Kot brytyjski krótkowłosy - charakterystyka, pielęgnacja, najczęstsze choroby
Kot brytyjski krótkowłosy to duży, muskularny i bardzo spokojny zwierzak domowy, który nie wymaga szczególnej pielęgnacji i dobrze dogaduje się ze wszystkimi domownikami, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi. Toleruje także towarzystwo psów. Dobrze traktowane żyją około 12 lat, a niektóre dożywają nawet 20. O czym należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tę rasę?
Zobacz film: "Badania - czym różnią się właściciele kotów od właścicieli psów?"
- 1. Kot brytyjski krótkowłosy – historia rasy
- 2. Kot brytyjski krótkowłosy - wygląd
- 3. Kot brytyjski krótkowłosy - ubarwienie
- 4. Kot brytyjski krótkowłosy - usposobienie i charakter
- 5. Kot brytyjski krótkowłosy – prawidłowe żywienie
- 6. Kot brytyjski krótkowłosy - pielęgnacja
- 7. Kot brytyjski krótkowłosy - dla kogo będzie dobrym towarzyszem?
- 8. Kot brytyjski krótkowłosy - zdrowie
1. Kot brytyjski krótkowłosy – historia rasy
Historia brytyjczyka sięga czasów starożytnych – wywodzi się z Egiptu, z którego przybył na tereny obecnych Włoch. Stamtąd koty brytyjskie podążały za Rzymianami na kolejne podboje. Ich głównym zadaniem było wówczas wyłapywanie gryzoni. Z czasem koty te dotarły na wyspy brytyjskie, gdzie zadomowiły się jako nowa rasa.
W okresie I Wojny Światowej, w wyniku skrzyżowania brytyjczyków z kotami perskimi, powstała ich długowłosa odmiana. II Wojna zaś doprowadziła niemal do wyginięcia całej rasy. Żeby ją ocalić, brytyjczyka skrzyżowano z kotami kartuskimi, burmańskimi i rosyjskimi, dzięki temu stały się smuklejsze.
W późniejszym czasie starano się przywrócić przedstawicielom tej rasy ich dawną posturę i muskularność, dlatego zmieszano je z niebieskimi persami.
2. Kot brytyjski krótkowłosy - wygląd
Brytyjczyka charakteryzuje duża okrągła głowa z lekko spłaszczonym pyszczkiem, pełne policzki, szeroko rozstawione oczy (zazwyczaj złociste lub miedziane) i małe uszka. Ma raczej krótkie kończyny i masywny, przysadzisty tyłów. Jego gruby, często puszysty i zaokrąglony na końcu ogon stanowi dwie trzecie długości całego ciała.
Futro brytyjczyka jest gęste i krótkie, nieznacznie odstaje od ciała. Jest przy tym bardzo miękkie i gładkie w dotyku.
Koty brytyjskie, choć wolno rosną, osiągają spore rozmiary. Dorosłe samice mogą ważyć od 3 do 5 kg, a samce nawet do 9 kg.
Zobacz też:
3. Kot brytyjski krótkowłosy - ubarwienie
W wyniku licznych krzyżówek z innymi rasami, brytyjczyki mają niezliczoną liczbę wariantów kolorystycznych, mówi się nawet o stu pięćdziesięciu. Mogą być jedno- lub wielokolorowe. Najczęściej wśród kotów brytyjskich spotyka sie odmianę szaroniebieską, liliową i jasnobeżową. Zdarza się także czekoladowa bądź ruda sierść, a także wielokolorowe pręgi, tricolorki i szylkret, czyli wszystkie podstawowe kolory ubarwienia.
Najpopularniejszym kocim ubarwieniem jest tzw. tabby, które spotyka się także wśród brytyjczyków. Najbardziej znanym kotem brytyjskim krótkowłosym o takim właśnie kolorze sierści jest ten kojarzony z reklamą karmy Whiskas.
4. Kot brytyjski krótkowłosy - usposobienie i charakter
Brytyjczyki to koty pogodne, przyjacielskie i spokojne. Potrzebują równowagi - kontaktu i zabawy z człowiekiem, ale także chwili dla siebie. Zazwyczaj wybierają sobie jednego domownika, którego traktują ze szczególną sympatią. Nie są przy tym jednak natrętne i rzadko zdarza im się narzucać swoje towarzystwo.
Nie zdarza im się uciekać, nie są też skłonne do wchodzenia na drzewa, choć oczywiście lubią rozbudowane drapaki i domowe ścianki wspinaczkowe. Im koty tej rasy są starsze, tym bardziej stateczne i mniej chętne na długie zabawy. Lubią być głaskane, ale nie przepadają za braniem na ręce. Jeżeli są długo same w domu, potrafią zorganizować sobie czas.
5. Kot brytyjski krótkowłosy – prawidłowe żywienie
Zanim zdecydujemy się na brytyjczyka, warto pamiętac, że rasa ta uwielbia jeść i nie zna przy tym umiaru. Należy więc ostrożnie dobierać pokarm, aby nie doprowadzić pupila do otyłości. Karma powinna zawierać duże ilości składników odżywczych, protein i mięsa. Warto także podawać brytyjczykom produkty z łososiem, ponieważ zawarte w nim oleje i nienasycone kwasy tłuszczowe pielęgnują kocie futro.
Koty brytyjskie chętnie będą przyjmować także smakołyki w postaci małych krokiecików – ich rozmiar jest odpowiedni dla ras o spłaszczonych pyszczkach i krótkiej żuchwie.
6. Kot brytyjski krótkowłosy - pielęgnacja
Brytyjczyki nie mają szczególnych wymagań, ich futro łatwo jest utrzymać w czystości. Warto jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu uszu, wycieraniu oczu i przycinaniu pazurków. Ważne jest także wyczesywanie sierści, żeby uniknąć późniejszych problemów z żołądkiem
7. Kot brytyjski krótkowłosy - dla kogo będzie dobrym towarzyszem?
Koty brytyjskie są bardzo otwarte na ludzi, ale także na inne zwierzęta. Dobrze dogadują się z kotami czy psami (nawet zaleca się, żeby brytyjczyki nie wychowywały się same). Są przyjacielskie, więc będą odpowiednie dla dzieci i seniorów.
Przeciwwskazaniem jest oczywiście alergia na sierść.
8. Kot brytyjski krótkowłosy - zdrowie
Koty brytyjskie należą raczej do zdrowych, jednak mają krótkie pyszczki, dlatego są narażone na choroby ze strony układu oddechowego. Najczęściej spotykaną jest niedrożność nosa i kanalików łzowych. Warto więc regularnie sprawdzać, czy w oczach nie zebrało się za dużo wydzieliny.
Brytyjczyki mogą być także obciążone genetyczną wadą serca i hemofilią, a w starszym wieku mogą wystąpić problememy z nerkami. Specyficzna budowa tych kotów może także mieć wpływ na kondycję ich stawów, dlatego warto wspierać pupile odpowiednią suplementacją.
Należy zawsze pamiętać o skłonności brytyjczyków do nadwagi i pilnować ich diety, aby nie dopuścić do otyłości i późniejszych problemów z sercem i układem krążenia.
Komentarze