Trwa ładowanie...

Kot brytyjski krótkowłosy - charakterystyka, pielęgnacja, najczęstsze choroby

Kot brytyjski krótkowłosy to duży, muskularny i bardzo spokojny zwierzak domowy, który nie wymaga szczególnej pielęgnacji i dobrze dogaduje się ze wszystkimi domownikami, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi. Toleruje także towarzystwo psów. Dobrze traktowane żyją około 12 lat, a niektóre dożywają nawet 20. O czym należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tę rasę?

Zobacz film: "Badania - czym różnią się właściciele kotów od właścicieli psów?"

spis treści

1. Kot brytyjski krótkowłosy – historia rasy

Historia brytyjczyka sięga czasów starożytnych – wywodzi się z Egiptu, z którego przybył na tereny obecnych Włoch. Stamtąd koty brytyjskie podążały za Rzymianami na kolejne podboje. Ich głównym zadaniem było wówczas wyłapywanie gryzoni. Z czasem koty te dotarły na wyspy brytyjskie, gdzie zadomowiły się jako nowa rasa.

W okresie I Wojny Światowej, w wyniku skrzyżowania brytyjczyków z kotami perskimi, powstała ich długowłosa odmiana. II Wojna zaś doprowadziła niemal do wyginięcia całej rasy. Żeby ją ocalić, brytyjczyka skrzyżowano z kotami kartuskimi, burmańskimi i rosyjskimi, dzięki temu stały się smuklejsze.

W późniejszym czasie starano się przywrócić przedstawicielom tej rasy ich dawną posturę i muskularność, dlatego zmieszano je z niebieskimi persami.

2. Kot brytyjski krótkowłosy - wygląd

Brytyjczyka charakteryzuje duża okrągła głowa z lekko spłaszczonym pyszczkiem, pełne policzki, szeroko rozstawione oczy (zazwyczaj złociste lub miedziane) i małe uszka. Ma raczej krótkie kończyny i masywny, przysadzisty tyłów. Jego gruby, często puszysty i zaokrąglony na końcu ogon stanowi dwie trzecie długości całego ciała.

Futro brytyjczyka jest gęste i krótkie, nieznacznie odstaje od ciała. Jest przy tym bardzo miękkie i gładkie w dotyku.

Koty brytyjskie, choć wolno rosną, osiągają spore rozmiary. Dorosłe samice mogą ważyć od 3 do 5 kg, a samce nawet do 9 kg.

Zobacz też:

3. Kot brytyjski krótkowłosy - ubarwienie

W wyniku licznych krzyżówek z innymi rasami, brytyjczyki mają niezliczoną liczbę wariantów kolorystycznych, mówi się nawet o stu pięćdziesięciu. Mogą być jedno- lub wielokolorowe. Najczęściej wśród kotów brytyjskich spotyka sie odmianę szaroniebieską, liliową i jasnobeżową. Zdarza się także czekoladowa bądź ruda sierść, a także wielokolorowe pręgi, tricolorki i szylkret, czyli wszystkie podstawowe kolory ubarwienia.

Najpopularniejszym kocim ubarwieniem jest tzw. tabby, które spotyka się także wśród brytyjczyków. Najbardziej znanym kotem brytyjskim krótkowłosym o takim właśnie kolorze sierści jest ten kojarzony z reklamą karmy Whiskas.

4. Kot brytyjski krótkowłosy - usposobienie i charakter

Brytyjczyki to koty pogodne, przyjacielskie i spokojne. Potrzebują równowagi - kontaktu i zabawy z człowiekiem, ale także chwili dla siebie. Zazwyczaj wybierają sobie jednego domownika, którego traktują ze szczególną sympatią. Nie są przy tym jednak natrętne i rzadko zdarza im się narzucać swoje towarzystwo.

Nie zdarza im się uciekać, nie są też skłonne do wchodzenia na drzewa, choć oczywiście lubią rozbudowane drapaki i domowe ścianki wspinaczkowe. Im koty tej rasy są starsze, tym bardziej stateczne i mniej chętne na długie zabawy. Lubią być głaskane, ale nie przepadają za braniem na ręce. Jeżeli są długo same w domu, potrafią zorganizować sobie czas.

5. Kot brytyjski krótkowłosy – prawidłowe żywienie

Zanim zdecydujemy się na brytyjczyka, warto pamiętac, że rasa ta uwielbia jeść i nie zna przy tym umiaru. Należy więc ostrożnie dobierać pokarm, aby nie doprowadzić pupila do otyłości. Karma powinna zawierać duże ilości składników odżywczych, protein i mięsa. Warto także podawać brytyjczykom produkty z łososiem, ponieważ zawarte w nim oleje i nienasycone kwasy tłuszczowe pielęgnują kocie futro.

Koty brytyjskie chętnie będą przyjmować także smakołyki w postaci małych krokiecików – ich rozmiar jest odpowiedni dla ras o spłaszczonych pyszczkach i krótkiej żuchwie.

Jak zwierzęta wpływają na zdrowie?
Jak zwierzęta wpływają na zdrowie? [7 zdjęć]

Kiedy wracasz do domu do mruczenia lub merdającego ogona po stresującym dniu i czujesz nagły przypływ...

zobacz galerię

6. Kot brytyjski krótkowłosy - pielęgnacja

Brytyjczyki nie mają szczególnych wymagań, ich futro łatwo jest utrzymać w czystości. Warto jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu uszu, wycieraniu oczu i przycinaniu pazurków. Ważne jest także wyczesywanie sierści, żeby uniknąć późniejszych problemów z żołądkiem

7. Kot brytyjski krótkowłosy - dla kogo będzie dobrym towarzyszem?

Koty brytyjskie są bardzo otwarte na ludzi, ale także na inne zwierzęta. Dobrze dogadują się z kotami czy psami (nawet zaleca się, żeby brytyjczyki nie wychowywały się same). Są przyjacielskie, więc będą odpowiednie dla dzieci i seniorów.

Przeciwwskazaniem jest oczywiście alergia na sierść.

8. Kot brytyjski krótkowłosy - zdrowie

Koty brytyjskie należą raczej do zdrowych, jednak mają krótkie pyszczki, dlatego są narażone na choroby ze strony układu oddechowego. Najczęściej spotykaną jest niedrożność nosa i kanalików łzowych. Warto więc regularnie sprawdzać, czy w oczach nie zebrało się za dużo wydzieliny.

Brytyjczyki mogą być także obciążone genetyczną wadą serca i hemofilią, a w starszym wieku mogą wystąpić problememy z nerkami. Specyficzna budowa tych kotów może także mieć wpływ na kondycję ich stawów, dlatego warto wspierać pupile odpowiednią suplementacją.

Należy zawsze pamiętać o skłonności brytyjczyków do nadwagi i pilnować ich diety, aby nie dopuścić do otyłości i późniejszych problemów z sercem i układem krążenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.