Trwa ładowanie...

Krytycy zarzucają jej, że "seksualizuje raka". Dziennikarka od pięciu lat zmaga się z nowotworem

Dziennikarka walczy z rakiem jelita grubego. W mediach społecznościowych relacjonuje zmagania z chorobą
Dziennikarka walczy z rakiem jelita grubego. W mediach społecznościowych relacjonuje zmagania z chorobą (Instagram (bowelbabe))

Dziennikarka BBC Deborah James postanowiła publicznie rozprawić się z krytycznymi uwagami na temat jej wyglądu. Kobieta ma zaawansowaną postać raka jelita grubego, przeszła niezliczoną ilość operacji i zabiegów, co pokazują blizny na jej ciele. Nadal jednak chętnie pokazuje swoje ciało, przekonując innych chorych, że powinni z dumą pokazywać każdą bliznę. -Te niedoskonałości przypominają, że wciąż tu jesteśmy i walczymy - podkreśla.

spis treści

1. Pięć lat temu dowiedziała się, że ma raka jelita grubego

Deborah James miała 35 lat, kiedy dowiedziała się, że ma raka jelita grubego w czwartym stadium. Lekarze od początku mówili jej, że nie ma szans na całkowite wyleczenie, ale będą walczyć o przedłużenie jej życia. Od tego czasu dziennikarka zaangażowała się w propagowanie wiedzy na temat raka jelita grubego i zachęca wszystkich do profilaktyki. Szczegółowo relacjonuje też swoje zmagania z chorobą na Instagramie i na łamach "The Sun".

Dziennikarka przyznaje, że od kiedy dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi walki z rakiem, musi znosić okrutne drwiny i bolesne osądy. Są ludzie, którzy zarzucili jej nawet, że "seksualizuje raka", pokazując, jak wygląda jej ciało Zniszczone przez chorobę. Kobieta jest w szoku, że nawet w takich okolicznościach ludzie mogą być tak bezlitośni.

Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"
Deborah James od pięciu lat walczy z rakiem jelita
Deborah James od pięciu lat walczy z rakiem jelita (Instagram)

2. Nawet kiedy idzie do chemię - chce być piękną

Deborah James robi wszystko, żeby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat raka jelita, właśnie dlatego tak chętnie relacjonuje swoją walkę z chorobą. Pokazuje i blizny, i wysypkę na skórze po leczeniu. Dziennikarka przyznaje, że nadal chce czuć się kobietą, dlatego chętnie dba o swój wygląd, nawet kiedy idzie na chemię - chce być piękną - dla niej to forma terapii, która podkreśla, że wciąż żyje.

- To moje ciało i powinnam mieć swobodę cieszenia się nim, jak mi się podoba, bez osądzania. Ale niestety to nie jest świat, w którym żyjemy - pisze w felietonie na łamach "The Sun".

- Zapytano mnie, czy naprawdę powinnam to nosić, w odniesieniu do jakiejś krótkiej spódniczki lub sukienki albo bluzki z głębokim dekoltem. Wstrętni hejterzy wciągnęli w to nawet moje dzieci - zdradza dziennikarka.

Kobieta przyznaje, że poziom hejtu w sieci jest dla niej trudny do zrozumienia, ale im jest starsza, tym łatwiej radzi sobie z bezzasadną krytyką.

- Dla mnie dobry wygląd pomaga mi czuć się lepiej. Włożenie jasnej, obcisłej sukienki i poświęcenie czasu na zrobienie włosów i makijażu tylko po to, aby usiąść na krześle w Royal Marsden Hospital na kolejną sesję chemii, pomaga mi się z tym zmierzyć - przyznaje dziennikarka.

- Nie życzyłabym nikomu nieuleczalnego raka. Więc proszę tylko, abyś pozwolił mi zmierzyć się z tym tak, jak uważam za stosowne, w sposób, który daje mi siłę do przetrwania - apeluje Deborah James. - A jeśli to oznacza noszenie krótkich koszulek, obnoszenie się z moim 40-letnim ciałem i tańczenie, gdy przyjmuję chemię, to zamierzam to dalej robić - pisze dziennikarka.

3. Rak jelita grubego - objawy

Rak jelita grubego to choroba, która potrafi rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Dolegliwości pojawiają się z reguły, kiedy nowotwór jest już na zaawansowanym etapie.

Objawy raka jelita grubego:

  • krew w stolcu,
  • zmiana rytmu wypróżnień,
  • anemia,
  • zmęczenie,
  • osłabienie,
  • niekontrolowana utrata masy ciała,
  • gorączka,
  • ból w dolnej części brzucha,
  • skurcze brzucha,
  • brak apetytu,
  • nudności,
  • wymioty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze