Trwa ładowanie...

Prof. Szuster-Ciesielska o efektach ubocznych szczepionki na COVID-19: "Zdarzały się w III fazie badań klinicznych u nielicznej części badanych" (WIDEO)

Avatar placeholder
23.12.2020 18:43

W programie "Newsroom" prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, specjalistka w dziedzinie wirusologii, odpowiadała na pytania internautów na temat szczepionek przeciwko COVID-19, które zostały dopuszczone do użycia. Tłumaczyła m.in., czy typ szczepionki mRNA może spowodować zmiany w ludzkim genomie, a także jakie efekty uboczne stosowania preparatu zaobserwowano w badaniach klinicznych.

Jeden z internautów zapytał, czy po szczepionce można oddawać osocze i czy ma to sens.

- Jak najbardziej. Jeśli te przeciwciała zostaną wytworzone, a w dalszym ciągu będzie mała ilość populacji, która przechoruje COVID-19, każda pomoc jest wskazana – również od osób, które wyprodukują przeciwciała pod wpływem szczepionki – tłumaczyła prof. Szuster-Ciesielska.

Zdaniem ekspertki oznacza to, że po szczepieniach zwiększy się grupa osób mogących oddawać osocze, a w efekcie wspomagać leczenie chorych. Specjalistka podkreślała, że przeciwciała działają tak samo – niezależnie od tego, czy organizm wytworzył je na skutek przebytej choroby czy otrzymaliśmy je ze szczepionką.

- Te przeciwciała mają dokładnie taką samą budowę i są równie zdolne do neutralizacji wirusa – wyjaśniła prof. Szuster-Ciesielska.

Specjalistka odniosła się również do pytania: czy szczepionki mRNA (np. Pfitzera) mogą wpłynąć na DNA człowieka; zmienić genom ludzki?

- Muszę to zdementować. RNA i DNA to dwa różne kwasy, które nie mieszają się ze sobą dowolnie. Nie ma możliwości, aby mRNA w jakikolwiek sposób ingerował w DNA naszej komórki. Mało tego miejsce pobytu obu kwasów jest rozdzielone. DNA przebywa w jądrze, natomiast RNA trafia do cytoplazmy – tłumaczyła prof. Szuster-Ciesielska.

Wirusolożka była pytana również o udowodnione przypadki poważnych skutków ubocznych i powikłań po szczepionce przeciwko COVID-19. Czy możliwe jest, że preparat może wywołać wylew, zawał lub wstrząs.

- W tej chwili zaobserwowano tylko ogólne efekty działania szczepionki, co nie jest żadną nowością, dlatego że przy większości szczepionek obserwujemy pewne efekty. To jest wyraz działania naszego układu odpornościowego, kiedy zostanie mu przedstawione nowe białko – mówiła specjalistka.

- Poważniejsze efekty uboczne zdarzały się, ale u nielicznej części badanych, w III fazie badań klinicznych - dodała wirusolożka.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koronawirus. Prof. Simon o nowej mutacji SARS-CoV-2 "Może sprzyjać łatwiejszemu szerzeniu się wirusa"

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze