Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Kradzież pomysłu

Avatar placeholder
05.09.2013 13:56
Kradzież pomysłu
Kradzież pomysłu

Kradzież pomysłu przez współpracownika lub szefa to dość częste zjawisko. Badania wskazują, że aż połowa osób, których idee zostały przywłaszczone przez kogoś innego, nie robi nic w takiej sytuacji, a wielu osobom kradzież pomysłu uchodzi na sucho. Jest to niezwykle demotywujące dla pracownika, którego kreatywność może ulec osłabieniu, jeśli jego ciężka praca i pomysłowość nie zostały nagrodzone. Wówczas powszechne stają się konflikty w pracy. Co może zrobić osoba, której pomysł stał się czyimś „piórkiem w kapeluszu”?

spis treści

1. Kradzież w miejscu pracy

Obecnie pracownicy coraz bardziej rywalizują między sobą. Niektórzy są w stanie zrobić wszystko, aby wywrzeć dobre wrażenie na pracodawcy i nie cofną się nawet przed przypisywaniem sobie cudzych zasług. W celu uniknięcia takiej sytuacji warto wcześnie informować współpracowników i szefa o swoich pomysłach. Wówczas wszyscy będą wiedzieli, kto jest autorem danego pomysłu. Czasami kradzież pomysłu stanowi sposób na zdobycie awansu w pracy. Niekiedy przypisywanie sobie czyichś zasług ma na celu wywołanie intrygi i zaszkodzenie osobie, która była pierwotnym pomysłodawcą danego projektu – z zazdrości o sukcesy zawodowe, ludzie z niską samooceną, którym doskwierają osobiste kompleksy i zasługi innych, są w stanie zrobić wszystko, by zaszkodzić kolegom w pracy i zniszczyć ich ścieżkę kariery.

2. Co zrobić w przypadku kradzieży pomysłu?

  • Jeżeli znalazłeś się w sytuacji przywłaszczenia sobie twojego autorskiego pomysłu, zastosuj się do kilku cennych wskazówek.
  • Upewnij się, czy było to celowe zachowanie, czy zwykłe nieporozumienie. Jeśli ktoś świadomie przypisuje sobie twój pomysł, porozmawiaj ze swoim przełożonym.
  • Zachowaj spokój – emocjonalna reakcja może świadczyć na twoją niekorzyść.
  • Kiedy to szef kradnie pomysły, porozmawiaj z nim i jasno powiedz, że chcesz być doceniony za swoje zasługi. W przypadku, gdy zignoruje cię i dalej będzie chciał korzystać z twoich pomysłów, weź pod uwagę bardziej stanowcze kroki.
  • Aby sytuacja się nie powtórzyła, podczas pracy nad nowym projektem wysyłaj e-maile do współpracowników i zwierzchników z informacją o swoich postępach. Wówczas trudno będzie komukolwiek zignorować twoje zasługi.

Konflikty w miejscu pracy zdarzają się często. Nierzadko ich podłożem jest nieuczciwe zachowanie współpracowników. Jeśli twoje pomysły są przywłaszczane przez innych, nie czekaj, aż problem sam się rozwiąże. Uświadom złodziejowi, że oczekujesz, że twój wkład w dany projekt będzie zauważony. Kradzież pomysłu świadczy o niezdrowej konkurencji w miejscu pracy i złej atmosferze wśród teamu. Grupa pracownicza, zamiast współpracować ze sobą i zmierzać do realizacji konkretnych celów firmy, zaczyna ze sobą konkurować i to w sposób najmniej kulturalny. Pamiętaj, że wszelkie nadużycia na gruncie zawodowym reguluje Kodeks pracy. Kiedy stajesz się ofiarą kradzieży pomysłu albo plagiatowania twoich autorskich prac, zapoznaj się z rozwiązaniami prawnymi, jakie można uczynić w danej sytuacji. Jeżeli ktoś przypisuje sobie udział w projekcie, do realizacji którego się nie przyczynił, to popełnia przestępstwo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze