Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czy zwierzęta mogą chorować i zarażać ludzi?

Avatar placeholder
27.03.2020 15:54
Zwierzęta nie mogą zarażać nas koronawirusem, jednak warto zachować zasady higieny i ostrożności
Zwierzęta nie mogą zarażać nas koronawirusem, jednak warto zachować zasady higieny i ostrożności (iStock)

Czy zwierzęta mogą chorować i zarażać ludzi? W momencie, kiedy koronawirus opanował cały świat i stał się realnym zagrożeniem także dla nas, zaczęliśmy zastanawiać się nad różnymi kwestiami związanymi z chorobą COVID-19, którą wywołuje patogen. Wiemy, że trzeba myć ręce i unikać skupisk ludzi. A co z kotami i psami? Czy mogą zachorować? Czy stanowią zagrożenie?

spis treści

1. Czy zwierzęta mogą chorować i zarażać ludzi?

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że dotychczas nie znaleziono dowodów naukowych na to, by zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, mogły ulegać zakażeniu koronawirusem. Oznacza to, że nie mogą zarażać ludzi. Dotyczy to również ptaków, dzikich zwierząt i owadów.

Zobacz też: Czym jest koronawirus? Jak odróżnić go od grypy?

Choć naukowcy uspokajają i na pytanie: "czy zwierzęta mogą chorować i zarażać ludzi", odpowiadają stanowczo, że nie, ponieważ wirus ten nie przełamuje bariery gatunkowej, wiele zwierząt spotkał smutny los. Psy i koty są częściej niż zwykle, porzucane w lasach, a także w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. Mnóstwo osób zgłasza się ze swoimi pupilami do weterynarza i żąda ich uśpienia z obawy przed zarażeniem. Ludzie popadają w histerię, ulegają panice. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Po pierwsze: choć nie do końca wiadomo, skąd dokładnie pochodzi wirus.
  • Po drugie: nie uspokaja informacja z Hongkongu o uzyskaniu "słabo dodatniego" wyniku testu na obecność koronawirusa w próbce pobranej z nosa psa.
  • Po trzecie: strach ma zawsze wielkie oczy, a epidemia koronawirusa zwyczajnie przeraża.

2. Niepokojące źródło koronawirusa

Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom potwierdziło podejrzenia, że źródłem koronawirusa jest targ w miejscowości Wuhan. Sprzedawano tam owoce morza oraz zwierzęta: żywe, martwe, a także ubijane na miejscu. Choć wciąż nie ustalono, skąd dokładnie pochodzi nowy koronawirus SARS CoV-2, najbardziej prawdopodobnym źródłem są nietoperze i węże.

3. Koronawirus u psa

W świetle rozważań nad kwestią, czy zwierzęta mogą chorować i zarażać ludzi, nie uspokaja informacja z Hongkongu. Otóż według Li Lanjuana, epidemiologa i członka zespołu badawczego skupionego na koronawirusie, nie jest wykluczone, że SARS-CoV-2 może przenosić się także na zwierzęta.

Według niego zwierzęta mogą się zarazić, jeżeli mają kontakt z osobą, u której stwierdzono koronawirusa. Dowodem jest "słabo dodatni" wynik testu na obecność koronawirusa w próbce pobranej z nosa psa. Zwierzak zaraził się od swojego właściciela zakażonego SARS-CoV-2, jednak nie pojawiły się u niego żadne objawy. Nie wiadomo, czy wirus trafił do psiego organizmu drogą kropelkową, czy poprzez kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią. Pies został poddany 14-dniowej kwarantannie.

Więcej o koronawirusie:

Jak uspokajają badacze przypadek koronawirusa u psa należy traktować jako zarażenie przypadkowe, a nie realną możliwość przeniesienia choroby z człowieka na psa.

4. Niebezpieczny i tajemniczy koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus SARS-CoV-2 zatacza coraz szersze kręgi, liczba chorych ciągle wzrasta. Patogen zbiera śmiertelne żniwo, budzi strach. Na dodatek, ponieważ jest stosunkowo nowy, nie wiadomo o nim tyle, ile by oczekiwano. Naukowcy wciąż pracują nad poznaniem jego budowy, zachowania, właściwości, a także szczepionek i leków, które mogłyby go pokonać.

5. Zwierzęta a koronowirus: zasady bezpieczeństwa

Choć naukowcy uspokajają, że zwierzęta domowe nie mogą przenosić zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w kontaktach z czworonogami zalecają przestrzeganie zasad higieny i zasad bezpieczeństwa. Kluczowe jest:

  • częste mycie rąk, także po głaskaniu zwierząt,
  • zapobiegawczo zaleca się unikanie spania w jednym łóżku,
  • wychodzenie na spacery najlepiej z dala od ludzi, na przykład do lasu.

Osoby, które posiadają psy, ale są objęte kwarantanną, muszą poprosić kogoś, by zajmował się zwierzakiem i go wyprowadzał. Alternatywą jest oddanie podopiecznego na przechowanie do zwierzęcego hotelu na dwa tygodnie, czyli czas obowiązywania kwarantanny.

Przestrzeganie zasad higieny i kierowanie się zdrowym rozsądkiem jest istotne nie tylko w obliczu epidemii, ale i na co dzień.

W kontekście koronawirusa zwierzę może być tak samo niebezpieczne, jak telefon dotykany brudnymi rękami czy blat, na który kichnęła osoba zakażona. Największe zagrożenie stanowią ludzie, którzy są gospodarzami, nosicielami i źródłem największej liczny zakażeń SARS-CoV-2.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze