Trwa ładowanie...

Koronawirus. Seniorzy zaszczepieni Sinpharmem mogą nie mieć przeciwciał w ogóle

U jednaj czwartej osób po 60. roku życia i u połowy seniorów po 80. roku życia szczepionych na Węgrzech chińską szczepionką nie wykryto przeciwciał. Potwierdzają to wyniki badań węgierskich naukowców opublikowane na medRxiv.

Zobacz film: "Niedziela Szczepień na Podhalu. Dr Karauda: Głos Kościoła musi być wyraźniejszy"

spis treści

1. Badanie poziomu przeciwciał

W ramach badania sprawdzono u 450 osób poziom przeciwciał neutralizujących koronawirusa. Wyniki wskazują, że poziom ten nie zależy od płci, jest natomiast skorelowany z wiekiem: u jednej czwartej zaszczepionych powyżej 60. roku życia nie stwierdzono przeciwciał, podczas gdy były one obecne w organizmach 90 proc. osób poniżej 50. roku życia. Aż u połowy osób powyżej 80. roku życia szczepionka nie spowodowała pojawienia się przeciwciał.

Kontrolnie sprawdzono również poziom przeciwciał u 45 osób zaszczepionych preparatem Pfizera. Zdaniem naukowców skuteczność także tego preparatu może maleć wraz z wiekiem, ale nie stwierdzono ani jednego przypadku, w którym antyciał nie byłoby w ogóle.

Autorzy badania, Tamas Ferenci i Balazs Sarkadi, podkreślili, że jest to pierwsze tego rodzaju badanie przeprowadzone na dużej próbie w warunkach laboratoryjnych.

2. Nie powinni być traktowani jako zaszczepieni

Wskazali również, że skoro zaszczepieni Sinopharmem mają słabszą odporność na koronawirusa, to uznawanie ich za chronionych wiąże się z ryzykiem, gdyż "fałszywa obietnica" może się przyczynić do rozprzestrzeniania choroby w narażonej grupie wiekowej. Przez dłuższy czas nie było żadnej oficjalnej informacji na temat skuteczności szczepionki Sinopharm, a Światowa Organizacja Zdrowia oznajmiła niedawno, że brak przekonujących dowodów na to, iż preparat ten jest skuteczny także u osób starszych.

W badaniu podkreślono, że na Węgrzech do końca czerwca zaszczepiono Sinopharmem ponad milion osób, z których ponad połowę stanowiły osoby starsze.

Na Węgrzech szczepiono ludność przy użyciu sześciu preparatów: Pfizera, Moderny, AstraZeneki i Janssena (Johnson & Johnson) oraz chińskiego Sinopharmu, a także rosyjskiego Sputnika V.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza