Trwa ładowanie...

Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić przesiewowe testy antygenowe. Będą podstawą do stwierdzenia zakażenia

 Ewa Rycerz
06.11.2020 12:12
Testy antygenowe mają być traktowane na równi z testami PCR
Testy antygenowe mają być traktowane na równi z testami PCR (gettyimages.com)

Są szybkie, czułe i wiarygodne. Mowa o testach antygenowych, za pomocą których można stwierdzić obecność koronawirusa w organizmie. Ich wynik ma być traktowany na równi z wynikiem testów laboratoryjnych. Teraz Ministerstwo Zdrowia chce je wprowadzić do powszechnego stosowania. Odpowiadamy na najważniejsze pytania na temat tego typu testów.

1. Zmiany w raportowaniu przypadków

5 listopada weszły w życie kolejne zmiany w sposobie liczenia statystyk nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Do wczoraj laboratoria nie musiały raportować do Ministerstwa Zdrowia o przypadkach zachorowań na COVID-19, jeśli test był wykonywany komercyjnie. Teraz te dane będą musiały trafiać do centralnego systemu, na podstawie którego publikowane są codzienne raporty zachorowań.

Jednocześnie laboratoria zostały zwolnione z obowiązku informowania o całkowitej liczbie wykonanych testów (zarówno z wynikami pozytywnymi, jak i negatywnymi).

Zobacz film: "Dramatyczna sytuacja w małopolskich szpitalach. Andrzej Kulig: "podejmujemy decyzje o likwidacji pewnych oddziałów""

Jest jeszcze jedna ważna zmiana - testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzania zakażeń SARS-CoV-2 jak uwzględniane do tej pory testy molekularne.

2. Czym jest test antygenowy?

To jedno z badań, które jest wykorzystywane w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2, dopuszczone przez Światową Organizację Zdrowia.

3. Jak zrobić test antygenowy?

Test antygenowy wykonuje się w oparciu o wymaz z nosa lub nosogardzieli. Pobraną próbkę materiału nanosi się na płytkę testową i dokonuje odczytu. Wynik dostępny jest po 10-30 minutach.

Cała procedura nie wymaga specjalistycznej aparatury diagnostycznej.

4. Czym test antygenowy różni się od testu PCR?

Testy biologii molekularnej PCR tym różnią się od antygenowych, że wykrywają obecność materiału genetycznego wirusa w organizmie chorego. Natomiast te antygenowe wskazują tylko na obecność białek wirusa, czyli jego "opakowanie”.

5. Kiedy powinno wykonać się test antygenowy?

Testy dają wyniki dodatnie w okresie, gdy ilość wirusa w drogach oddechowych jest największa, czyli zazwyczaj od 1-3 dni przed wystąpieniem objawów do 5-7 dni po wystąpieniu objawów.

Wg wytycznych WHO i CDC testy antygenowe mogą być wykorzystywane między innymi do diagnostyki zakażeń u pacjentów objawowych w ciągu pierwszych 5-7 dni od wystąpienia objawów.

6. Czy pozytywny wynik oznacza kwarantannę?

Ministerstwo Zdrowia liczy tutaj na odpowiedzialność społeczną i fakt, że chorzy sami będą się izolować.

7. Co zrobić, jeśli wynik testu antygenowego jest ujemny, a chory ma objawy?

Jeśli uzyskamy wynik dodatni testu antygenowego, to jest to równoznaczne z rozpoznaniem u pacjenta COVID-19. Natomiast w przypadku uzyskania wyniku ujemnego u pacjenta objawowego, jest konieczne potwierdzenie tego metodą PCR. W takim przypadku medyk powinien pobrać materiał do badania molekularnego.

8. Czy testy antygenowe są wystarczająco czułe i wiarygodne?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by kupić test II generacji, informacja powinna być umieszczona na opakowaniu lub w opisie testu. Testy generacji I nie są na tyle czułe, by dać wynik wiarygodny, te nowsze już tak.

Testy antygenowe wykazują największą czułość pomiędzy 5. a 7. dniem od początku choroby. Później wynik może być ujemny, nawet jeśli PCR wskaże dodatni. Dzieje się tak, ponieważ po tym okresie choroby ilość wirusa w organizmie może już zmaleć i test antygenowy może go nie wykryć.

9. Kto będzie poddawany testom antygenowym?

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby testowani byli wszyscy pacjenci szpitali i przychodni. Taki zabieg ma na celu szybsze "wyłapanie" chorych oraz ograniczenie rozprzestrzenianie się koronawirusa.

10. Kto może zrobić test antygenowy?

Testy antygenowe mają być wykonywane w szpitalach przed przyjęciem na oddział, ale można je też kupić na własną rękę. Ich cena waha się od ok. 119 zł do 250 zł.

O tym, jak wyniki testów antygenowych będą raportowane do Ministerstwa Zdrowia i czy ich wyniki wpłyną znacząco na statystyki poinformujemy, gdy Ministerstwo Zdrowia odpowie na nasze pytania.

11. Dlaczego testy antygenowe dopiero teraz stają się powszechne?

W początkowym okresie epidemii (resort sprowadził testy do Polski już w kwietniu) producenci mieli spory problem z zagwarantowaniem odpowiedniej jakości (czułości testu), więc nie było sensu opierać diagnozy na wynikach, które niekoniecznie odpowiadały prawdzie. Eksperci alarmowali, że wówczas dostępne testy dawały fałszywe wyniki.

Ten sam kłopot z interpretacją wyników miały inne państwa, dlatego posługiwaliśmy się głównie testami PCR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze