Trwa ładowanie...

Koronawirus. Przełom w badaniach. Prof. Marcin Drąg: "kluczowy enzym SARS-CoV-2 podobny do enzymu SARS CoV-1"

Kolejny kluczowy dla działania wirusa SARS-CoV-2 enzym jest bardzo podobny do enzymu znanego z SARS-CoV-1 – właśnie ogłosił prof. Marcin Drąg, który wraz z zespołem, stara się poznać wszystkie tajemnice koronawirusa. Dlaczego ich odkrycia są takie ważne? Dają nadzieję na skuteczny lek.

Zobacz film: "Dr Wojciech Wilk o koronawirusie w obozach dla uchodźców"

1. Prof. Marcin Drąg bada koronawirusa SARS-CoV-2

Już w połowie marca 2020 r. prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej rozpracował jeden kluczowy enzym – proteazę SARS-CoV-2 Mpro. Jej działanie ma być kluczowe dla walki z wirusem, który wywołał pandemię.

Teraz wrocławski badacz i jego zespół ogłosili kolejny przełom w badaniach. Naukowcy rozpracowali kolejną proteazę, której zablokowanie prawdopodobnie powoduje zahamowanie wirusa. To proteaza SARS-CoV-2-PLpro.

Prof. Drąg kontynuuje badania
Prof. Drąg kontynuuje badania (Getty Images)

Co to oznacza?

- Koronawirus powodujący COVID-19 ma dwie proteazy. Zatrzymanie albo jednej, albo drugiej na sto procent zatrzymuje replikację wirusa. To potwierdzone dane medyczne. A my jesteśmy jedynym laboratorium na świecie, które ma teraz obie te proteazy w aktywnej formie i dobrze sprofilowane – powiedział naukowiec w rozmowie z PAP.

Prof. Drąg przypomina, że koronawirus SARS-CoV-2 jest podobny do SARS-CoV-1, który badali naukowcy podczas epidemii w 2002 r. Naukowcom udało się porównać proteazy z obu wirusów. Dzięki temu jesteśmy o krok do przodu, aby stworzyć skuteczny lek lub szczepionkę.

- Dzięki temu wszystkie informacje uzyskane przez wiele lat badań nad poprzednim SARS można natychmiast zastosować w badaniach nad zwalczaniem SARS-CoV-2 – mówi Drąg.

2. Czym są proteazy?

Koronawirus SARS-CoV-2 tworzy 29 różnych białek, w tym dwie proteazy: SARS-CoV-Mpro oraz SARS-CoV-2-PLpro. To właśnie one są punktem wyjścia do stworzenia skutecznego leku. Na proteazach oparte są leki na HIV i cukrzycę typu 2.

Proteaza SARS-Cov-2-PLpro, którą zbadał prof. Drąg, jest nie tylko niezbędna do replikacji wirusa, ale także blokuje mechanizm obrony organizmu przed tym patogenem.

- Koronawirus wykorzystuje enzym do oszukiwania ludzkich komórek, a przez to może replikować i tworzyć olbrzymią liczbę kopii – wyjaśnił prof. Drąg.

Polski naukowiec udostępnił wyniki swoich badań bezpłatnie – bez patentowania, aby skorzystali z nich badacze na całym świecie.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.