Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Co o nim wiemy? Czy aplikacja przewidzi, kto z nas jest w grupie ryzyka? (WIDEO)

Zobacz film: "Co wiemy na temat koronawirusa? Czy aplikacja pomoże chorym?"

Wraz z rozwojem pandemii coraz więcej wiemy o koronawirusie SARS-CoV-2. Nie boimy się nowego wirusa tak, jak na pocztku, ponieważ coraz bardziej znamy przeciwnika.

Naukowcy nie zwalniają jednak tempa, próbując jak najbardziej "okiełznać" wirusa, abyśmy mogli w miarę normalnie żyć podczas epidemii, dopóki nie pojawi się szczepionka czy skuteczne leki.

Koronawirus jest jednak nieprzewidywalny, ponieważ chociaż statystyki mówią o tym, że u dzieci zwykle zakażenie przebiega bezobjawowo, a najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem są osoby starsze, bądź te, które mają choroby współistniejące, to jednak wciąż zdarzają się "nieuzasadnione" zgony.

Badacze cały czas zastanawiają się np. dlaczego młode, dotąd zdrowe osoby, nagle umierają na COVID-19, albo od czego zależy to, że ktoś przechodzi chorobę bezobjawowo, inny ma objawy typowe dla wirusa, a jeszcze inny pacjent zmaga się z nietypowymi symptomami zakażenia.

Aby jeszcze bardziej ujarzmić niewidzialnego przeciwnika, zespół badaczy pod okiem prof. dr hab. Marcina Moniuszko przygotowuje specjalną aplikację, która pomoże przewidzieć, kto z nas jest w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

- Nie bez znaczenia są tu nasze geny. Chcemy zbadać wszystkie dwadzieścia kilka tysięcy genów, jakie mamy i sprawdzić, w jaki sposób ekspresja różnego rodzaju genów koreluje ze stopniem ciężkości przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - mówi ekspert.

ZOBACZ WIDEO.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.