Trwa ładowanie...

Koronawirus. Gdzie najłatwiej się zakazić? Oto lista największych ognisk epidemii w Polsce

W zakładach pracy, na imprezach czy podczas nabożeństw? Wystarczy, aby w dużym skupisku ludzi pojawiła się jedna osoba zakażona koronawirusem, a w któtkim czasie może dojść do wybuchu dużego ogniska epidemii. Jak to wygląda w Polsce, a jak na świecie?

1. Koronawirus. Gdzie zaraziło się najwięcej osób na raz?

W niemieckim Frankfurcie po jednym nabożeństwie doszło do zakażenia 107 osób. 2,5 godziny lekcji chóru w mieście Mount Vernon (USA) wystarczyło, aby zakażonych zostało 53 oosby. Podczas imprezy urodzinowej w Connecticut doszło do wybuchu ogniska, w wyniku czego zakaziło się 300 osób. Podobna sytuacja miała miejsce w Alabamie, gdzie po pogrzebie zakażonych zostało zakażonych 600 osób.

Koronawirus. Gdzie najłatwiej się zarazić?
Koronawirus. Gdzie najłatwiej się zarazić? (Getty Images)

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Michał Sutkowski o noszeniu maseczek"

Te liczby pokazują, jak niewiele trzeba, aby w krótkim czasie doszło do wybuchu ogniska epidemii koronawirusa. A jak sytuacja wygląda w Polsce? Oto największe ogniska, jakie wystąpiły w kraju.

2. Koronawirus. Największe ogniska w Polsce są w kopalniach

Koronawirus błyskawicznie rozprzestrzenił się w kopalniach. Od początku epidemii w kopalniach w woj. śląskim wykryto ponad 5,2 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Wśród osób zainfekowanych górnicy oraz ich rodziny. Większość przypadków zachorowań miała miejsce w kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Stan na 12 czerwca to 3042 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. W Pniówku jest to 1589 osób, w Ruchu Zofiówka - 1176, w kopalni Jastrzębie-Bzie - 238, w kopalni Budryk - 22, w Ruchu Borynia - 15 oraz w Ruchu Szczygłowice - 2.

3. Zakłady meblarskie w pow. kępińskim (woj. wielkopolskie). 340 zakażonych koronawirusem

Na początku maja u jednego z pracowników wielkopolskiej fabryki mebli wykryto koronawirusa. W kolejnych tygodniach badaniami objęto wszystkich 966 pracowników zakładu. Z ostatnich danych wynika, że zakażonych jest 340 zakażonych pracowników.

Sytuacja wymknęła się spod kontroli, ognisko okazało się największym w województwie. Fabryka mieści się w powiecie kępińskim. Jednak zakażenia nie ograniczają się tylko do tego powiatu. Wiele osób dojeżdża do fabryki mebli w okolicach Kępna z województwa łódzkiego - na przykład z powiatów wieluńskiego i wieruszowskiego. W tych powiatach również rośnie liczba zakażonych. W tym pierwszym powiecie jest obecnie ok. 50 aktywnych przypadków, w tym drugim niemal 80. Od początku epidemii w obu powiatach zanotowano ok. 240 zakażeń.

4. Fabryka mrożonek w Działoszynie (woj. łódzkie). Co najmniej 94 zakażonych SARS-CoV-2

Zaczęło się od pracownicy fabryki lodów i mrożonek "Anita". Kobieta zaczęła mieć objawy COVID-19 i zgłosiła się do lekarza. Gdy test wyszedł u niej pozytywnie, przebadano sto osób, które miało kontakt z kobietą. Okazało się, że 94 pracowników fabryki jest zakażonych. W zakładach pracuje około 546 osób.

Żadna z zainfekowanych osób nie potrzebowała hospitalizacji. Jednak w samym Działoszynie, gdzie mieszka 7 tysięcy osób, zamknięte zostały obiekty użyteczności publicznej m.in. szkoły, biblioteki, żłobki, przedszkola, biblioteki i dom kultury. Lokalny sanepid zalecił zaostrzenie reżimu sanitarnego na okolicznych targowiskach i bazarach.

5. Zakład mięsny w Starachowicach. 84 zakażonych

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem w starachowickim oddziale firmy Animex Foods wykryto 15 maja. Wówczas podjęto decyzję o odsunięciu od pracy ponad 200 pracowników powyżej 60. roku życia lub mających choroby współistniejące. Ponad 630 pracowników zakładu trafiło na kwarantannę. Obecnie zakażonych jest 74 pracowników firmy i osób z firm zewnętrznych. Łącznie starachowicki zakład zatrudnia około 2 tys. osób.

Ogniska epidemii w zakładach mięsnych były bardzo poważnym problemem w Niemczech oraz USA. Wirusa wykryto w 216 amerykańskich zakładach przetwórstwa mięsnego w 33 stanach. Zaraziło się nim łącznie ponad 20 tysięcy pracowników, co najmniej 76 osób zmarło.

6. Szpital w Sieradzu. 80 zakażonych

Szacuje się, że nawet do jednej trzecia wszystkich zakażeń może dochodzić w szpitalach i przychodniach. Tak w Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu podczas rutynowych badań wśród pacjentów wykryto 40 pozytywnych wyników testów na COVID-19. W kolejnych badaniach liczba zakażonych wzrosła do 80 osób. To 45 pacjentów i 35 pracowników placówki z kilku oddziałów. Najwcześniej zakażenia wykryto na oddziale nefrologii i chorób wewnętrznych. Obecnie w placówce zamknięte są trzy oddziały - nefrologii, diabetologii i kardiologii.

7. Ośrodek dla cudzoziemców w Warszawie. 63 zakażonych

Urząd ds. Cudzoziemców poinformował, że zdiagnozowano w sumie 63 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Cztery osoby trafiły do szpitala. W ośrodku zakwaterowanych jest 111 kobiet i dzieci. Pierwsze ognisko wykryto w drugiej połowie maja.

Zobacz także: Koronawirus w USA. Polak pracujący w amerykańskim szpitalu opowiada o realiach pracy w służbie zdrowia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza