Trwa ładowanie...

Koronawirus. Oznaki starzenia się tkanek u pacjentów po ciężkim COVID-19. Naukowcy odkryli, dlaczego tak się dzieje

Avatar placeholder
15.02.2021 15:59
 Oznaki starzenia się tkanek u pacjentów po ciężkim COVID-19. Naukowcy odkryli, dlaczego tak się dzieje
Oznaki starzenia się tkanek u pacjentów po ciężkim COVID-19. Naukowcy odkryli, dlaczego tak się dzieje (Getty Images)

Zakażenie SARS-CoV-2 może spowodować trwające miesiącami powikłania. Naukowcom udało się ustalić jedną z przyczyn tego zjawiska. Okazuje się, że u pacjentów po ciężkim COVID-19 pojawiają się oznaki starzenia się tkanek.

spis treści

1. Oznaki starzenia u pacjentów z COVID-19

Odkrycia dokonali hiszpańscy naukowcy. Projektem kierowała Maria A. Blasco, szefowa Narodowego Centrum Badań nad Rakiem.

Zdaniem naukowców u osób, które przeszły COVID-19 w ciężkiej postaci dochodzi do szybszego skracania telomerów. Telomer to fragment chromosomu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Ich zadaniem jest m.in. zapobieganie utracie cennego materiału genetycznego podczas podziałów.

Zobacz film: "Powikłania po COVID-19. Prof. Krzysztof Filipiak mówi o najczęstszych dolegliwościach"
 Oznaki starzenia się tkanek u pacjentów po ciężkim COVID-19. Naukowcy odkryli, dlaczego tak się dzieje
Oznaki starzenia się tkanek u pacjentów po ciężkim COVID-19. Naukowcy odkryli, dlaczego tak się dzieje (Getty Images)

Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Krótsze telomery są oznaką starzenia się tkanek. W końcu telometry stają się tak krótkie, że nie mogą dłużej pełnić swojej funkcji ochronnej. Część komórek przestaje się dzielić, a więc tkanki nie regenerują się.

Badania wykazały, że pacjenci, którzy doświadczyli cięższej formy COVID-19 mieli krótsze telomery. Autorzy badań podkreślają, że w większości przypadków to osoby starsze przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 w ciężkiej formie. Więc w tym odkryciu nie byłoby nic niezwykłego gdyby nie fakt, że krótsze telomery zaobserwowano nawet u osób młodych.

2. Odkrycie tłumaczy przyczyny wystąpienia syndromu post-COVID?

Badania były prowadzone w szpitalu polowym IFEMA w Madrycie, gdzie są leczeni chorzy na COVID-19.

Naukowcy przebadali komórki odporności (limfocyty) pobrane z krwi od 89 pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19. Pacjenci byli w wieku od 29 do 85 lat. Naukowcy przy użyciu różnych technik sprawdzili długość telomerów w komórkach pacjentów.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Aging". Zdaniem naukowców częstsze skracanie się telomerów jest skutkiem infekcji wirusowej. U pacjentów po COVID-19 regenerację tkanek jest zahamowana i dlatego znaczny odsetek osób odczuwa długofalowe następstwa choroby.

Innymi słowy, odkrycie hiszpańskich naukowców może tłumaczyć przyczyny wystąpienia syndromu post-COVID. Skrócenie się telomerów utrudnia regenerację tkanek w płucach i jest przyczyną długofalowych powikłań u części pacjentów.

"Wiemy, że wirus zakaża pneumocyty typu 2 w pęcherzykach płucnych i że te komórki są zaangażowane w regenerację płuc. Wiemy także, że jeśli mają one uszkodzone telomery, to nie mogą się regenerować, co indukuje włóknienie" - wyjaśnia Maria Blasco.

3. Nowa terapia pomoże w leczeniu włóknienia płuc

Odkrycie zespołu Blasco jest o tyle ważne, że daje szanse na znalezienie terapii genetycznej dla osób cierpiących na długofalowe skutki po COVID-19. Badania na myszach wykazały, że proces skracania telomerów można odwrócić poprzez aktywację w komórkach telomerazy, enzymu, który odpowiada za regenerację telomerów.

Chodzi więc o terapię, która prowadziłaby do aktywacji telomerazy w komórkach. Ma ona pomóc w regeneracji nabłonka płucnego u pacjentów cierpiących na włóknienie płuc.

Zobacz także: #SzczepSięNiePanikuj. Do Polski może trafić nawet pięć szczepionek przeciw COVID-19. Czym się będą różnić? Którą wybrać?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze