Trwa ładowanie...

Koronawirus. Kiedy nastąpi szczyt 3 fali zakażeń w Polsce? Adam Niedzielski podaje datę

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, kiedy należy spodziewać się szczytu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce. - Ekspertyzy prognozują, że apogeum trzeciej fali epidemii w Polsce będzie miało miejsce mniej więcej na przełomie marca i kwietnia - ostrzegł szef resortu zdrowia.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: szczepienie jest przyspieszeniem nabycia odporności"

spis treści

1. Trzecia fala zakażeń w Polsce

Jak podkreślił Adam Niedzielski, przez kolejny miesiąc będziemy obserwowali wzrosty zakażeń, które - według prognoz - będą oscylowały wokół 10-12 tys. zakażeń dziennie. Jego zdaniem jest to "wciąż niepewny scenariusz, ponieważ na przyspieszenie wzrostu zakażeń mogą też wpłynąć nowe mutacje wirusa".

Szef resortu zdrowia dodał, że najbardziej narażonymi na mutacje SARS-CoV-2 regionami w Polsce są Warmia i Mazury, Kujawy oraz Pomorze.

"Drugą falę przechodziliśmy od południa na północ, najpierw ta druga fala dotknęła Małopolski, Podkarpacia i potem się przetaczała stopniowa na północ Polski. To, co mamy w warmińsko-mazurskim, to jest taki nieprzerwany od ponad 1,5 miesiąca wzrost zakażeń, czyli to jest w gruncie rzeczy druga fala w tym regionie, na którą się nałożyły te dodatkowe elementy, czyli poluzowanie postaw i pojawienie się mutacji" – tłumaczył w rozmowie z TVN24 minister zdrowia.

Adam Niedzielski o apogeum 3 fali zakażeń w Polsce
Adam Niedzielski o apogeum 3 fali zakażeń w Polsce (Getty Images)

2. Maseczki, dystans i mycie rąk

Przyczyn wzrostu zakażeń Niedzielski upatruje w poluzowanych obostrzeniach.

"Proszę zobaczyć dookoła, że wszyscy przedłużali lockdowny, a my otworzyliśmy hotele, galerie i też stoki narciarskie. To spowodowało też duży wzrost mobilności" – powiedział minister i dodał, że zgodnie z obraną strategią restrykcje wrócą wtedy, gdy wzrost zakażeń zacznie gwałtownie wzrastać.

Zdaniem ministra zdrowia w walce z pandemią wciąż kluczowe jest zasłanianie nosa i ust maseczką, utrzymywanie dystansu oraz mycie rąk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.