Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Kryzys wieku średniego to normalny etap w życiu niemal każdego mężczyzny. Objawami tego stanu są złość, depresja, zrezygnowanie, poczucie przygnębienia i monotonii w związku. Wiek średni powoduje, że panowie kierują swoje zainteresowania w stronę młodszych, atrakcyjniejszych kobiet, często myślą o zdradzie stałej partnerki. Niestety, kryzys wieku średniego może dotknąć każdego mężczyznę, niezależnie od kondycji, pozycji społecznej czy statusu materialnego. Jak manifestuje się kryzys w wieku średnim?

1. Co to jest kryzys wieku średniego?

Jest to czas refleksji, kiedy ludzie zastanawiają się nad swoim dotychczasowym dorobkiem, sytuacją życiową, decyzjami, planami, marzeniami. Takie rozmyślania nie pozostają bezowocne. Wyłaniają się nowe potrzeby, postanowienia, które mają coś zmienić. Nierzadko kryzys wieku średniego łączy się z niestabilnością emocjonalną, zaburzeniami depresyjnymi, szokującymi decyzjami, załamaniem, rodzajem wstrząsu.

To wszystko z powodu wniosków, do jakich dochodzi dana osoba. Okazuje się bowiem, że wprawdzie dużo osiągnęła w życiu, ale jednak nie wszystko jest idealne, czegoś brakuje. Zamiast domu jest mieszkanie, zamiast bernardyna – kundel, a zamiast pięknej żony o wymiarach 90-60-90, tylko Kaśka z rozstępami.

Nasze życie jest jak droga. W wieku 40-50 lat jesteśmy na półmetku. Można wtedy obejrzeć się wstecz i zobaczyć siebie w młodości, przypomnieć sobie marzenia, oczekiwania i porównać z teraźniejszością. Wtedy rozpoczyna się wielka kalkulacja. Wystarczy od średniej długości życia odjąć swój wiek i otrzymujemy czas, jaki nam pozostał. Nie ma go tak wiele. To właśnie ta świadomość popycha ludzi do zmian, czasem drastycznych. Taki rozrachunek z dotychczasowym życiem jest potrzebny, bo popycha dalej do działania, bo pozwala zastanowić się nad swoimi decyzjami i wyborami.

2. Objawy kryzysu wieku średniego

Kryzys wieku średniego dotyczy zazwyczaj mężczyzn między 35. a 45. rokiem życia. Często może przejść niezauważony, ale mimo wszystko panowie są szczególnie narażeni na ten stan. Kryzys wieku średniego dotyka szczególnie mężczyzn, którzy:

 • mają wrażliwy charakter,
 • mieli trudne dzieciństwo – wychowanie przez niekochających rodziców, brak jednego z rodziców (szczególnie ojca),
 • utracili lub rozdzielili się z ukochaną osobą,
 • mają problemy ze zdrowiem, które nasilają się właśnie w średnim wieku.
Załamanie w związku

W trudnych chwilach mężczyzna potrzebuje wsparcia, największym dowodem zrozumienia będzie wsłuchanie się w wydawane przez partnera sygnały i wyjście naprzeciw...

Kryzys wieku średniego jest elementem procesu starzenia i uświadomienia sobie przez mężczyznę upływu czasu. Trudno jest wskazać uniwersalne objawy, które diagnozowałyby ten stan u każdego. Wynika to oczywiście z faktu, że psychologia człowieka jest różna, a uczucia i emocje są sprawą bardzo indywidualną. Można jednak mówić o pewnych stanach, które znamionują kryzys wieku średniego u mężczyzn. Należą do nich:

 • brak satysfakcji z wykonywanej pracy, poczucie zawodowego wyczerpania,
 • zainteresowanie używkami,
 • uczucie smutku, depresji, przygnębienia, wyczerpania i monotonii,
 • nostalgiczne nastawienie i mitologizowanie przeszłości,
 • narzekanie na związek ze stałą partnerką, obwinianie jej za monotonię w związku,
 • obsesyjne dbanie o swój wygląd i zdrowie – częste wizyty na siłowni, u kosmetyczki, w sklepach z ubraniami,
 • brak zainteresowania partnerką, a szczególnie sferą kontaktów seksualnych,
 • romans i zdrada w związku,
 • obsesyjne zainteresowanie młodszymi kobietami – średni wiek życia u mężczyzn zaznacza się fascynacją o wiele młodszymi kobietami i usilnym zabieganiem o ich względy. Zainteresowanie młodej i atrakcyjnej partnerki mężczyzna odczytuje jako potwierdzenie tego, że wciąż jest atrakcyjny i nie zestarzał się.

3. Jak sobie radzić z kryzysem wieku średniego?

Pokonanie kryzysu wieku średniego to nie tylko problem mężczyzny, ale także jego partnerki, dlatego poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak powinnaś postępować w tym trudnym dla mężczyzny okresie:

 • przypominaj mu, jak wiele was łączy i ile macie ze sobą wspólnego;
 • staraj się być atrakcyjna dla swojego partnera, by czuł, że ma przy sobie piękną kobietę;
 • pomyśl nad urozmaiceniem waszego życia seksualnego;
 • wybierzcie się na wspólny urlop bez dzieci i spędźcie ten czas tylko we dwoje.

Wiele osób twierdzi, że kryzys wieku średniego u mężczyzn to stan, z którym walka jest niemożliwa i trzeba po prostu przeczekać ten czas. Niestety, okres kryzysu w równym stopniu dotyka mężczyznę, jak i kobietę, będącą jego partnerką. Z jednej strony czuje się winna, że doprowadziła swojego partnera do takiego stanu, z drugiej – jest bezsilna, bo nie zawsze może mu pomóc.

Komentarze (80)
~ŻycieJestPiękne
~ŻycieJestPiękne

Przeczytałem wszystkie komentarze, dodam że sam przechodziłem jeszcze kilka lat temu przechodziłem przez kryzys wieku średniego. Zauważyłem że niektóre kobiety, które wypowiadały się tutaj to durne egoistki nieprzejmujące się mężczyznami w tym stanie, ich emocjami. Sam w swoim życiu - jak już wcześniej wspomniałem - miałem ten moment, uczucie bezsilności, rutyny. Zauważyłem, że nie przeżyłem życia tak jak chciałem przeżyć. Miałem (nadal mam) dorosłe dziecko z kobietą której już nie kocham - grubą, brzydką. Kiedyś była inna. Chodziłem dwa razy w tygodniu na siłownię, prowadząc aktywne życie, pragnąc zarazem seksu, którego nie dostawałem rzecz jasna. Nie mogłem już tak dłużej żyć, pragnąłem czegoś nowego, umrzeć zadowolony z życia. Wziąłem rozwód i poczułem, że żyję. Założyłem własny biznes, dzięki któremu za odłożone pieniądze stać mnie było na wyjazd do innego kraju, na wakacje. Pojechałem do stolicy Norwegii, Oslo, było bosko. Zawsze chciałem tam pojechać, ale brakowało mi odwagi. To była przemiana, taka że kilka miesięcy później odważyłem się ponownie, pojechałem do Egiptu starając się ograniczyć koszta, a zarazem bawić się w najlepsze (szanując zarazem osoby tam mieszkające, ergo wyznające islam). W 2014 byłem w Meksyku, tam poznałem kobietę, która jest aktualnie moją narzeczoną, podzielamy razem swoje pasje i zainteresowania. Kocham podróżować po świecie i jestem z siebie dumny, że odważyłem się wziąć rozwód z moją byłą żoną. A co z nią? Szczerze mnie to nie obchodzi, mam zajebistą kobietę, reszta nie obchodzi mnie. Panowie (i Panie), odważcie się - życia nikt wam nie zwróci, w związku powinniście się rozwijać. Kryzys wieku średniego jest sygnałem że trzeba coś zmienić. POZDRAWIAM WAS SERDECZNIE, nie straćcie swojego życia z kobietą (mężczyzną) której (którego) nie kochacie, nawet jeśli macie dzieci - dzieci zrozumieją, mój zrozumiał, jeśli pragną waszego szczęścia.

Odpowiedz
~taka jedna
~taka jedna

@~tonka: ale wszystkie kobiety być może wcale nie chcą twej miłości albo kasy. Powstrzymaj emocje duży dzieciaku byś za jakiś czas nie żałował i nie walił głową w mur jaki byłeś naiwny. Są różne naciągaczki ,uważaj na te które chwytają na dziecko by Ci po kryzysie nie została pamiątka e postaci alimentów, które skutecznie wyleczą Cię z kryzysu i pragnienia "obdarowania" miłością kobiet...uważaj i lepiej skup się na pasjach albo samochodach.to tyle

Odpowiedz
~dragon
~dragon

Kryzys wieku średniego to przebudzenie - nagle zatrzymujesz się, patrzysz na swoje życie i dociera do ciebie że masz tylko jedno, że czas się kurczy i jest absolutnie bezcenny i że jeśli teraz nie weźmiesz się za odkładane "na później " marzenia to równie dobrze możesz je pogrzebać. Myślę, że nie jest jakimś szaleństwem pana/pani po 40stce tylko czymś odwrotnym, momentem kiedy nagle zaczynają widzieć jasno. Boleśnie jasno.

Odpowiedz
~Martini
~Martini

W artykule nie podoba mi się jedno, dlaczego to tylko kobieta ma się starać, zabiegać, ładnie ubierać? Ja też mam kryzys wieku średniego! Chcę być podziwiana, adorowana, chcę burzy uczuć. A tymczasem wracam i zamiast rzucić się w ramiona ukochanemu mężowi zaczynam od sprzątania salonu i kuchni wyglądających jak po przejściu tabunu gości.

Odpowiedz
~Janek +50
~Janek +50

@~Maciej 50+: to samo, tylko razem od 35 lat., żadnej innej od czasu mojej pełnoletności. Doszedłem do wniosku, że dla kobiety najważniejsza jest WŁASNOŚĆ mężczyzny. Mieć go tylko dla siebie i by robił oraz żył tak jak ona uważa za właściwe. Mam 54 lata, dorosłe dzieci, z żoną nie sypiam od 10 lat, (wcześniej też słabo) nawet się nie przytulamy. Żona twierdzi, że nie może się przytulić bo wie, że nie podoba mi się jej nadwaga. Nie robi z tym nic. Faktycznie nie podoba mi się jej nadwaga, powoduje, że nie jest dla mnie pociągająca seksualnie o czym jej powiedziałem. Obraziła i pogniewała się za to. Ja musiałem ją przepraszać, że nie mam wpływu na to co mi się podoba. Nie uprawia żadnej aktywności ruchowej. Pięknie się ubiera, ma staranny makijaż i fryzurę. Jest bardzo elegancką kobietą z nadwagą żyjącą w swoim świecie. Nie chce rozmawiać o sprawach istotnych nas dotyczących. Nie ma innego mężczyzny. Czuję się jak niewolnik, dużo pracuję i dobrze zarabiam a ona nie ma zahamowań by z tego korzystać, nie przeszkadza jej, że dużo czasu spędzam w pracy. Zawsze się bardzo podobałem kobietom. Natura mi niczego nie poskąpiła, podobno jeszcze jestem przystojny, dbam o swój wygląd i kondycję fizyczną. Nie chciałem szukać innej kobiety w życiu. Będę chyba jednak musiał, bo kolejne 30 lat spędzę co prawda w pięknym domu z jeszcze piękniejszym ogrodem, lecz w osobnej sypialni, bez wspólnych pasji. W przymusowym celibacie, bez prawa do bliskości z kobietą. To chyba gówniane życie. Zainteresowała się mną bardzo atrakcyjna kobieta, o 16 lat młodsza. Wysportowana, piękna, inteligentna i samodzielna życiowo. Żona z zazdrości zrobiła piekło. Czasami żałuję, że nie jestem homoseksualistą. Od tego żalu zaczął się mój kryzys wieku średniego. Poznałem, że przyszedł bo zacząłem marzyć o takim związku który byłby inny niż mój. Mam pytanie do kobiet, czemu jest tak ? Czy oczekiwanie od żony by mieć wspólną sypialnię,pofiglować w niej czasem, razem chodzić na spacery, pracować w ogrodzie, pływać, jeździć na narty, dbać o sprawność fizyczną, zwalczyć szkodliwą dla zdrowia nadwagę i rozmawiać ze sobą to tak wiele? Żona twierdzi, że to zbyt dużo i że mnie kocha bo dba o dom, bym miał ugotowane, był oprany i oprasowany. Nie uważa, że ma zbytnią nadwagę. Ja nie jestem pewien czy mnie kocha, czy bardziej nie kocha swojego stylu życia w którym moje lub innego mężczyzny potrzeby słabo się komponują. Tyle by był i można było pokazać innym, że jest. Chyba czas złożyć pozew o rozwód. W ogóle zgłaszam postulat, by małżeństwa były zawierane na czas określony, np. na 25 lat i by po tym czasie konieczne było oświadczenie obojga o przedłużeniu małżeństwa. Może wtedy mniej by sobie na wzajem obojętnieli.

Odpowiedz
~ina
~ina

@~karmel: Ja mam męża w kryzysie. Już nie wiem co mam robić. Pozew o rozwód przygotowany, w poniedziałek idę do Sądu i do psychologa, muszę się ratować ponieważ inaczej popełnię samobójstwo. Tak mi życie obrzydził mój mąż w kryzysie

Odpowiedz
~Wandal
~Wandal

Żono męża- widzę, że dobra i wyrozumiała z Ciebie kobieta, ale proszę, poradź, co zrobić, gdy w trakcie pruby szczerej rozmowy, słyszę tylko- wymyślasz sobie...? A seks? Masakra! Żadko i nudno. Pruby urozmaicenia- jedna odpowiedź-" nie cuduj". I co? Napisałbym więcej, pogadał z kimś, ale...

Odpowiedz
~Maciej 50+
~Maciej 50+

Jesteśmy małżeństwem 25 lat ,ale tylko formalnym na papierku. Seksu nie było od 15 lat ,żyjemy w jakby w celibacie każde w swoim pokoju. Dla rodziny i przyjaciół jesteśmy idealnym związkiem. w tym roku poznałem wspaniałą kobietę ,parę razy spotkaliśmy się seksu nie uprawialiśmy. Dzwoniliśmy do siebie. I tu obudził się wulkan moja żona ,zaczeły się awantury,sprawdzanie tel jak u dziecka i szpiegowanie mnie. po co ona to robi jak nadal jest jak było ,a ta kobieta to tylko koleżanka. Zauroczyłem sie i myślę ciągle o niej. czy ratować związek który nie istnieje od lat , czy się złożyć pozew o rozwód?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrada
Zdrada

Wierność w związku

(...) W przypadku pytania skierowanego do tych samych osób, czy zdrada miała miejsce w danym roku, pozytywnej odpowiedzi udziela...

Zdrada

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

(...) chociaż oboje nie zdają sobie z tego sprawy. Czego brakuje w związkach dotkniętych zdradą? Doktor Sue Johnson prowadziła ... i nie pozwolić, by zdrada zagościła w waszym związku, musisz dać swojemu partnerowi poczucie spełnienia. Pary powinny pamiętać o ciągłym ... , czy twój dotychczasowy partner zasługuje na tak bolesny cios, jakim jest zdrada. Musisz pamiętać, że nie każdy jest...

Zdrada

Jak odbudować związek po zdradzie?

Jak odbudować związek po zdradzie? Czy w ogóle da się to zrobić? Z takimi problemami borykają się osoby, które przeżyły zdradę partnera. Zdrada wywołuje gwałtowne, negatywne emocje - krzyki, płacz, nieraz wyzwiska. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromny ... zaufanie w związku? Błędne decyzje w związku Zdrada - do niej trudno jest się przyznać, zarówno gdy zdradza żona ... rozmawiać. Zdrada to często wina obu stron. Watro porozmawiać o swoich uczuciach, pragnieniach,...

Zdrada

Jak poznać, że mąż zdradza?

Jak poznać, że mąż zdradza?

Zdrada małżeńska to, niestety, bardzo częsty problem. Znacznie częściej dopuszczają się jej jednak mężczyźni niż kobiety. Dla obu płci różne są również przyczyny zdrady. Mężczyźni w pozamałżeńskim związku szukają potwierdzenia swojej męskości, a także cieszą się nowością i ekscytującym charakterem sekretnych spotkań. Kobiety z kolei często szukają pocieszenia w ramionach innego ... - zdrada dużo kosztuje, również pod względem finansowym (romantyczne kolacje w drogich restauracjach, wyjazdy w...

Zdrada

Jak wybaczyć zdradę?

Bycie w związku to nie tylko same miłe chwile. Chyba najgorszym, co może nas spotkać w związku, jest zdrada, niewierność partnera. Natomiast zdrada małżeńska jest wyjątkowo trudną sytuacją, zarówno dla kobiety, dla mężczyzny, jak i dla ich dzieci. Widmo ... bolesne dla zdradzonej osoby. Jak wybaczyć zdradę ukochanej kobiecie czy ukochanemu mężczyźnie? Zdrada w związku Kiedy dowiesz ... , nie oskarżaj ukochanej/ukochanego. Jeśli zdrada okaże się zwykłą plotką, możesz zniszczyć swój związek bezpodstawnymi...

Zdrada

Jak przetrwać kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego dotyka wielu mężczyzn. Nawet panowie żyjący w udanych związkach są narażeni na desperackie próby zatrzymania czasu. Wiek średni u mężczyzn to trudny czas dla partnerek. Niejedno małżeństwo rozpadło się po tym, jak mężczyzna...

Zdrada

Szpiegująca uwodzicielka

Monika ma 26 lat, figurę modelki i burzę złotych loków. Pracuje w biurze detektywistycznym. Działa na zlecenie narzeczonych, żon, podejrzliwych teściów albo siostry panny młodej. Jej celem są mężczyźni, których poddaje się testowi wierności. O sobie mówi...

Zdrada

Gdy partner zdradza...

Gdy partner zdradza...

(...) stoi wówczas przed widmem rozwodu. Zdrada kładzie się cieniem na relacje dwojga bliskich sobie dotąd osób. Dlaczego mężczyźni zdradzają? Jak radzić sobie ze zdradą partnera? Przyczyny zdrady męża Zdrada w małżeństwie to tak naprawdę apogeum kryzysu ... jak najprędzej. Przecież miłość legła w gruzach i nie ma już czego ratować! Zdrada mężczyzny nie godzi tylko i wyłącznie w osobę żony ... . Zdrada, jak widać, niesie ze sobą poważne konsekwencje na każdym froncie. Cierpi zdradzona żona, cierpi kochanka, cierpią...