Trwa ładowanie...

Byli młodzi i wysportowani. Teraz walczą ze skutkami COVID-19

Powikłania po COVID-19 u sportowców
Powikłania po COVID-19 u sportowców (123rf)

Lekarze z Czech alarmują o niepokojąco dużej skali powikłań po przejściu COVID-19 u sportowców. Nawet 15 proc. z nich ma poważne dolegliwości, mimo że samo zakażenie przebiegało stosunkowo łagodnie. Podobne badanie wykonano w Polsce. Wnioski? U 19 proc. sportowców były obecne "pewne zmiany w sercu".

spis treści

1. Powikłania po COVID-19 u sportowców

Lekarze z Czech od marca 2020 prowadzili badania sportowców, którzy przeszli COVID-19. Łącznie testom poddano 3 tys. osób trenujących różne dyscypliny. U większości z nich przebieg choroby był łagodny lub nawet bezobjawowy. Badania wykazały jednak, że kilkuset zawodników miało poważne powikłania po przejściu infekcji, które utrzymywały się przez kilka tygodni. Część z nich po chorobie nadal nie odzyskała kondycji.

"Zespół postcovidowy dotyka nawet 15 proc. profesjonalnych sportowców, którym pomagamy w wejściu w reżim treningowy. Nie mamy jednak żadnej pewności, czy będą oni w stanie osiągać takie wyniki, jak przed chorobą" - przyznaje dr Jaroslav Vetvicka w komunikacie prasowym.

2. Jak długo zajmuje młodym i wysportowanym powrót do formy po COVID-19?

Zobacz film: "Dr Michał Chudzik wyjaśnia, jakie powikłania występują po przebyciu COVID-19"

Sportowcy, którzy przeszli COVID-19, narzekają przede wszystkim na przemęczenie, trudności oddechowe, bóle głowy i mięśni.

"W jednym przypadku doszło do zapalenia osierdzia. W ośrodku mamy dwie osoby z nawracającą chorobą COVID-19, z czego u jednej z nich rozwinęła się mononukleoza. Sportowców, którzy pokonali koronawirusa, zachęcamy więc do regularnego monitorowania stanu zdrowia" – mówił dr Vetvicka.

Lekarz zwrócił uwagę na to, że nie jest możliwe oszacowanie możliwych potencjalnych powikłań na podstawie tego, jak dana osoba przechodzi zakażenie. Problemy pojawiają się nawet w kilka tygodni po przejściu zakażenia, również u osób, które chorowały łagodnie.

"Jesteśmy bardzo ostrożni i zachęcamy sportowców do powolnego powrotu do aktywności. Każdemu z nich wykonujemy badania laboratoryjne, kliniczne i inne specjalistyczne" - podkreśla ekspert.

Powikłania po przejściu COVID-19 mogą się pojawić również u osób młodych, aktywnie uprawiających sport
Powikłania po przejściu COVID-19 mogą się pojawić również u osób młodych, aktywnie uprawiających sport (123rf)

3. Są wyniki badań polskich sportowców, którzy chorowali na COVID. "U 19 proc. obecne pewne zmiany w sercu"

Badania w kierunku potencjalnych powikłań u wyczynowych sportowców, którzy przeszli COVID-19, przeprowadzili również lekarze z Narodowego Instytutu Kardiologii we współpracy ze specjalistami z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Sprawdzano m.in. jak często w przypadku łagodnych postaci koronawirusa dochodzi do zajęcia serca.

- W grupie 26 osób z głównie bezobjawowym lub łagodnym przebiegiem COVID-19 nie stwierdziliśmy cech zapalenia mięśnia sercowego, wykonując rutynowo rezonans magnetyczny serca. U 19 proc. sportowców obecne były pewne zmiany w sercu, na szczęście niewpływające na konieczność dłuższej przerwy w powrocie do treningów - wyjaśnia dr hab. n. med. Łukasz Małek, kardiolog sportowy z Narodowego Instytutu Kardiologii.

Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami powrót do sportu po przechorowaniu COVID-19 powinien być stopniowy. Do trenowania można wrócić dopiero po 2 tygodniach od przejścia zakażenia, o ile przebieg choroby był łagodny. Jeżeli doszło do poważniejszych uszkodzeń, ćwiczenia trzeba będzie przerwać na dłużej, nawet na pół roku.

- Szczegółowe badania powinny być przeprowadzone zawsze w sytuacji, kiedy są przesłanki wskazujące, że wirus mógł zaatakować serce: pojawiają się bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, czujemy wyraźny spadek wydolności. Sportowcy z zapaleniem mięśnia sercowego powinni być na okres 3-6 miesięcy wyłączeni z treningów i jakiejkolwiek aktywności sportowej. Zbyt szybki powrót do sportu stwarza ryzyko, że będą powikłania - wyjaśnił w rozmowie z WP abcZdrowie dr Łukasz Małek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze