Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Padł kolejny rekord - zarażonych 4739 osób. Profesor Gut: "To wina gromadzenia się ludzi"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju. Podano również liczbę zgonów z powodu COVID-19. Znów mamy niechlubny rekord zakażonych jest 4739.

1. Kolejny rekord zakażeń COVID-19 w Polsce

W piątek 9 października Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o kolejnym rekordowym dobowym wzroście zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - mamy 4739 nowych przypadków zakażenia. W czwartek 8 października było ich dokładnie 4280.

2. Profesor Gut: "Nic na to nie poradzimy"

O kolejny wzrost zakażeń i jego przyczyny zapytaliśmy profesora Włodzimierza Guta, mikrobiologa i wirusologa z Zakładu Wirusologii NIZP-PZH.

- Wzrost jest trochę mniejszy niż poprzednio, właściwie najbardziej zaskakujący był skok środowy. Ponieważ dotychczas były wzrosty weekendowe, które obserwowaliśmy w czwartki i piątki. Środowy wynik pokazuje, że wirus zaczyna sięgać do tzw. populacji dnia codziennego, dlatego że okres wylęgania się patogenu trwa mniej więcej do 6 dni.

- Ta dzisiejsza liczba jest efektem aktywności ludzkiej w określonych dniach przy nieprzestrzeganiu reguł - noszenia maseczek, czy utrzymywania dystansu. Nic na to nie poradzimy - mowi prof. Gut.

Kolejny rekord zakażeń w Polsce
Kolejny rekord zakażeń w Polsce (123 rf)

3. Czy wzrost zakażeń ma związek z otwartymi szkołami?

Mikrobiolog zapytany o to, czy tak duża liczba zakażeń, którą obserwujemy od tygodnia, może być konsekwencją otwartych szkół oraz faktu, że dzieci chorują bezobjawowo i mogą zarażać dorosłych, nie ma wątpliwości - to nie jest wina niepełnoletnich.

- Nie wiem czemu, wszyscy zawzięli się na szkoły. 90 proc. szkół funkcjonuje normalnie, nie odnotowuje się tam zachorowań. Raptem kilka procent szkół jest zamkniętych. Z punktu widzenia statystyki, odsetek niestotny. To nie tam powinno się upatrywać ogniska zakażeń.

Profesor Gut twierdzi, że dziecko może zarazić jedynie rodzica lub najbliższego opiekuna - nie rozprzestrzenia bakterii na masową skalę.

- Znaczenie ma bardziej fakt, że po wakacjach wróciliśmy do swoich środowisk, w których mamy tendencję się gromadzić. Tu bym upatrywał ognisk zakażeń.

Wirusolog dodał, że na tego konkretnego wirusa nie ma wpływu temperatura i fakt, że mamy jesień.

- Wirus pojawił się zarówno na Islandii, jak i w Brazylii. Nie patrzy na porę roku. Szerzenie odbywa się drogą człowiek-człowiek. Jeśli my zmieniamy sposób zachowania w określonym sezonie, to liczba zakażeń się do tego dostosowuje. Jeżeli będziemy siedzieli w domach i nie wychodzili, to nie ma sposobu na przekazanie wirusa. Jeżeli będziemy stosowali środki izolujące, to także zahamujemy rozprzestrzenianie. Jeżeli zaś będziemy się gromadzili i przebywali w dużych grupach, lekceważąc wirusa, to on z tego po prostu skorzysta.

Mikrobiolog podkreśla, że to, czy pandemia przybierze na sile, będzie zależało od zachowań ludzi i tego czy przestrzegają obostrzeń.

- Liczby nie będą się drastycznie zmieniały w ciągu najbliższego tygodnia, bo tyle mniej więcej trwa okres wylęgania. Ci, którzy ulegli zakażeniu dzisiaj - znajdą się na listach za tydzień.

Zdaniem profesora Guta liczba zgonów jest proporcjonalna do liczby wszystkich zakażeń.

- Liczba nie jest zaskakująca, jest proporcjonalna do liczby wszystkich chorujących z poprawką na wiek. Stopień narażenia zależy nie tylko od wieku, ale i sposobu wyeksploatowania naszego układu oddechowego. Żadne zakażenie nie przechodzi obok niego obojętnie. Kumulując je przez całe życie, widzimy, że najwięcej mają ich ludzi starsi. I to oni są najbardziej narażeni. Ale młodym też się zdarza - wyjaśnia prof. Gut.

4. Liczba dziennych testów na COVID-19

MZ informuje o wykonaniu 21,5 tys. testów na koronawirusa. W środę było ich 44 tys., 6.10. - 24 tys., a 5.10. - 18 tys.

Jedynym sposobem na zahamowanie wzrostu zakażeń jest izolacja oraz przestrzeganie wytycznych nałożonych przez rząd i Ministerstwo Zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza