Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Ponad 1000 zmarłych. Co wiemy o ofiarach?

Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Polsce przekroczyła tysiąc. Najstarszą zmarłą była 99-letnia kobieta. Najmłodszymi ofiarami śmiertelnymi 18-letni mężczyzna i 18-letnia kobieta. Co jeszcze wiemy o zmarłych?

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Czy obowiązek noszenia maseczek jest słuszny?"

1. Koronawirus a wiek

W Polsce z powodu koronawirusa zmarło 1038 osób (stan na 28 maja). Pierwszą ofiarą COVID-19 była 57-letnia kobieta, która zmarła 12 marca (8 dni po zdiagnozowaniu pierwszego potwierdzonego przypadku w Polsce).

Ponad 1 tys. ofiar koronawirusa w Polsce
Ponad 1 tys. ofiar koronawirusa w Polsce (Getty Images)

Z danych statystycznych Ministerstwa Zdrowia wynika, że większość ofiar koronawirusa była w wieku 70 lat i więcej – aż 703 osoby oraz 80 lat i więcej - 436 osób. Najstarszą zmarłą była 99-letnia kobieta.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Jak działają domy pogrzebowe w czasie pandemii?

Wśród zmarłych jest 15 osób w wieku poniżej 40 lat. Najmłodsze ofiary śmiertelne koronawirusa to 18-letni mężczyzna z Kędzierzyna-Koźla i 18-letnia kobieta, która zmarła w szpitalu w Radomiu.

Średnia wieku zmarłych pacjentów wynosi 74,73 lata.

2. Koronawirus a płeć. Kto umiera najczęściej?

Ze światowych statystyk wynika, że koronawirusem zakaża się podobna liczba mężczyzn i kobiet, ale to zdecydowanie więcej mężczyzn zmarło w wyniku infekcji. Prawdopodobieństwo śmierci w wyniku zakażenia koronawirusem wśród mężczyzn szacuje się obecnie na ok. 4,7 proc., u kobiet zaś 2,8 proc.

W Polsce z powodu COVID-19 zmarło 470 mężczyzn i 457 kobiet (dane ministerstwa). Jednakże te informacje mogą być niepewne, bo nie jest znana płeć pierwszych 80 ofiar COVID-19 w Polsce.

3. Koronawirus a choroby współistniejące

W komunikatach Ministerstwa Zdrowia o kolejnych przypadkach śmierci bardzo często występuje uzupełnienie o "chorobach towarzyszących" i "chorobach współistniejących" u zmarłych pacjentów.

Zazwyczaj są to choroby kardiologiczne, układu odpornościowego, układu oddechowego, onkologiczne, metaboliczne, choroby nerek, cukrzyca albo otyłość.

4. Koronawirus. Śmiertelność według województw

Najwięcej zgonów odnotowano do tej pory w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu znajduje się śląskie, na trzecim wielkopolskie. Najlepiej statystyki prezentują się w warmińsko-mazurskim, gdzie do tej pory zmarł 1 pacjent z COVID-19 oraz w lubuskim, gdzie do tej pory nie odnotowano ani jednego zgonu z powodu koronawirusa.

Śmiertelność według województw
Śmiertelność według województw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.