Trwa ładowanie...

Koronawirus może powodować udar mózgu u młodych osób

Avatar placeholder
24.04.2020 13:58
Amerykanie testują nową terapię na koronawirusa
Amerykanie testują nową terapię na koronawirusa (Getty Images)

Zakażenie koronawirusuem może przyniać się do wystąpienia udaru u 20- i 30-latków. U pacjentów trafiających do szpitali w Nowym Jorku lekarze zauważyli niepokojące objawy – ich krew gęstniała, a także miała większą krzepliwość.

1. Koronawirus a udar mózgu

"Wirus może powodować krzepnięcie krwi w tętnicach, co prowadzi do poważnych udarów" - powiedział dla CNN neurochirurg Thomas Oxley. Nowojorski szpital przyjął na swój oddział 5 pacjentów z udarem poniżej 50. roku życia. Ekspert przyznaje, że to zbyt mała próbka, by wyciągać ostateczne wnioski.

Podobne informacje płyną jednak także z badań innych lekarzy w USA. Oznaki zaburzeń krzepliwości i nadmiernego zagęszczania się krwi zauważyli dotychczas lekarze wielu specjalizacji. Jest to jeden ze sposobów, w jaki koronawirus wyniszcza ciało.

W szpitalu Mount Sinai Health System w Nowym Jorku nefrolodzy potwierdzają, że osoby zarażone koronawirusem, które wymagają dializ, coraz częściej mają problemy z prawidłowym przeprowadzeniem procedury. Wszystko przez skrzepy krwi pojawiające się w dializowanym płynie.

Zobacz film: "Leczenie koronawirusa osoczem ozdrowieńców"
Nowa terapia na koronawirusa ma skupić się na ograniczeniu powstawania zakrzepów we krwi (Getty Images)
Nowa terapia na koronawirusa ma skupić się na ograniczeniu powstawania zakrzepów we krwi (Getty Images)

Podobne spostrzeżenia mają tamtejsi pulmonolodzy. Zauważyli oni, że postępujące zwłóknienie płuc sprawia, że w pęcherzykach znajduje się coraz mniej krwi. Lekarze uważają, że zwiększona ilość skrzepów powstających w organizmie może powodować niebezpieczne dla zdrowia objawy, takie jak udar czy zator. Dr J Mocco, neurochirurg ze szpitala w Nowym Jorku, cytowany przez agencję Reuters mówi, że zdarzyło mu się operować pacjenta, u którego jedynym objawem koronawirusa był udar mózgu.

Właśnie dlatego w tamtejszym szpitalu powstał nowy protokół leczenia osób z koronawirusem. Prócz leków, które mają zablokować replikację wirusa, pacjenci otrzymują również leki przeciwzakrzepowe. Stosuje się je nawet w przypadkach, w których nie wystąpiły jeszcze widoczne zatory.

Po przeanalizowaniu danych nowojorskiego szpitala lekarze zauważyli, że liczba pacjentów trafiających do szpitala z udarem mózgu podwoiła się w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Lekarze podkreślają, że zaczyna ich martwić fakt zwiększenia przypadków udaru mózgu u osób poniżej 50. roku życia. Najmłodsza osoba leczona przez neurochirurgów miała zaledwie 31 lat.

Lekarze podzielili się swoim odkryciem z kolegami w całym kraju, a także z medykami z Chin. W Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie rozpoczęły się nawet testy kliniczne nowego leku przeciwzakrzepowego. Specjaliści mają nadzieję, że pozwoli on skuteczniej leczyć pacjentów zakażonych koronawirusem, u których objawy bezpośrednio zagrażają życiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze