Trwa ładowanie...

Koronawirus. Wielka Brytania podpisała umowę na 90 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Avatar placeholder
20.07.2020 15:49
Koronawirus. Wielka Brytania podpisała umowę na 90 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19
Koronawirus. Wielka Brytania podpisała umowę na 90 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19 (Getty Images)

Prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi jeszcze się nie zakończyły, ale rządy niektórych państw już podpisują kontrakty z koncernami farmaceutycznymi. Wielka Brytania właśnie zawarła umowę na dostarczenie 90 milionów dawek szczepionki, która ma powstać w ramach sojuszu między firmami farmaceutycznymi. To już kolejna taka umowa Brytyjczyków.

1. Koronawirus. Kontrakt na dostarczenie szczepionki

Szczepionka przeciwko koronawirusowi, na którą podpisano kontrakt, ma powstać w ramach sojuszu między niemiecka firmą BioTech, amerykańską Pfizer oraz francuską Valneva. Pracę nad powstaniem wakcyny nadzoruje Oxford University.

Wielka Brytania podpisała umowę na dostarczenie 90 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19
Wielka Brytania podpisała umowę na dostarczenie 90 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19 (Getty Images)

Wcześniej rząd Wielkiej Brytanii również podpisał umowę z AstraZeneca. Ten brytyjsko-szwedzki koncern ma wyprodukować do września 100 mln dawek szczepionki dla Brytyjczyków.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Obie szczepionki są w trakcie badań i wciąż nie wiadomo, która z nich okaże się skuteczna.

2. Kiedy szczepionka na koronawirusa?

Z dotychczasowych doniesień wynika, że testowana przez farmaceutyczny sojusz szczepionka, podnosi odporność na koronawirusa SARS-CoV-2, jednak nie ma jeszcze dowodów, by całkowicie chroniła przed zarażeniem.

Firmy BioNtech i Pfizer planują wyprodukować 30 mln dawek szczepionek, które zawierać będą fragment kodu genetycznego koronawirusa. Kolejne 60 mln powstaną w fabrykach Valnevy i będą zawierać nieaktywne elementy wirusa.

Z kolei szczepionka, nad którą pracuje AstraZeneca, będzie wykonana na bazie genetycznie zmodyfikowanego wirusa.

Jak podkreśla Kate Bingham, przewodnicząca rządowej grupy zadaniowej ds. szczepionek, testowanie różnych wakcyn maksymalizuje szanse, że jedna z nich zadziała.

"Fakt, że mamy tak wielu obiecujących kandydatów, już teraz pokazuje bezprecedensowe tempo, w jakim się poruszamy, ale odradzam nadmierną pewność czy optymizm - powiedziała Kate Bingham. - Faktem jest, że możemy nigdy nie otrzymać szczepionki, a jeśli ją otrzymamy, musimy być przygotowani, że może to nie być szczepionka zapobiegająca zarażeniu się wirusem, ale taka, która łagodzi objawy" - wyjaśnia.

W Wielkie Brytanii jako pierwsi na koronawirusa zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowia oraz opieki społecznej, a także osoby najbardziej zagrożone chorobą.

Zobacz także: Koronawirus. Kto pierwszy dostanie szczepionkę na COVID-19?

3. Poszukiwani ochotnicy do testów szczepionki przeciwko COVID-19

Są różne szacunki, kiedy szczepionka przeciwko koronawirusowi zostanie opracowana i kiedy trafi na rynek. Według Gavina Williamsona, sekretarza ds. edukacji, szczepionki warto spodziewać się dopiero "po zimie".

Obecnie rząd Wielkiej Brytanii zachęca obywateli, aby zgłaszali się na ochotnika do testów szczepionki przeciwko COVID-19. Jest to możliwe za pomocą strony internetowej NHS, brytyjskiego odpowiednika NFZ'tu. Do badań potrzebnych jest pół miliona osób.

Oczekuje się, że w Wielkiej Brytanii odbędzie się co najmniej osiem badań szczepionek przeciwko koronawirusowi na dużą skalę.

Zobacz także: Koronawirus. Szanse na skuteczną szczepionkę maleją, bo jest coraz mniej chorych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze