Trwa ładowanie...

Koronawirus. Naukowcy znaleźli przeciwciało, które neutralizuje SARS-CoV-2. Trwają prace nad wprowadzeniem leku

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine wyizolowali przeciwciało, które neutralizuje wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19. Cząsteczka ta została użyta do skonstruowania leku, który potencjalnie może być wykorzystany w przyszłości do walki z koronawirusem.

Zobacz film: "Polacy boją się koronawirusa. Przez to nie chodzą na badania"

1. Lek na koronawirusa

Dimiter Dimitrov, dyrektor Center for Antibody Therapeutics w Pittsburghu, był jednym z pierwszych, którzy w 2003 roku odkryli neutralizujące przeciwciała dla oryginalnego koronawirusa SARS. W następnych latach jego zespół odkrył silne przeciwciała przeciwko wielu innym chorobom zakaźnym.

Badania kliniczne prowadzone pod kątem znalezienia leku na SARS-CoV-2 testują przeciwciała od osób, które przeszły COVID-19. Jednak nie ma wystarczającej ilości osocza dla tych, którzy mogą go potrzebować i nie udowodniono, że działa jako lekarstwo dla osób walczących z infekcją.

Dlatego Dimitrov wraz ze swoim zespołem postanowił znaleźć przeciwciała, które blokują wirusa SARS-CoV-2. Odkrycie takiego przeciwciała pozwoliłoby na masową produkcję leku. Wei Li, zastępca dyrektora Centrum Terapeutycznych Przeciwciał, rozpoczął przeszukiwanie badań wykonanych z próbek ludzkiej krwi..

Badacz w rekordowym czasie znalazł wiele potencjalnych przeciwciał terapeutycznych. Jego zadanie polegało na "wyłowieniu" spośród ponad 100 miliardów potencjalnych kandydatów, tego jednego przeciwciała. Białko wirusa SARS-CoV-2 było wykorzystane jako przynęta. W ten sposób znaleziono Ab8.

2. Badania nad lekiem na koronawirusa

Naukowcy donoszą, że Ab8 jest wysoce skuteczny w zapobieganiu i leczeniu zakażeń SARS-CoV-2 u gryzoni. Jego niewielki rozmiar nie tylko pozwala łatwiej zneutralizować wirusa, ale także umożliwia podawanie leku alternatywnymi drogami, np. na podanie go jako leku wziewnego. Istotnym jest fakt, że nie wiąże się z ludzkimi komórkami, przez co nie będzie miał negatywnych skutków ubocznych u ludzi.

"Ab8 ma potencjał nie tylko jako terapia dla COVID-19, ale może być również stosowany do zapobiegania zakażeniom SARS-CoV-2 - powiedział John Mellors, szef Wydziału Chorób Zakaźnych w Pittsburghu. - Przeciwciała o większych rozmiarach działały przeciwko innym chorobom zakaźnym i były dobrze tolerowane, co daje nam nadzieję, że może to być skuteczne w leczeniu pacjentów z COVID-19 i ochronie tych, którzy nigdy nie mieli infekcji i nie są na nie odporni".

Nawet przy najniższej dawce, Ab8 zmniejszyło 10-krotnie ilość wirusa u zakażonych myszy w porównaniu z ich nieleczonymi odpowiednikami.

"Pandemia COVID-19 jest globalnym wyzwaniem stojącym przed ludzkością, ale nauki biomedyczne i ludzka pomysłowość prawdopodobnie go pokonają - powiedział Mellors. - Mamy nadzieję, że odkryte przez nas przeciwciała przyczynią się do tego triumfu".

Ab8 opracowano we współpracy z naukowcami z University of North Carolina w Chapel Hill (UNC) i University of Texas Medical Branch (UTMB) w Galveston, a także z University of British Columbia i University of Saskatchewan.

Badania nad lekiem trwają. Nie wiadomo, kiedy trafi do produkcji masowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.