Trwa ładowanie...

Koronawirus. Naukowcy znaleźli przeciwciało, które neutralizuje SARS-CoV-2. Trwają prace nad wprowadzeniem leku

 Maria Krasicka
17.09.2020 12:34
Badania nad lekiem
Badania nad lekiem (GettyImages)

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine wyizolowali przeciwciało, które neutralizuje wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19. Cząsteczka ta została użyta do skonstruowania leku, który potencjalnie może być wykorzystany w przyszłości do walki z koronawirusem.

1. Lek na koronawirusa

Dimiter Dimitrov, dyrektor Center for Antibody Therapeutics w Pittsburghu, był jednym z pierwszych, którzy w 2003 roku odkryli neutralizujące przeciwciała dla oryginalnego koronawirusa SARS. W następnych latach jego zespół odkrył silne przeciwciała przeciwko wielu innym chorobom zakaźnym.

Badania kliniczne prowadzone pod kątem znalezienia leku na SARS-CoV-2 testują przeciwciała od osób, które przeszły COVID-19. Jednak nie ma wystarczającej ilości osocza dla tych, którzy mogą go potrzebować i nie udowodniono, że działa jako lekarstwo dla osób walczących z infekcją.

Dlatego Dimitrov wraz ze swoim zespołem postanowił znaleźć przeciwciała, które blokują wirusa SARS-CoV-2. Odkrycie takiego przeciwciała pozwoliłoby na masową produkcję leku. Wei Li, zastępca dyrektora Centrum Terapeutycznych Przeciwciał, rozpoczął przeszukiwanie badań wykonanych z próbek ludzkiej krwi..

Zobacz film: "Polacy boją się koronawirusa. Przez to nie chodzą na badania"

Badacz w rekordowym czasie znalazł wiele potencjalnych przeciwciał terapeutycznych. Jego zadanie polegało na "wyłowieniu" spośród ponad 100 miliardów potencjalnych kandydatów, tego jednego przeciwciała. Białko wirusa SARS-CoV-2 było wykorzystane jako przynęta. W ten sposób znaleziono Ab8.

2. Badania nad lekiem na koronawirusa

Naukowcy donoszą, że Ab8 jest wysoce skuteczny w zapobieganiu i leczeniu zakażeń SARS-CoV-2 u gryzoni. Jego niewielki rozmiar nie tylko pozwala łatwiej zneutralizować wirusa, ale także umożliwia podawanie leku alternatywnymi drogami, np. na podanie go jako leku wziewnego. Istotnym jest fakt, że nie wiąże się z ludzkimi komórkami, przez co nie będzie miał negatywnych skutków ubocznych u ludzi.

"Ab8 ma potencjał nie tylko jako terapia dla COVID-19, ale może być również stosowany do zapobiegania zakażeniom SARS-CoV-2 - powiedział John Mellors, szef Wydziału Chorób Zakaźnych w Pittsburghu. - Przeciwciała o większych rozmiarach działały przeciwko innym chorobom zakaźnym i były dobrze tolerowane, co daje nam nadzieję, że może to być skuteczne w leczeniu pacjentów z COVID-19 i ochronie tych, którzy nigdy nie mieli infekcji i nie są na nie odporni".

Nawet przy najniższej dawce, Ab8 zmniejszyło 10-krotnie ilość wirusa u zakażonych myszy w porównaniu z ich nieleczonymi odpowiednikami.

"Pandemia COVID-19 jest globalnym wyzwaniem stojącym przed ludzkością, ale nauki biomedyczne i ludzka pomysłowość prawdopodobnie go pokonają - powiedział Mellors. - Mamy nadzieję, że odkryte przez nas przeciwciała przyczynią się do tego triumfu".

Ab8 opracowano we współpracy z naukowcami z University of North Carolina w Chapel Hill (UNC) i University of Texas Medical Branch (UTMB) w Galveston, a także z University of British Columbia i University of Saskatchewan.

Badania nad lekiem trwają. Nie wiadomo, kiedy trafi do produkcji masowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze