Trwa ładowanie...

Koronawirus. WHO: Bezobjawowi zarażają rzadko. Prof. Simon: To nie jest prawdą. Każda osoba zakażona jest źródłem niebezpieczeństwa

Avatar placeholder
16.06.2020 11:39
Prof. Simon: Bezobjawowi też zarażają
Prof. Simon: Bezobjawowi też zarażają (East News)

W ostatnim raporcie WHO stwierdziło, że osoby, które przechodzą zakażenie koronawirusem w sposób bezobjawowy, prawie nie zarażają innych. – To nie jest prawdą. Każda osoba zakażona może przekazywać wirusa dalej. Chodzi tylko o siłę transmisji kropelek - opowiada prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

1. Koronawirus. Czy bezobjawowi zarażają?

Środowiskiem medycznym wstrząsnęła opinia Światowej Organizacji Zdrowia, że osoby asymptomatyczne, czyli przechodzące zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w sposób bezobjawowy, zarażają innych bardzo rzadko.

Prof. Simon: Osoby przechodzące koronawirus bezobjawowo też mogą zarażać
Prof. Simon: Osoby przechodzące koronawirus bezobjawowo też mogą zarażać (East News)

Według prof. Krzysztofa Simona twierdzenie to mija się z prawdą. W przeciwnym przypadku pandemia koronawirusa byłaby zdecydowanie łatwiejsza do powstrzymania.

Zobacz film: "Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o leczeniu Polaków z koronawirusem chlorochiną (arechin)"

- Osoby przechodzące zakażenie bezobjawowo mogą zarażać innych, tylko dzieje się to w zdecydowanie mniejszym stopniu, niż w przypadku pacjentów z objawami COVID-19 - opowiada w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Simon.

2. Jak bezobjawowi zarażają koronawirusem?

Jak tłumaczy prof. Simon, chodzi przede wszystkim o siłę wydalania kropelek, które stanowią główne źródło zakażenia koronawirusem.

- Osoby asymptomatyczne nie kaszlą i nie kichają, więc siła wydalania kropelek jest mniejsza, na mniejszą odległość. Ale nie zmienia to faktu, że nawet przy normalnym oddychaniu osoby zakażone emitują niewielkiej ilości kropel, przez kontakt z którymi można się zarazić — tłumaczy.

Jak podkreśla prof. Simon, gdyby osoby bezobjawowe nie zarażały, nie dochodziłoby do masowych zakażeń w szpitalach oraz zakładach pracy.

- Osoba bezobjawowa nie ma gorączki, więc może bez przeszkód wejść do wąskiej społeczności i zarazić innych, tak jak to było w przypadku kopalni na Śląsku. Zdecydowana większość górników przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo. To są zupełnie zdrowi ludzie, niemający żadnych objawów — opowiada prof. Simon. - Każda osoba przechodząca zakażenie bezobjawowo jest potencjalnym źródłem niebezpieczeństwa — podkreśla.

3. WHO kolejny raz zmienia zdanie

"Mamy wiele raportów z krajów, które przeprowadzają bardzo szczegółowe śledzenie kontaktów. Śledzą przypadki bezobjawowe i ich kontakty i nie znajdują dalszych transmisji. Ciągle też przyglądamy się danym i staramy się uzyskać więcej informacji z innych krajów. Na ten moment wydaje się, że osoby bezobjawowe rzadko przekazują wirusa dalej" - tak jeszcze niedawno mówiła Maria Van Kerkhove, przewodząca zespołowi ds. pandemii COVID-19 w WHO.

Według szacunków WHO osoby asymptomatyczne odpowiadają tylko za 6 proc. przypadków zakażenia koronawirusem.

Wielu naukowców z całego świata wyraziło swój sprzeciw wobec słów przedstawicielki WHO. Do sprawy odnieśli się m.in. naukowcy z Harvardu, którzy poinformowali, że ich badania wskazują na to, iż osoby bez objawów mogą zarażać koronawirusem.

Na stronie polskiego Ministerstwa Zdrowia niemal od początku pandemii również można znaleźć informację mówiącą, że np. dzieci mogą nieświadomie przenosić koronawirusa, ponieważ pacjenci w niektórych grupach wiekowych mogą przechodzić przez chorobę bezobjawowo.

Po fali krytyki Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła wycofać się z tego stanowiska. Podczas kolejnej konferencji Maria Van Kerkhove powiedziała, że sedno tego "nieporozumienia" może leżeć w braku zgodności w definiowaniu tego, co znaczy, że pacjent jest asymptomatyczny. Według ekspertki czasami za pacjentów bezobjawowych uznaje się tych, którzy nie mają klinicznych objawów, ale mają inne, bardzo łagodne i nietypowe objawy.

Zobacz także: WHO: "Bezobjawowi pacjenci z COVID-19 zarażają rzadko". Światowa Organizacja Zdrowia znów wycofuje się ze słów swoich ekspertów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze