Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Dr Sutkowski: "POZ-y nie są przygotowane na testy antygenowe" (WIDEO)

Zobacz film: "Koronawirus. Dr Michał Sutkowski: "POZy nie są przygotowane na testy antygenowe""

W programie "Newsroom" dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, zdementował spekulacje polityków dot. unikania zlecania testów na COVID-19 przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Skrytykował również pomysł wykonywania testów antygenowych w placówkach pierwszego kontaktu z pacjentem.

- Liczba testów wcale nie jest mała. Przypomnijmy, że było ich dużo, dużo mniej i nikt o nie nie pytał – to pierwsza rzecz. Druga to taka, że cały czas testy zlecamy. Nikt nas nie kontroluje i nikt nam tego nie zabrania. Trzecia to przede wszystkim fakt, że pacjenci nie zgłaszają się do nas – mówił dr Sutkowski, tłumacząc dlaczego liczba przypadków się zmniejsza.

Specjalista podkreślił, że wielu zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 nie zgłasza się do lekarza, ponieważ nie chcą rezygnować z pracy. Jego zdaniem to bardzo częste zjawisko, które może być jedną z przyczyn utrudniających walkę z pandemią.

- To jest skrajnie nieodpowiedzialne i egoistyczne, ale my się z takimi sytuacjami spotykamy. Zgłaszają to koledzy w całej Polsce. To jest powód, dla którego jest mniej testów w Polsce – mówił dr Sutkowski.

Dr Sutkowski wyraził również krytyczne zdanie na temat pomysłu wykonywania testów antygenowych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

- Nie uważam, żeby testy antygenowe w POZ-ach były dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim wychodzą zgodnie z prawdą - ani niefałszywie ujemnie, ani niefałszywie dodatnio - u pacjentów objawowych. POZ-y nie są do tego przygotowane – skomentował ekspert.

Zdaniem lekarza, jest kilka przyczyn logistycznych, który nie da się rozwiązać w przychodniach, które mają jedno wejście i wyjście.

- Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej dbają o pacjentów covidowych, ale skupiają się również na pomocy pacjentom niecovidowym, np. z cukrzycą. Mieszanie się tych pacjentów i niebezpieczeństwo zakażenia się wewnątrz przychodni, może doprowadzić do tego, w szczególności w małych miastach, że zabraknie lekarzy - ostrzega Sutkowski.

Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.