Trwa ładowanie...

Krwawnik pospolity - charakterystyka, właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, przepis na sok i wywar

Avatar placeholder
01.04.2021 13:19
Krwawnik pospolity łagodzi stany zapalne, wspomaga gojenie ran oraz pomaga w leczeniu niestrawności
Krwawnik pospolity łagodzi stany zapalne, wspomaga gojenie ran oraz pomaga w leczeniu niestrawności (123RF)

Krwawnik pospolity w medycynie naturalnej stosowany był od wieków. Według mitologii, Achilles leczył krwawnikiem pospolitym rannych żołnierzy spod Troi. Zioło oczyszcza organizm, przyspiesza gojenie się ran i wspomaga pracę żołądka. Jednak na tym jego właściwości się nie kończą.

spis treści

1. Co to jest krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity, nazywany także kaszką, rośnie w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce krwawnik pospolity najczęściej występuje na łąkach, w lasach, miedzach i pastwiskach. Krwawnik pospolity charakteryzuje się ciemnozielonymi listkami i jasnymi, drobnymi kwiatami. Surowcem leczniczym jest ziele krwawnika pospolitego i wysuszone kwiatostany, które zbiera się w okresie kwitnienia, czyli od lipca do października.

2. Właściwości krwawnika

Krwawnik zawiera wiele cennych dla zdrowia właściwości. Posiada olejki eteryczne (cyneol, azulen), garbniki i flawonoidy. Ponadto w roślinie można odnaleźć liczne kwasy organiczne, żelazo, cynk, siarkę i mangan. Wszystkie te substancje wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne.

3. Zastosowanie krwawnika

Zobacz film: "Urządzamy domowy zielnik"

Właściwości krwawnika pospolitego sprawiają, że krwawnik pospolity zastosowanie znalazł w medycynie naturalnej. Zioło może być używane wewnętrznie (w postaci naparów) i zewnętrznie - w formie maści i kremów. Na jakie dolegliwości pomoże krwawnik posolity?

Roślina jest stosowana w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Krwawnik pospolity wykorzystywany jest też przy hemoroidach i wrzodach żołądka. Stymuluje produkcję soków żołądkowych i poprawia apetyt.

Substancje aktywne występujące w krwawnikiem pospolitym wspomagają pracę żołądka i woreczka żółciowego. Herbata z krwawnika pospolitego pomaga także wyleczyć dolegliwości spowodowane zaburzeniami krążenia (bóle głowy, zapalenia żylaków) i obniżyć ciśnienie krwi.

Krwawnik pospolity, z uwagi na obecność fitoestrogenów, łagodzi również objawy menopauzy](https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy), takie jak nadmierne zmęczenie czy zaburzenia hormonalne. Co więcej, reguluje cykle miesiączkowe i redukuje obfite krwawienia.

Kremy i maści z zawartością krwawnika pospolitego są stosowane na trądzik, owrzodzenia kończyn dolnych i przy stanach zapalnych skóry. Regularne smarowanie ran przyspieszy ich gojenie.

Flawonoidy, które zawiera krwawnik pospolity, łagodzą gorączkę, objawy zapalenia gardła i jamy ustnej. W przypadku przeziębienia lub grypy należy natrzeć klatkę piersiową olejkiem z krwawnika pospolitego lub dwa razy dziennie przyjmować gorący napar z krwawnika pospolitego.

4. Kto nie powinien spożywać krwawnika

Nie zaleca się, aby krwawnik pospolity spożywały kobietom w ciąży i karmiące piersią. Ze względu na silne działanie preparatów z krwawnika pospolitego powinny unikać dzieci poniżej 12. roku życia. Przed przyjmowaniem krwawnika pospolitego warto zgłosić się do lekarza w celu konsultacji.

Oprócz tego, zanim zastosujesz krwawnik pospolity, warto sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Jeśli po spożyciu krwawnika pospolitego zauważysz wysypkę i zaczerwienioną skórę, przestań stosować krwawnik pospolity i zgłoś się jak najszybciej do dermatologa.

5. Przepis na sok i wywar z krwawnika

Sok z krwawnika pospolitego można stosować w celu detoksykacji organizmu i przy anemii. Jak go zrobić? Na początku trzeba zmiksować ziele lub liście krwawnika pospolitego razem z wodą, a następnie przecedzić płyn przez gazę. Otrzymaną miksturę przelej do słoika i wstaw do lodówki. Sok z krwawnika pospolitego należy pić 2-4 razy dziennie przed posiłkami, w dawce 10-15 ml i zużyć w ciągu trzech dni.

By przygotować wywar, należy jedną łyżkę suszonego ziela krwawnika pospolitego zalać szklanką gorącej wody i odstawić do przestygnięcia na 20 minut. Leczniczy napój z krwawnika pospolitego pij dwa razy dziennie po pół szklanki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze