Trwa ładowanie...

Korzyści wynikające ze społecznego picia

Nowe badania wskazują, że umiarkowane spożycie alkoholu może być związane z poprawą samopoczucia, dzięki lepszym interakcjom społecznym związanym z drinkiem z przyjaciółmi w pubie.

Podczas gdy większość badań ostrzega o zagrożeniach zdrowotnych związanych ze spożywaniem alkoholu, naukowcy z Uniwersytetu Oxford oceniają, czy drink może odgrywać rolę w zwiększaniu spójności społecznej, biorąc pod uwagę jego wieloletni udział w aktywności społecznej.

Dzięki połączeniu danych z trzech oddzielnych badań: badania opartego na kwestionariuszu klientów pubu, obserwacji konwersacji i zachowania w pubach oraz krajowego badania przeprowadzonego przez Campaign for Real Ale (CAMRA), naukowcy przyjrzeli się czy częstotliwość spożywania alkoholu lub miejsce wpływa na doświadczenia społeczne i dobre samopoczucie.

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy mają miejsce, które odwiedzają regularnie, czują się bardziej zaangażowani społecznie i zadowoleni oraz są bardziej skłonni do zaufania innym członkom swojej społeczności. Zauważyli oni również, że osoby bez ulubionego pubu miały znacznie mniejszą sieć społeczną i czuli się w mniejszym stopniu zaangażowani i mniej ufali lokalnej społeczności.

Alkohol wypity w pubie w gronie przyjaciół poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na interakcje społeczne
Alkohol wypity w pubie w gronie przyjaciół poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na interakcje społeczne

Badania wykazały również, że ci, którzy pili w lokalnych pubach robili to w mniejszych grupach, co zachęcało całą grupę do rozmowy, podczas gdy ci, którzy piją w barach śródmiejskich, mają tendencję do znacznie większych grup i mniejszego udziału w rozmowie.

Profesor Robin Dunbar z Wydziału Psychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie Oksford powiedział, że to badanie wykazało, że odwiedzanie lokalnego pubu może mieć bezpośredni wpływ na wielkość sieci społecznej obywateli i to jak angażuje się w ich lokalną społeczność, co z kolei może mieć wpływ na poziom zadowolenia, jakie ludzie czują w życiu.

3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm [7 zdjęć]

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku,...

zobacz galerię

"Nasze sieci społecznościowe dostarczają nam najważniejszego zabezpieczenia przed chorobą psychiczną i fizyczną. Podczas gdy puby tradycyjnie odgrywają istotną rolę jako miejsce dla społeczności towarzyskich, alkohol zdaje się odgrywać rolę czynnika aktywującego system endorfin, które promują związki społeczne.

Podobnie jak w innych złożonych systemach wiążących, takich jak taniec, śpiew i opowiadanie o sobie, często uznawane jest to przez duże społeczności za rytuał nawiązywania więzi" - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

Colin Valentine, Prezes Narodowego CAMRA, powiedział, że osobiste dobre samopoczucie i szczęście mają ogromny wpływ nie tylko na życie osobiste, ale również na społeczność jako całość. To będzie dziwić, że dla członków CAMRA puby odgrywają tak istotną rolę w dobrym samopoczuciu człowieka, ale jest to fantastyczna wiadomość, że ta wiedza została potwierdzona badaniami.

Puby odgrywają wyjątkową rolę w oferowaniu środowiska społecznego na drinka z przyjaciółmi w sposób odpowiedzialny i w nadzorowanym otoczeniu społecznym. Z tego powodu wszyscy musimy zrobić co w naszej mocy, aby upewnić się, że każdy ma odpowiedni lokal w pobliżu swojego miejsca zamieszkania lub pracy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.