Trwa ładowanie...

Prowadzi do alzheimera i parkinsona. Nawet łagodny przebieg COVID-19 może przyspieszyć starzenie się mózgu

Avatar placeholder
03.10.2021 18:38
Łagodny przebieg COVID-19 może przyspieszyć starzenie mózgu
Łagodny przebieg COVID-19 może przyspieszyć starzenie mózgu (Getty)

- Koronawirus spowalnia procesy poznawcze, może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona. Najbardziej podatni na uszkodzenie mózgu są starsi ludzie. Wszystko dlatego, że ich mózg jest często dysfunkcyjny i zaburzony chorobowo - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

spis treści

1. Zakażenie COVID-19 wpływa na starzenie się organizmu

Brytyjscy naukowcy zbadali grupę ok. 800 osób pod względem wpływu koronawirusa na objętość i funkcje mózgu. Z przeprowadzonych badań wynika, że nawet łagodny przebieg koronawirusa może wiązać się z ryzykiem powikłań z zaburzeniami pamięci i inteligencji włącznie. Co więcej, to może przyspieszać proces starzenia się mózgu.

- COVID to wirus neurotropowy. Może za pomocą nerwów obwodowych przedostać się do ośrodkowego układu nerwowego. Wyposażony jest w tzw. kolec, który poprzez receptor ACE2 przenika do komórek ustroju, w tym do mózgu - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak.

Zobacz film: "Dlaczego Polska dostanie tak mało szczepionek przeciw grypie?"

Obecnie trwają analizy dotyczące tego, jak bardzo koronawirus jest groźny dla naszego mózgu. Zdaniem prof. Konrada Rejdaka w przypadku osób, które ciężko przeszły COVID-19, widać konkretne zmiany w mózgu. Z kolei zupełnie inaczej jest w przypadku osób, które łagodnie przechodzą zakażenie.

- Zastanawiamy się, czy niewielkie ilości wirusa sprawiają, że procesy patologiczne toczą się wybiórczo w mózgu. W wyniku czego mamy konkretne objawy neurologiczne (nawet przy współistnieniu niewielkich symptomów układowych). Analizujemy, czy wirus nie przybiera formy latentnej (uśpionej) i nie stanowi zagrożenia przez długi czas - informuje prof. Konrad Rejdak.

prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. (mat. własne)

2. Jakie choroby może wywołać starzenie się mózgu?

Jak poinformował prof. Konrad Rejdak, naukowcy zastanawiają się, czy uszkodzenie mózgu w wyniku infekcji nie powoduje procesów patologicznych, które potem trwają przez lata i prowadzą do neurozwyrodnienia, czyli takich chorób jak:

  • choroba Alzheimera, to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do otępienia. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia. Objawy choroby Alzheimera często są wiązane z obniżoną sprawnością umysłową mającą związek z wiekiem.
  • choroba Parkinsona - częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Choroba dotyczy 1 proc. populacji ludzi od 40. do 60. roku życia, ale zdarza się również u ludzi młodszych. Na świecie jest ok. 6 mln chorych.

- Tak naprawdę jeszcze nie wiemy, czy koronawirus mógłby wywoływać te choroby. Wiele ośrodków naukowych na świecie bada i monitoruje osoby, które przeszły zakażenie. Myślę, że wszystko okaże się już po pandemii - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak.

3. Jak przeciwdziałać chorobie Alzheimera i Parkinsona?

W związku z tym, że nie znamy bezpośrednich przyczyn choroby Alzheimera i Parkinsona, to nikt nie wie, jak im przeciwdziałać. Zdaniem prof. Konrada Rejdaka należy w nieinwazyjny sposób pobudzać i chronić mózg, aby opóźniać lub łagodzić objawy chorób.

- Proces neurozwyrodnienia polega na odkładaniu się nieprawidłowych białek. Niestety nadal nie wiemy, co inicjuje te procesy. Być może jest to czynnik zakażenia np. m.in. koronawirusem. Pandemia będzie na pewno ważnym etapem badań nad ewentualnym związkiem przyczynowo-skutkowym. Na razie pacjenci mogą liczyć na środki zwiększające poziom przekaźników. Są to leki stymulujące wybrane układy przekaźnikowe: dopaminergiczny czy cholinergiczny. Są one obecnie fundamentem terapii, ale koniczne jest wzmacnianie ich efektów poprzez rehabilitację - informuje prof. Konrad Rejdak.

4. Kto jest najbardziej podatny na uszkodzenie mózgu podczas przebiegu infekcji?

Najbardziej podatni na uszkodzenie mózgu są osoby starsze. Wszystko dlatego, że ich mózg jest często dysfunkcyjny i zaburzony chorobowo.

- Stanowi on "otwarte wrota" dla działań wirusa. Młode osoby są bardziej odporne na jego atak. Tak jak wspomniałem, przebycie infekcji może przyspieszyć starzenie się mózgu, co stanowi czynnik ryzyka dla rozwoju chorób neurozwyrodnieniowych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Mogą to być potencjalne długofalowe skutki działań koronawirusa. Dopiero za 10-30 lat będziemy mogli ocenić, jak pandemia wpłynęła na zapadalność ludzi na choroby zwyrodnieniowe - mówi prof. Konrad Rejdak.

5. Czy mózg zregeneruje się pod zakażeniu?

Z biegiem czasu mózg może zregenerować się po zakażeniu koronawirusem pod warunkiem, że zadbamy o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

- Dieta, suplementacja witamin, aktywność fizyczna i intelektualna stanowią uniwersalny mechanizm obrony dla mózgu. Ważne jest również zniwelowanie objawów innych chorób takich jak cukrzyca i nadciśnienie. Dzięki temu mózg zostanie uwolniony od dodatkowych obciążeń. Będzie mógł zregenerować się - twierdzi prof. Rejdak.

Ekspert dodaje, że najlepszą ochroną przed ciężkim przebiegiem koronawirusa są szczepienia. Obecnie trwają poszukiwania nowych leków, które pomogą zakażonym ludziom.

- Interesują mnie leki, które mogłyby wybiórczo chronić mózg przed skutkami infekcji. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości pojawią się one na rynku - podsumowuje prof. Rejdak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze