Przejdź na WP

Kroki - jive

Jive to jeden z najszybszych i najbardziej wyczerpujących dla tancerzy tańców towarzyskich – podczas konkursów wykonuje się go jako ostatni z tańców latynoamerykańskich. Kroki jive'a są bardzo szybkie, muzyka jazzująca, a rytm synkopowany. Bardzo przypomina rock and rolla, jest jednak od niego nieco prostszy. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że to bardzo radosny taniec towarzyski, musi więc być tańczony lekko, płynnie i dynamicznie, bez zwalniania tempa.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Historia jive'a

Jive powstał na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Do Europy dotarł w okresie II wojny światowej, gdy na Stary Kontynent przybyli żołnierze amerykańscy. Początkowo taniec funkcjonował pod nazwą jitterbug, dopiero z czasem nazwano go jivem. Rytm jive’a przypadł do gustu klasom wyższym, jednak tańczone w nim figury już niekoniecznie. Dlatego też w 1944 roku Victor Silvester, nauczyciel tańca pochodzący z Anglii, opracował i ogłosił zasady tańca. Już przed pojawieniem się jive’a istniały i cieszyły się popularnością podobne do niego tańce, takie jak: swing, boogie woogie czy tańce jazzowe. Jive może być tańczony w trzech różnych tempach: wolnym, średnim i szybkim.

2. Jak tańczyć jive'a? Podstawowe kroki jive'a dzielą się na:

  • rock, czyli mały krok do tyłu lewą nogą i przeniesienie ciężaru ciała na prawą nogę (u kobiet jest to prawa noga do przodu i przeniesienie ciężaru ciała na lewą);
  • chasse, czyli dwa potrójne kroki w bok liczone na 3-i-4, 5-i-6. Polecamy najpierw poćwiczyć same kroki jive'a bez muzyki, w wolniejszym tempie, przyspieszyć, a dopiero później tańczyć do muzyki.

Kroki podstawowe są liczone na 6, ale przy figurach może się to zmienić.

Podstawowe kroki jive'a:

  • Kroki jive'a dla partnera: 1 – lewa noga do tyłu (rock);

2 – przeniesienie ciężaru ciała na prawą nogę (rock);

3 – lewa noga w lewo (chasse w lewo);

i – dołączyć prawą nogę do lewej (chasse w lewo);

4 – lewa noga w lewo (chasse w lewo);

5 – prawa noga pozostaje w miejscu, przeniesienie na nią ciężaru ciała (chasse w prawo);

i – lewa noga w prawo (chasse w prawo);

6 – prawa noga w prawo (chasse w prawo).

  • Kroki jive dla partnerki: 1 – prawa noga do przodu (rock);

2 – lewa noga pozostaje w miejscu, przeniesienie na nią ciężaru ciała (rock);

3 – prawa noga w prawo (chasse w prawo);

i – dostawić lewą nogę do prawej (chasse w prawo);

4 – prawa noga w prawo (chasse w prawo);

5 – lewa noga pozostaje w miejscu, przeniesienie na nią ciężaru ciała (chasse w lewo);

i – prawa noga w lewo (chasse w lewo);

6– lewa noga w lewo (chasse w lewo).

Jive wykształcił także typowe dla siebie figury, takie jak: American Spin, Chasse Kontynuowane i Fall Away Rock.

3. Muzyka do jive’a Muzyka so jive'a to

muzyka latynoamerykańska , swingująca, o szybkim, synkopowanym rytmie. Jive'a tańczyć można także do muzyki rock and rolla.

Taniec towarzyski taki jak jive wymaga od tancerzy kondycji, koordynacji i dużego zgrania. Wspólne tańczenie jive'a może dać partnerom dużo radości. Podczas turniejów tanecznych ten taniec latynoamerykański tańczony jest jako ostatni w kolejności. Wynika to z tego, że jest to taniec niezwykle energiczny, a zarazem męczący.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy