Trwa ładowanie...

Koronawirus. Premier Kanady Justin Trudeau zapowiada pierwsze kliniczne testy szczepionki przeciwko COVID-19

"W Kanadzie została wydana zgoda na pierwsze kliniczne testy szczepionki przeciwko COVID-19" – poinformował w sobotę 16 maja premier Kanady Justin Trudeau. Według danych Health Canada, w państwie są prowadzone ponadto 33 kliniczne testy i badania nad terapiami i lekami wspierającymi leczenie COVID-19.

Zobacz film: "Dr Rafał Mostowy o testach serologicznych na koronawirusa"

1. Szczepionka na COVID-19 powstanie w Kanadzie?

Kanadyjska Rada Badań Naukowych, federalna agencja wspierająca rozwój nauki w Kanadzie, podała, że opracowana w Chinach próbna szczepionka na COVID-19 będzie produkowana i testowana w Kanadzie. Choć szczepionka wciąż pozostaje w fazie badań, została opracowana przez chińską firmę CanSino Biologics. Technologia używana do jej produkcji jest kanadyjska.

Premier Kanady przekazał, że Health Canada, federalny resort zdrowia, wydał zgodę na kliniczne testy szczepionki, prowadzone na Uniwersytecie Dalhousie.

2. Kiedy powstanie szczepionka?

- W ostatnich latach technologie wspomagające pracę naukowców nad opracowywaniem nowych szczepionek bardzo się rozwinęły. Ale dalej jest to proces skomplikowany, czaso- i pracochłonny. Tu nie ma drogi na skróty, w każdym wypadku potrzebne są wieloetapowe badania kliniczne potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo opracowywanej szczepionki - opowiada dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka, Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Biotechnologii i Antybiotyków.

Szczepionka w Kanadzie?
Szczepionka w Kanadzie? (Getty Images)

Według ekspertów możemy spodziewać się jej na rynku za ok. 18 miesięcy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.