Trwa ładowanie...

Koronawirus na świecie. Znaczenie ma płeć. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że bardziej narażeni są mężczyźni

Badania pokazują, że mężczyźni gorzej przechodzą zakażenie koronawirusem
Badania pokazują, że mężczyźni gorzej przechodzą zakażenie koronawirusem (iStock)

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała kompleksowe dane dotyczące zachorowalności na koronawirusa. Wynika z nich jasno, że mężczyźni przechodzą chorobę zdecydowanie ciężej. Naukowcy na razie nie są w stanie wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. Część z nich uważa, że może to mieć związek z mniej zdrowym trybem życia, który prowadzą panowie.

1. Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że do tej pory na świecie koronawirusem zakaziło się ponad 130 tysięcy osób. W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zakażonych poza Chinami wzrosła prawie 13-krotnie. Z kolei w samych Chinach do 13 marca odnowano 80 932 przypadki zakażenia wirusem 2019-nCov.

Mężczyźni ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem
Mężczyźni ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem (iStock)

Kompleksowe dane wskazują na pewne prawidłowości dotyczące osób bardziej podatnych na zakażenie. Po raz kolejny potwierdzają się informacje, że zdecydowanie częściej chorują osoby starsze, a dzieci są grupą, których organizm najlepiej radzi sobie w walce z tym wirusem.

Zobacz film: "Zdenerwowana Ania Karwan wspiera akcję #zostajewdomu"

Lekarze zwracają uwagę na jeszcze jedną prawidłowość związaną z płcią. Covid-19 u mężczyzn ma zdecydowanie cięższy przebieg.

Z danych Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że wśród osób zakażonych zmarło 1,7 proc. kobiet i 2,8 proc. mężczyzn. Z kolei z raportu opublikowanego przez WHO wynika, że odsetek zgonów wśród chorych wynosił odpowiednio 2,8 proc. w przypadku kobiet i 4,7 proc. mężczyzn. Dane wskazują jasno, że to panowie zdecydowanie częściej umierają na koronawirusa.

Zobacz także: Koronawirus - objawy i profilaktyka. Jak rozpoznać koronawirusa?

2. Dlaczego mężczyźni ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem?

Wirus nadal jest zagadką dla lekarzy i naukowców. Również kwestia tego, dlaczego jedna z płci gorzej radzi sobie w walce z chorobą nie jest do końca jasna. Doktor Mariola Fotin-Mleczek, szefowa działu technologii niemieckiej firmy biotechnologicznej CureVac, która kieruje pracami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi przyznaje, że na tym etapie trudno wyjaśnić, z czego może wynika ta prawidłowość. Może mieć to związek z innymi chorobami i dolegliwościami, które również częściej dotykają mężczyzn.

- Rzeczywiście zauważamy, że w przypadku różnych szczepionek w pewnych przedziałach wiekowych kobiety reagują inaczej i wytwarzają lepszą odpowiedź immunologiczną. Takie fenomeny są obserwowane - podkreśla dr Mariola Fotin-Mleczek.

Zobacz także: Koronawirus: jakie choroby zwiększają ryzyko śmierci?

Podobnego zdania jest Paul Hunter profesor medycyny w brytyjskiej Norwich School of Medicine. Naukowiec uważa, że różnica może wynikać z wydolności układu odpornościowego u obu płci.

"Kobiety częściej cierpią na choroby autoimmunologiczne i są przekonujące dowody, że kobiety lepiej reagują na szczepionki przeciw grypie” – tłumaczył w rozmowie z BBC Paul Hunter, autorytet w kwestii koronawirusa SARS-Cov-2.

Jak długo koronawirus może żyć poza organizmem? Uważaj na te przedmioty
Jak długo koronawirus może żyć poza organizmem? Uważaj na te przedmioty [6 zdjęć]

Koronawirus wciąż stanowi zagadkę dla lekarzy i naukowców. Wiadomo, że potrafi utrzymywać się na przedmiotach

zobacz galerię

Cytowany przez BBC profesor uważa, że może to wynikać też z faktu, że mężczyźni gorzej się odżywiają i prowadzą mniej zdrowy tryb życia. Naukowiec podkreśla, że w diecie panów rzadziej występują owoce i warzywa, do tego to oni częściej sięgają po używki. W Chinach pali tylko 3 proc. kobiet i blisko 53 proc. mężczyzn.

Dane opublikowane przez WHO potwierdzają, że choroba zdecydowanie rzadziej dotyka dzieci i ma u nich łagodniejszy przebieg. Osoby poniżej 19. roku życia stanowiły tylko 2,4 proc. zakażonych. Co ważne choroba nie tylko występuje u nich rzadziej, ale ma też łagodniejszy przebieg. Najmłodszy z zakażonych Covid-19 miał zaledwie kilka dni.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce – gdzie się zgłosić? Lista szpitali z oddziałami zakaźnymi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze