Koronawirus. Przełom w badaniach. Prof. Marcin Drąg: "kluczowy enzym SARS-CoV-2 podobny do enzymu SARS CoV-1"
Kolejny kluczowy dla działania wirusa SARS-CoV-2 enzym jest bardzo podobny do enzymu znanego z SARS-CoV-1 – właśnie ogłosił prof. Marcin Drąg, który wraz z zespołem, stara się poznać wszystkie tajemnice koronawirusa. Dlaczego ich odkrycia są takie ważne? Dają nadzieję na skuteczny lek.
1. Prof. Marcin Drąg bada koronawirusa SARS-CoV-2
Już w połowie marca 2020 r. prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej rozpracował jeden kluczowy enzym – proteazę SARS-CoV-2 Mpro. Jej działanie ma być kluczowe dla walki z wirusem, który wywołał pandemię.
Teraz wrocławski badacz i jego zespół ogłosili kolejny przełom w badaniach. Naukowcy rozpracowali kolejną proteazę, której zablokowanie prawdopodobnie powoduje zahamowanie wirusa. To proteaza SARS-CoV-2-PLpro.
Co to oznacza?
- Koronawirus powodujący COVID-19 ma dwie proteazy. Zatrzymanie albo jednej, albo drugiej na sto procent zatrzymuje replikację wirusa. To potwierdzone dane medyczne. A my jesteśmy jedynym laboratorium na świecie, które ma teraz obie te proteazy w aktywnej formie i dobrze sprofilowane – powiedział naukowiec w rozmowie z PAP.
Prof. Drąg przypomina, że koronawirus SARS-CoV-2 jest podobny do SARS-CoV-1, który badali naukowcy podczas epidemii w 2002 r. Naukowcom udało się porównać proteazy z obu wirusów. Dzięki temu jesteśmy o krok do przodu, aby stworzyć skuteczny lek lub szczepionkę.
- Dzięki temu wszystkie informacje uzyskane przez wiele lat badań nad poprzednim SARS można natychmiast zastosować w badaniach nad zwalczaniem SARS-CoV-2 – mówi Drąg.
2. Czym są proteazy?
Koronawirus SARS-CoV-2 tworzy 29 różnych białek, w tym dwie proteazy: SARS-CoV-Mpro oraz SARS-CoV-2-PLpro. To właśnie one są punktem wyjścia do stworzenia skutecznego leku. Na proteazach oparte są leki na HIV i cukrzycę typu 2.
Proteaza SARS-Cov-2-PLpro, którą zbadał prof. Drąg, jest nie tylko niezbędna do replikacji wirusa, ale także blokuje mechanizm obrony organizmu przed tym patogenem.
- Koronawirus wykorzystuje enzym do oszukiwania ludzkich komórek, a przez to może replikować i tworzyć olbrzymią liczbę kopii – wyjaśnił prof. Drąg.
Polski naukowiec udostępnił wyniki swoich badań bezpłatnie – bez patentowania, aby skorzystali z nich badacze na całym świecie.
Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.