Trwa ładowanie...

Koronawirus w Brazylii. To trzecie najbardziej dotknięte przez wirusa państwo świata

Do tej pory w Brazylii odnotowano 16 792 zgonów spowodowanych koronawirusem (stan na 20 maja). Zakażonych jest ponad 250 tys. osób. Wirus sieje spustoszenie nie tylko w największych miastach kraju. Coraz więcej chorych jest wśród rdzennych mieszkańców Amazonii.

Zobacz film: "Koronawirus. Polak mieszkający w Londynie mówi, jak epidemia zmieniła życie ludzi w stolicy Wielkiej Brytanii"

1. Brazylia. Lawinowo rośnie ilość zakażonych koronawirusem

Jak informuje brazylijskie ministerstwo zdrowia, tylko w ciągu ostatniej doby potwierdzonych zostało 13 140 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Koronawirus jest trzecim najbardziej dotkniętym przez koronawirus państwem świata
Koronawirus jest trzecim najbardziej dotkniętym przez koronawirus państwem świata (Getty Images)

Najwięcej chorych jest w Sao Paulo, gdzie odnotowano 63 066 zakażeń oraz 4 823 zgonów. Drugie pod względem liczby zachorowań jest Rio de Janeiro. W stolicy Brazylii koronawirusem zainfekowało się 26 665 osób, a zmarło 2 852.

Brazylia jest obecnie trzecim na świecie państwem, najbardziej dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Tylko Rosja i USA mają większą liczbę chorych i ofiar.

2. Koronawirus w Amazonii

Brazylijskie media alarmują, że koronawirus dziesiątkuje rdzennych mieszkańców Amazonii. Jak podają oficjalne źródła, zmarło co najmniej 23 członków miejscowych plemion. Te liczby jednak mogą nie odzwierciadlać realnego obrazu sytuacji.

Położenie rdzennych mieszkańców Amazonii jest szczególnie ciężkie, ponieważ mieszkają daleko od ośrodków zdrowia. Rozprzestrzenianiu się koronawirusa również sprzyja styl życia wspólnotowy.

Chorych transportują samolotami do szpitala w Manaus. To jedyna placówka w regionie, która ma wyposażony oddział intensywnej terapii. Sytuacja staje się coraz bardziej krytyczna. Brakuje miejsc dla wciąż przybywających chorych. Lekarze alarmują, że brakuje im podstawowych leków oraz środków ochrony osobistej.

3. Koronawirus. Minister zdrowia rezygnuje

W tle epidemii w kraju toczy się polityczna walka. Jak piszą lokalne media, Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii wywiera naciski na rząd, żeby jak najszybciej odmrażać gospodarkę. Tymczasem resort zdrowia zarzuca prezydentowi, że lekceważy walkę z epidemią.

To właśnie było główną przyczyną rezygnacji Nelsona Teicha, ministra zdrowia. Na tym stanowisku Teicha utrzymał się niecały miesiąc.

Dowiedz się, jak wygląda walka z epidemią w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, we Włoszech i w Szwecji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.