Trwa ładowanie...

Kroki cza-czy

Avatar placeholder
09.10.2014 08:29
Kroki cza-czy
Kroki cza-czy

Taniec cza-cza to najmłodszy latynoamerykański taniec towarzyski. Styl i sposób tańczenia cza-czy zmieniał się kilkakrotnie. Początkowa akcja staccato, polegająca na ostrym zginaniu i prostowaniu kolan, została zastąpiona pod wpływem nowego stylu łagodniejszą, lecz w dalszym ciągu bardzo rytmiczną, akcją nóg. Kroki cza-czy w podstawowym schemacie rytmicznym to grupa taktów na tzw. raz-dwa-trzy-cza-cza. Para powinna być wyprostowana, objęta ramionami, a nogi powinny poruszać się energicznie.

spis treści

1. Taniec cza-cza

Cza-cza jest tańcem bardzo lubianym i popularnym. Oparty jest w takcie dwumiarowym metrum parzystym i dość szybkim tempie. Taniec towarzyski powstał przez połączenie melodii i rytmów muzyki krajów Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza kubańskiej rumby z charakterystycznymi elementami muzyki jazzowej. Rozwijał się w latach 30. XX wieku.
 Tańczy się go prawie w miejscu, nie dookoła sali. Tancerz może prowadzić tancerkę całym ciałem, rękami, jedną ręką lub wcale jej nie prowadzić, nie trzymając w ogóle. Taniec cza-cza jest wyrazisty i dynamiczny, stosunkowo trudny do opanowania. Charakterystycznymi cechami tego tańca są energiczne ruchy ciała oraz wyprostowane nogi. Cza-cza jest bardzo kokieteryjna.

Cza-cza składa się z około 20 figur podstawowych i niezliczonej ilości wariacji opartych na nich. Wiele figur pochodzi z rumby. Najpopularniejsze figury taneczne to: spot turn, hand to hand, under arm turn, natural top, open twist hip, new york oraz hockey stick. Wszystkie kroki cza-czy stawia się z podeszwy na całą stopę, następnie kieruje się je do parkietu. W ustawieniu początkowym partnerzy stoją przy sobie blisko, lecz nie dotykają się. Tancerz prawą ręką obejmuje tancerkę z tyłu, zaś ona lewą dłoń składa na prawym ramieniu partnera. Tancerz lewą ręką podtrzymuje prawą dłoń tancerki. Jest to trzymanie zamknięte, ramiona i ręce partnerów tworzą kwadrat.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Kroki podstawowe cza-czy

Przeważnie wolne kroki cza-czy wykonuje się podobnie jak kroki w rumbie, na prostych kolanach, zaś szybkie na rozluźnionych. W cza-czy trzeba mieć mocne i wyprostowane nogi, aby wyglądało to efektownie.

2.1. Kroki do cza-czy dla partnera

Prawa noga do boku, przeniesienie ciężaru ciała na nogę prawą.
Lewa noga do przodu z przeniesieniem ciężaru ciała.
Powrót z ciężarem ciała na nogę prawą.
Lewa noga do boku w lewą stronę z przeniesieniem ciężaru ciała.
Dostawić prawą nogę.
Prawa noga do tyłu z przeniesieniem ciężaru ciała, lewa noga pozostaje z przodu.
Przenosi się ciężar ciała z nogi prawej na nogę lewą.
Noga prawa do boku z przeniesieniem ciężaru ciała.

2.2. Kroki do cza-czy dla partnerki

Lewa noga do boku, przeniesienie ciężaru ciała na nogę lewą.
Prawa noga do tyłu z przeniesieniem ciężaru ciała. Lewa noga pozostaje z przodu.
Przeniesienie ciężaru ciała z nogi prawej na lewą.
Noga prawa do boku z przeniesieniem ciężaru ciała.
Połączenie nogi lewej z prawą.
Prawa noga do boku.
Lewa noga do przodu z przeniesieniem ciężaru ciała na tę nogę.
Powrót – ciężar ciała na nogę prawą.
Lewa noga do boku w lewą stronę z przeniesieniem ciężaru ciała.
Prawa noga dostawiona.

W postawie zasadniczej tancerz i tancerka ustawiają się w nieznacznej odległości od siebie, naturalnie wyprostowani. W tańcu towarzyskim występuje pozycja otwarta i promenada. Kroki taneczne odzwierciedlają dynamizm i kokieterię partnerów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze