Trwa ładowanie...

Byli młodzi i wysportowani. Teraz walczą ze skutkami COVID-19

Lekarze z Czech alarmują o niepokojąco dużej skali powikłań po przejściu COVID-19 u sportowców. Nawet 15 proc. z nich ma poważne dolegliwości, mimo że samo zakażenie przebiegało stosunkowo łagodnie. Podobne badanie wykonano w Polsce. Wnioski? U 19 proc. sportowców były obecne "pewne zmiany w sercu".

Zobacz film: "Dr Michał Chudzik wyjaśnia, jakie powikłania występują po przebyciu COVID-19"

spis treści

1. Powikłania po COVID-19 u sportowców

Lekarze z Czech od marca 2020 prowadzili badania sportowców, którzy przeszli COVID-19. Łącznie testom poddano 3 tys. osób trenujących różne dyscypliny. U większości z nich przebieg choroby był łagodny lub nawet bezobjawowy. Badania wykazały jednak, że kilkuset zawodników miało poważne powikłania po przejściu infekcji, które utrzymywały się przez kilka tygodni. Część z nich po chorobie nadal nie odzyskała kondycji.

"Zespół postcovidowy dotyka nawet 15 proc. profesjonalnych sportowców, którym pomagamy w wejściu w reżim treningowy. Nie mamy jednak żadnej pewności, czy będą oni w stanie osiągać takie wyniki, jak przed chorobą" - przyznaje dr Jaroslav Vetvicka w komunikacie prasowym.

2. Jak długo zajmuje młodym i wysportowanym powrót do formy po COVID-19?

Sportowcy, którzy przeszli COVID-19, narzekają przede wszystkim na przemęczenie, trudności oddechowe, bóle głowy i mięśni.

"W jednym przypadku doszło do zapalenia osierdzia. W ośrodku mamy dwie osoby z nawracającą chorobą COVID-19, z czego u jednej z nich rozwinęła się mononukleoza. Sportowców, którzy pokonali koronawirusa, zachęcamy więc do regularnego monitorowania stanu zdrowia" – mówił dr Vetvicka.

Lekarz zwrócił uwagę na to, że nie jest możliwe oszacowanie możliwych potencjalnych powikłań na podstawie tego, jak dana osoba przechodzi zakażenie. Problemy pojawiają się nawet w kilka tygodni po przejściu zakażenia, również u osób, które chorowały łagodnie.

"Jesteśmy bardzo ostrożni i zachęcamy sportowców do powolnego powrotu do aktywności. Każdemu z nich wykonujemy badania laboratoryjne, kliniczne i inne specjalistyczne" - podkreśla ekspert.

Powikłania po przejściu COVID-19 mogą się pojawić również u osób młodych, aktywnie uprawiających sport
Powikłania po przejściu COVID-19 mogą się pojawić również u osób młodych, aktywnie uprawiających sport (123rf)

3. Są wyniki badań polskich sportowców, którzy chorowali na COVID. "U 19 proc. obecne pewne zmiany w sercu"

Badania w kierunku potencjalnych powikłań u wyczynowych sportowców, którzy przeszli COVID-19, przeprowadzili również lekarze z Narodowego Instytutu Kardiologii we współpracy ze specjalistami z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Sprawdzano m.in. jak często w przypadku łagodnych postaci koronawirusa dochodzi do zajęcia serca.

- W grupie 26 osób z głównie bezobjawowym lub łagodnym przebiegiem COVID-19 nie stwierdziliśmy cech zapalenia mięśnia sercowego, wykonując rutynowo rezonans magnetyczny serca. U 19 proc. sportowców obecne były pewne zmiany w sercu, na szczęście niewpływające na konieczność dłuższej przerwy w powrocie do treningów - wyjaśnia dr hab. n. med. Łukasz Małek, kardiolog sportowy z Narodowego Instytutu Kardiologii.

Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami powrót do sportu po przechorowaniu COVID-19 powinien być stopniowy. Do trenowania można wrócić dopiero po 2 tygodniach od przejścia zakażenia, o ile przebieg choroby był łagodny. Jeżeli doszło do poważniejszych uszkodzeń, ćwiczenia trzeba będzie przerwać na dłużej, nawet na pół roku.

- Szczegółowe badania powinny być przeprowadzone zawsze w sytuacji, kiedy są przesłanki wskazujące, że wirus mógł zaatakować serce: pojawiają się bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, czujemy wyraźny spadek wydolności. Sportowcy z zapaleniem mięśnia sercowego powinni być na okres 3-6 miesięcy wyłączeni z treningów i jakiejkolwiek aktywności sportowej. Zbyt szybki powrót do sportu stwarza ryzyko, że będą powikłania - wyjaśnił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Łukasz Małek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.