Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dr n. med. Krzysztof Staniszewski

Kortyzol na lęk wysokości

Avatar placeholder
23.06.2015 08:29
Kortyzol na lęk wysokości
Kortyzol na lęk wysokości

Badania naukowców z uniwersytetów w Saarbrücken i Bazylei potwierdzają korzyści płynące ze stosowania kortyzolu, określanego hormonem stresu, przy przezwyciężaniu lęku wysokości.

spis treści

1. Leczenie fobii

Naukowcy uznają fobie za wyuczone reakcje lękowe, których można się oduczyć poprzez desensytyzację, czyli odwrażliwianie. Terapia ta polega na wprowadzaniu chorego w kontakt z łagodną formą przedmiotu jego lęku, dzięki czemu intensywność strachu jest ograniczona. Przeprowadzone na zwierzętach badania wskazały, iż w procesie wygaszania lęku udział biorą glukokortykoidy, do których należy kortyzol. Odkrycie to skłoniło naukowców do przeprowadzenia eksperymentu z użyciem tego związku chemicznego na ludziach.

2. Badanie zastosowania kortyzolu w leczeniu fobii

Naukowcy przygotowali program desensytyzacji, w którym wzięło udział 40 uczestników cierpiących na lęk wysokości. W trakcie badań przeprowadzono 3 sesje, przed którymi część pacjentów otrzymywała 20 mg kortyzolu, a pozostali przyjmowali placebo. Przy pomocy specjalnego, wirtualnego kasku wprowadzano badanych w sytuacje, które wzbudzały w nich strach. Proszono ich także o wejście na 3 kondygnacje zewnętrznych schodów. Okazało się, iż po 3-5 dniach pacjenci przyjmujący hormon stresu odczuwali mniejszy lęk przed wysokością zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Intensywność strachu udało się ustalić za pomocą odpowiedniego kwestionariusza i dzięki pomiarom reakcji skórno-galwanicznej. Efekt działania leku utrzymywał się nawet po miesiącu od jego przyjęcia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze