Trwa ładowanie...

Koronawirus. Jaki test wykonać przed wyjazdem na wakacje? Tłumaczymy krok po kroku

Avatar placeholder
26.06.2021 19:16
Test przed wakacjami
Test przed wakacjami (GettyImages)

Polacy masowo ruszyli do biur podróży, aby wykupić zagraniczne wycieczki. Muszą jednak liczyć się z tym, że większość krajów wymaga od turystów okazania tzw. paszportu covidowego albo ujemnego wyniku testu PCR wykonanego nie później niż 48-72 h przed wylotem. Tłumaczymy krok po kroku, jak przygotować się do wyjazdu, aby uniknąć stresu na lotnisku.

spis treści

1. Test na koronawirusa przed wyjazdem za granicę

Biura podróży informują o gwałtownie rosnącym zainteresowaniu zagranicznymi wyjazdami. Polacy wykupują wycieczki, ale muszą liczyć się z tym, że przy wyjeździe za granicę czeka ich kilka "niespodzianek".

Większość krajów wymaga uzupełnienia przed wyjazdem specjalnych formularzy w internecie, a podczas przekroczenia granicy - okazania ujemnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 lub paszportu covidowego.

Zobacz film: "Prof. Parczewski twierdzi, że nowy wariant koronawirusa to pewność"
Test na koronawirusa przed wyjazdem za granicę
Test na koronawirusa przed wyjazdem za granicę (Getty Images)

Osoby, które przy przekroczeniu granicy nie będą posiadać wymaganych dokumentów, nie zostaną wpuszczone albo będą skierowane na kwarantannę.

- Każdy kraj, nawet w obrębie UE, ma inne warunki dla osób wjeżdżających. Dlatego polecam przed wykonaniem testu skontaktować się z ambasadą oraz dokładnie sprawdzić wszystkie szczegóły - opowiada dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Informacje na temat restrykcji obowiązujących w UE można znaleźć na stronie prowadzonej przez Komisję Europejską.

2. Czy testy wykonane na własną rękę będą brane pod uwagę?

Obecnie na rynku są trzy rodzaje testów w kierunku SARS-CoV-2:

  • molekularne (genetyczne) metodą rRT-PCR,
  • antygenowe,
  • serologiczne, wykrywające antyciała IgM i IgG.

Ostatni z wymienionych testów nie jest respektowany jako wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, ponieważ nie wykrywa aktywnego zakażenia, a tylko stwierdza, czy pacjent miał kontakt z patogenem i czy doszło do odpowiedzi immunologicznej.

Jak opowiada dr Kłudkowska, większość krajów na świecie dopuszcza testy wykonane metodą PCR jako najbardziej czułe. W części państw dopuszczone są także testy antygenowe.

- Są też wyjątki państw, gdzie uznaje się tylko testy antygenowe. Dlatego tak ważne jest, aby przed wykonaniem testu wiedzieć, jakie dokładnie są wymagania - opowiada dr Kłudkowska.

Niektóre kraje wyznaczają nawet minimalną czułość i swoistość testów na SARS-CoV-2.

3. Czy test z Biedronki, Lidla czy drogerii uprawnia do wjazdu za granicę?

Jak zaznacza dr Kłudkowska, bez względu na to, jaki test jest wymagany, warunkiem koniecznym jest, aby został on wykonany w certyfikowanym laboratorium medycznym i był autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego.

Należy również pamiętać, że dokument musi być wystawiony w języku lokalnym państwa, do którego jedziemy albo po angielsku. Większość laboratoriów oferuje możliwość wystawienia testów w językach obcych. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, należy zlecić tłumaczenie dokumentu tłumaczowi przysięgłemu.

Prawidłowo wystawiony test musi zawierać następujące informacje:

  • nazwisko, numer paszportu lub dowodu osobistego podróżnego,
  • datę pobrania wymazu,
  • datę wystawienia zaświadczenia,
  • dane identyfikacyjne i kontaktowe centrum, które przeprowadza analizę,
  • informacje na temat użytej techniki badania,
  • wynik ujemny.

Testy kupione w sklepie i wykonane na własną rękę nie są uznawane za oficjalne.

- Wyniki tego typu testów nie są dokumentem. Można je wykonać jedynie na własny użytek, dla zaspokojenia ciekawości, bo do niczego innego one nie służą - podkreśla dr Kłudkowska.

4. Jak przygotować się do wymazu?

Eksperci radzą, aby wymaz był pobierany najlepiej o poranku.

  • Wymaz powinien nastąpić nie wcześniej niż 3 godz. od posiłku.

  • Przed pobraniem nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.

  • Na 2 godz. przed pobraniem nie powinno się stosować kropli do nosa, maści czy aerozoli.

  • Przed wymazem nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.

5. Czym jest paszport covidowy i jak go pobrać na telefon?

Paszport covidowy to potoczna nazwa Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). Jest to dokument, który może ułatwić podróżującym przekraczanie granic krajów Unii Europejskiej, a także korzystanie z hoteli. Obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich UE. Osoby posiadające ważne zaświadczenie będą zwolnione z kwarantanny po przekroczeniu granicy danego kraju.

W paszporcie covidowym zawarte będą informacje o tym, że dana osoba:

Certyfikat można okazać w formie cyfrowej lub papierowej. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, certyfikat UCC można pobrać na telefon komórkowy albo tablet. Kod QR, zawarty w zaświadczeniu, będzie zawierał informacje o ilości podanych dawek szczepienia, rodzaju podanego preparatu oraz aktualnych testach na obecność SARS-CoV-2.

Dokument zaświadczający nasze zaszczepienie, będzie ważny czternaście dni od drugiej dawki szczepionki przez kolejny rok.

Zobacz także: Koronawirus. Kiedy mimo zakażenia test może wyjść ujemny? Wyjaśnia diagnostka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze