Trwa ładowanie...

Koronawirus w Ameryce Łacińskiej. Chile wprowadza "całkowitą kwarantannę"

Rząd Chile postanowił zaostrzyć restrykcje, wprowadzając "totalną kwarantannę". Od tygodnia w kraju jest notowany dwukrotny przyrost liczby przypadków zakażeń koronawirusem.

Zobacz film: "Koronawirus. Polak mieszkający w Londynie mówi, jak epidemia zmieniła życie ludzi w stolicy Wielkiej Brytanii"

1. Koronawirus w Chile. Lawinowo rośnie liczba zakażonych

"To najtrudniejszy moment moich rządów" – powiedział Sebastian Pinera, prezydent Chile podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu.

Stolica Chile została objęta całkowitą kwarantanną
Stolica Chile została objęta całkowitą kwarantanną (Getty Images)

Jak informuje chilijski dziennik "La Tercera", rząd postanowił wprowadzić rygorystyczną "całkowitą kwarantannę". Taka decyzja została podjęta w związku z dużą liczbą nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

W ciągu ubiegłego tygodnia tylko w Santiago de Chile, stolicy kraju liczącej 7 mln. mieszkańców, liczba notowanych zachorowań wzrosła z 1 tys. do około 2 tys. dziennie. W całym Chile stanem na 18 maja potwierdzonych jest 43 781 zakażeń koronawirusem. 450 osób zmarło na skutek COVID-19.

2. Metoda "selektywnej kwarantanny" zawiodła

W związku z nasileniem się epidemii koronawirusa, Pinera zwołał posiedzenie rządu.

"Nasza dotychczasowa strategia selektywnej kwarantanny w walce z Covid-19 zawiodła" – podkreślił prezydent Chile, ogłaszając radykalna zmiana w strategii walki z koronawirusem.

Do tej pory w Chile obowiązywała "selektywna kwarantanna", którą wprowadzano i odwoływano w poszczególnych miastach, dzielnicach i regionach zależnie od rozwoju epidemii w kraju. Początkowo ta metoda dawała pozytywne wyniki.

Obecnie "całkowitą kwarantanną" objęto 38 dzielnic Santiago de Chile. "Jeśli będzie trzeba, wprowadzimy kwarantannę totalną nawet w całym kraju" - zapowiedział Pinera.

3. Koronawirus. Zmiana strategii

Zmiana strategii rządu nastąpiła w momencie, kiedy Chile szykowało się do otwarcia szkół. Od poniedziałku planowano zniesienie w niemal całym kraju ograniczeń w handlu i przywrócenie pracy urzędów.

Rząd przewiduje, że epidemia osiągnie szczyt w nadchodzących tygodniach. Tymczasem na ulicach Santiago de Chile pojawiło się 14 tys. wojskowych oraz funkcjonariuszy policji, którzy pilnują przestrzegania kwarantanny.

Supermarkety i małe sklepy spożywcze pozostają otwarte, ale liczba osób wchodzących jest ściśle ograniczona. Policja i wojsko również zintensyfikowały kontrole kierowców w celu sprawdzenia zezwoleń na podróż.

Pierwszy przypadek zakażenia się koronawirusem zarejestrowano w Chile 3 marca. Wówczas rząd szybko zareagował, wprowadzając ogólnokrajową godzinę policyjną i selektywne kwarantanny na obszarach o wysokiej częstości występowania wirusa. Szkoły, uniwersytety i firmy zostały zamknięte, kursowanie transportu publicznego ograniczono. Teraz rząd postanawia zaostrzyć zasady kwarantanny.

Dowiedz się, jak wygląda walka z epidemią w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Hiszpanii, Francji, we Włoszech i w Szwecji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.