo delikatna. Trzeba być bardzo ostrożnym, zarówno w jedną stronę, wskazując na te ewentualne powikłania, jak i w drugą. My w Polsce nie obserwujemy takich sytuacji, które by wskazywały na ten związek przyczynowo- skutkowy, tylko na związek czasowy. Jeżeli będą badania naukowe na ten temat, takie, które można na tę chwilę zrobić, to oczywiście nie będziemy szczepić tym preparatem - podusmowuje ekspert.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.