Trwa ładowanie...

Kobieta zdecydowała się na odstawienie kremu na zapalenie skóry. "Bolało mnie, nawet kiedy oddychałam"

Avatar placeholder
07.07.2020 16:05
Stan swojej skóy kobieta musiała dobrze maskować
Stan swojej skóy kobieta musiała dobrze maskować (Facebook)

36-letnia Nowozelandka zdecydowała się na odstawienie kremu na atopowe zapalenie skóry po tym, jak bezpowrotnie uszkodził jej prawe oko. Kobieta postanowiła zdecydować się na ten krok, mimo iż wiedziała, że będzie bolesny. Nie wiedziała jednak jak bardzo.

1. Krem na atopowe zapalenie skóry

Anita Wong od dzieciństwa cierpi na atopowe. Od lat stosowała kremy ze sterydami, które pomagały jej opanować chorobę. Niestety, miały również skutki uboczne. W 2013 roku krem uszkodził jej wzrok. Dziś kobieta nie widzi częściowo na jedno oko.

Dlatego zdecydowała się, że odstawi kremy ze sterydami. Wiedziała, że ta decyzja będzie ją bardzo dużo kosztować. W piśmiennictwie medycznym jest nawet specjalne określenie na zespół symptomów, które towarzyszą takiemu odstawieniu – topical steroid withdrawal (TSW).

2. "Bolało mnie, nawet kiedy oddychałam"

Stan jej skóry zaczął się drastycznie pogarszać. Naskórek stwardniał, po czym zaczął się łuszczyć. Następnie doszło do bardzo bolesnego stanu zapalenego.

Zobacz film: "Flawonoidy na pobudzenie testosteronu"

"Bolało mnie tak bardzo, że nie mogłam w nocy spać. Były takie momenty, kiedy bolało nawet wtedy, kiedy oddychałam" – wspomina Wong.

To była druga próba odstawienia leków. Pierwszy raz zdecydowała się na to po pierwszej ciąży. Wtedy nie była jednak w stanie dokończyć tego procesu. Ból był zbyt silny.

W pewnym momencie jej skóra wyglądała na całkowicie zniszczoną (Facebook)
W pewnym momencie jej skóra wyglądała na całkowicie zniszczoną (Facebook)

W 2018 roku jej skóra zaczęła wracać do normy. Odstawienie sterydów okazało się dobrym wyborem.

3. Zapalenie skóry

Przyczyn atopowego zapalenia skóry należy upatrywać w interakcjach między czynnikami genetycznymi a środowiskowymi. Mimo iż dotychczas nie zidentyfikowano genu odpowiedzialnego za AZS, wiadomo, że ryzyko rozwoju choroby u dzieci zdrowych rodziców wynosi około 5-15 proc. Jeśli jedno z rodziców ma atopowe zapalenie skóry, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka rośnie do 20-40 proc. Natomiast, gdy oboje rodzice mają AZS, ryzyko pojawienia się tego schorzenia u dziecka jest jeszcze większe i wynosi 60-80 proc.

Do wystąpienia atopowego zapalenia skóry przyczyniają się również czynniki zewnętrzne: warunki klimatyczne, czynniki psychogenne, zanieczyszczenie środowiska, czynniki drażniące, a także alergeny.

Wysoka temperatura powietrza może również nasilać objawy atopowego zapalenia skóry z powodu nadmiernego pocenia się. Warunki klimatyczne mają także wpływ na rozwój fauny i flory w danym miejscu, który warunkuje obecność alergenów w powietrzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze