Trwa ładowanie...

Kreatywne osoby mają zaburzenia snu

Avatar placeholder
14.02.2017 20:55
Kreatywne osoby mają zaburzenia snu
Kreatywne osoby mają zaburzenia snu

Nowe badanie wykazało, że kreatywne osoby, szczególnie te, które zajmują się sztuką, są bardziej narażone na problemy ze snem w nocy i konsekwencje zaburzeń snu w ciągu dnia.

Badanie wykazało również, że ludzie, którzy są kreatywnymi mówcami, mają tendencję do kładzenia się i wstawania później niż większość osób, pomimo tego, że śpią teoretycznie większą liczbę godzin.

"Osoby kreatywne wizualnie zgłaszają zaburzenia snu, prowadzące do trudności w funkcjonowaniu w ciągu dnia" - powiedział Neta Ram-Własow z Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu.

"W przypadku ludzi kreatywnych werbalnie, okazało się, że spali więcej godzin i kładli się spać i wstawali później" - powiedział Ram-Własow.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Osoby kreatywne mają więcej problemów ze snem
Osoby kreatywne mają więcej problemów ze snem (Shutterstock)

"Te dwa rodzaje twórczości wiązały się z różnymi trybami snu. To wzmacnia hipotezę, że przetwarzanie i wyrażanie kreatywności wizualnej obejmuje inne psychobiologiczne mechanizmy w porównaniu do tych znalezionych w słownej twórczości" - dodał Ram-Własow.

Kreatywność jest definiowana przez cztery cechy: zaawansowanie - zdolność do produkcji szerokiej gamy pomysłów, elastyczność - możliwość łatwego przełączania się między różnymi wzorcami myślowymi w celu wytworzenia tego szerokiego wachlarza pomysłów, oryginalność – czyli wyjątkowa jakość pomysłu względem pomysłów już obecnych w środowisku i opracowanie – czyli zdolność do rozwijania każdego pomysłu osobno.

Naukowcy starali się zrozumieć, w jaki sposób te dwa rodzaje kreatywności - wizualnej i werbalnej – wpływają na obiektywne aspekty snu, takie jak czas trwania i przedział czasowy (indeksu, takiego jak czas zasypiania i wstawania) i subiektywnych aspektów, jak jakość snu.

ZOBACZ TAKŻE:

W badaniu wzięło udział trzydziestu studentów studiów licencjackich, z czego połowa studiowała na kierunku sztuki i tylko połowa z nich były na kierunku nauk społecznych.

Podczas badań, uczestnicy przeszli całonocne elektrofizjologiczne nagrania snu, nosili monitor aktywności na nadgarstku (urządzenie, które obiektywnie mierzy sen), i wypełniali dziennik monitorowania snu i kwestionariusz dotyczący nawyków snu w celu zmierzenia wzorów i jakości snu. Zostali oni również poddani badaniom kreatywności wizualnej i werbalnej.

Wyniki pokazują, że spośród wszystkich uczestników, wyższy poziom kreatywności wizualnej oznaczał najniższą jakość snu.

Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność
Sprawdź, jak zwiększyć swoją kreatywność [9 zdjęć]

Weź prysznic, pójdź na spacer lub przejedź się rowerem. Badania neurologiczne wykazały, że mózg często

zobacz galerię

Objawiło się to w takich aspektach jak: zaburzenia snu i prolemy w ciągu dnia. Naukowcy odkryli również, że im wyższy poziom werbalnej kreatywności uczestników, tym więcej godzin snu i tym później się kładli spać i później się budzili.

Porównanie między snem studentów sztuki i studentów spoza sztuki wykazało, że studenci sztuki śpią więcej, ale to w żadnym wypadku nie dawało im gwarancji lepszej jakości snu: studenci sztuki oceniali bowiem swój sen jako niższej jakości i zgłaszali zaburzenia snu i więcej zaburzeń w ciągu dnia w porównaniu do studentów studiujących inne nieartystyczne kierunki.

Naukowcy dodają, że z czasem zostaną zaproponowane ewentualne wyjaśnienia dla zaobserwowanego między tymi dwoma rodzajami kreatywności i przebiegiem snu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze