Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Kryzys wieku średniego to normalny etap w życiu niemal każdego mężczyzny. Objawami tego stanu są złość, depresja, zrezygnowanie, poczucie przygnębienia i monotonii w związku. Wiek średni powoduje, że panowie kierują swoje zainteresowania w stronę młodszych, atrakcyjniejszych kobiet, często myślą o zdradzie stałej partnerki. Niestety, kryzys wieku średniego może dotknąć każdego mężczyznę, niezależnie od kondycji, pozycji społecznej czy statusu materialnego. Jak manifestuje się kryzys w wieku średnim?

Polecane wideo:

1. Co to jest kryzys wieku średniego?

Jest to czas refleksji, kiedy ludzie zastanawiają się nad swoim dotychczasowym dorobkiem, sytuacją życiową, decyzjami, planami, marzeniami. Takie rozmyślania nie pozostają bezowocne. Wyłaniają się nowe potrzeby, postanowienia, które mają coś zmienić. Nierzadko kryzys wieku średniego łączy się z niestabilnością emocjonalną, zaburzeniami depresyjnymi, szokującymi decyzjami, załamaniem, rodzajem wstrząsu.

To wszystko z powodu wniosków, do jakich dochodzi dana osoba. Okazuje się bowiem, że wprawdzie dużo osiągnęła w życiu, ale jednak nie wszystko jest idealne, czegoś brakuje. Zamiast domu jest mieszkanie, zamiast bernardyna – kundel, a zamiast pięknej żony o wymiarach 90-60-90, tylko Kaśka z rozstępami.

Czytaj także:

Nasze życie jest jak droga. W wieku 40-50 lat jesteśmy na półmetku. Można wtedy obejrzeć się wstecz i zobaczyć siebie w młodości, przypomnieć sobie marzenia, oczekiwania i porównać z teraźniejszością. Wtedy rozpoczyna się wielka kalkulacja. Wystarczy od średniej długości życia odjąć swój wiek i otrzymujemy czas, jaki nam pozostał. Nie ma go tak wiele. To właśnie ta świadomość popycha ludzi do zmian, czasem drastycznych. Taki rozrachunek z dotychczasowym życiem jest potrzebny, bo popycha dalej do działania, bo pozwala zastanowić się nad swoimi decyzjami i wyborami.

2. Objawy kryzysu wieku średniego

Kryzys wieku średniego dotyczy zazwyczaj mężczyzn między 35. a 45. rokiem życia. Często może przejść niezauważony, ale mimo wszystko panowie są szczególnie narażeni na ten stan. Kryzys wieku średniego dotyka szczególnie mężczyzn, którzy:

 • mają wrażliwy charakter,
 • mieli trudne dzieciństwo – wychowanie przez niekochających rodziców, brak jednego z rodziców (szczególnie ojca),
 • utracili lub rozdzielili się z ukochaną osobą,
 • mają problemy ze zdrowiem, które nasilają się właśnie w średnim wieku.
Załamanie w związku

W trudnych chwilach mężczyzna potrzebuje wsparcia, największym dowodem zrozumienia będzie wsłuchanie się w wydawane przez partnera sygnały i wyjście naprzeciw...

Kryzys wieku średniego jest elementem procesu starzenia i uświadomienia sobie przez mężczyznę upływu czasu. Trudno jest wskazać uniwersalne objawy, które diagnozowałyby ten stan u każdego. Wynika to oczywiście z faktu, że psychologia człowieka jest różna, a uczucia i emocje są sprawą bardzo indywidualną. Można jednak mówić o pewnych stanach, które znamionują kryzys wieku średniego u mężczyzn. Należą do nich:

 • brak satysfakcji z wykonywanej pracy, poczucie zawodowego wyczerpania,
 • zainteresowanie używkami,
 • uczucie smutku, depresji, przygnębienia, wyczerpania i monotonii,
 • nostalgiczne nastawienie i mitologizowanie przeszłości,
 • narzekanie na związek ze stałą partnerką, obwinianie jej za monotonię w związku,
 • obsesyjne dbanie o swój wygląd i zdrowie – częste wizyty na siłowni, u kosmetyczki, w sklepach z ubraniami,
 • brak zainteresowania partnerką, a szczególnie sferą kontaktów seksualnych,
 • romans i zdrada w związku,
 • obsesyjne zainteresowanie młodszymi kobietami – średni wiek życia u mężczyzn zaznacza się fascynacją o wiele młodszymi kobietami i usilnym zabieganiem o ich względy. Zainteresowanie młodej i atrakcyjnej partnerki mężczyzna odczytuje jako potwierdzenie tego, że wciąż jest atrakcyjny i nie zestarzał się.

3. Jak sobie radzić z kryzysem wieku średniego?

Pokonanie kryzysu wieku średniego to nie tylko problem mężczyzny, ale także jego partnerki, dlatego poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak powinnaś postępować w tym trudnym dla mężczyzny okresie:

 • przypominaj mu, jak wiele was łączy i ile macie ze sobą wspólnego;
 • staraj się być atrakcyjna dla swojego partnera, by czuł, że ma przy sobie piękną kobietę;
 • pomyśl nad urozmaiceniem waszego życia seksualnego;
 • wybierzcie się na wspólny urlop bez dzieci i spędźcie ten czas tylko we dwoje.

Wiele osób twierdzi, że kryzys wieku średniego u mężczyzn to stan, z którym walka jest niemożliwa i trzeba po prostu przeczekać ten czas. Niestety, okres kryzysu w równym stopniu dotyka mężczyznę, jak i kobietę, będącą jego partnerką. Z jednej strony czuje się winna, że doprowadziła swojego partnera do takiego stanu, z drugiej – jest bezsilna, bo nie zawsze może mu pomóc.

Komentarze (96)
~gigi
~gigi

Cooo? On mnie traktuje jak g**no, a ja mam mu umilać czas i urozmaicać życie seksualne? To chyba jakiś żart? Kto to pisał, jakiś facet dotknięty tym stanem? A kto zadba o kobietę w menopauzie? Tylko my mamy wiecznie się starać, zabiegać, kochać i rozumieć? Może już wystarczy? Zadbajmy kobiety o siebi, bo nikt tego za nas nie zrobi, na mężów nie ma co liczyć, bo oni tego właśnie są nauczenie, że dba się tylko o nich, o ich biedną psychikę... biedne misie....

Odpowiedz
~Madzia
~Madzia

Moj mąż właśnie przechodzi kryzys wieku średniego ma 43 lata i ja jestem wszystkiemu winna i ja za mało zarabiam i jeszcze by można wymieniać , cały czas po pracy spędza z kolegami lub w parach , pierwszy raz od 20 lat nie wraca do domu na noc a jeśli wraca to między 1 a 4 w nocy , oczywiście jest znudzony dotychczasowym życiem i chce się wyprowadzic . Proponowała wspólny wyjazd czy chociaż żebyśmy spędzali trochę czasu razem to nie jest zainteresowany bo co on ze mną będzie robił i gdzie ma ze mną pójść aktualnie nie wiem gdzie jest wyszedł o 21 i cisza a jest 3.30 . Najgorsze ze cierpi na tym 6 letnia córka która taty praktycznie od października nie widzi , bo co to jest 20 czy 39 min dziennie . Jak długo taki kryzys trwa?

Odpowiedz
Ant_ena
Ant_ena

@~Mendoza: To wina mezczyzny który doprowadził do tego ze żona jest kapryśna i nie zaspokojona . I to nie chodzi o wiek tylko o mężczyzne który doprowadził do takiego stanu. Kobieta każda chce się czuć piękna i wyjątkowa szczególnie dla swojego męża. Ale jeżeli na okrągło jest podkreślone to ze jest tylko kura domowa to jak ma rozwinąć skrzydła i zachwycać swojego męża? Trzeba mieć jaja aby wiedzieć co potrzeba kobiecie. I nie chodzi mi tu o duży dom czy wypchany portfel. Żony są nie doceniane. A Wy ze swoim kryzysem tylko marudzicie i zamiast skupić się na prawdziwym życiu aby razem mieć cele i dążyć do szczęścia to lepiej jest powiedzieć że to kobiety wina bo ona jest marudna i za wiele wymaga haaaa ma do tego prawo.

Odpowiedz
~Karolina
~Karolina

Weszłam w te stronę gdyż mój tato chyba przechodzi kryzys i chciałam z komentarzy poznać opinie osób, które to przeszły... I jestem przerażona. Jak postrzegane sa kobiety. Może to Wy je nudzicie w sypialni stad brak zbliżeń? Może przeceniliscie swoje możliwości i myśleliście ze jest fajne chłopy? Wina nie leży tylko po jednej stronie. Związek jest aktywnym udziałem dwojga ludzi... Mam nadzieje, ze mnie o mojego partnera nie spotkają takie rzeczy... Strasznie panowie, aż mi przeszło przez myśl, ze nic dziwnego ze kobiety nie chcą z Wami bliskości jak wszystko jest ich wina... Ehh... Rownocześnie uważam, ze każdemu sie należy szczęście, ale jeśli zależy, warto porozmawiać i naprawić jeśli sie uda:-) trochę pokory cierpliwości i wiary :-) docenić życie i możliwość wyboru, nie każdemu jest dany. Rozmawiać przede wszystkim i nie zamykać sie przed każdym i wszystkim!!

Odpowiedz
~Mendoza
~Mendoza

Myślę, że kryzys wieku średniego często zawdzięczamy kobietom. Często nas "motywują" mówiąc, że za mało zarabiamy, a jakiś krewny zbudował dom i jego żona jest z tego powodu szczęśliwa itp. Ja chyba wchodzę w ten trudny wiek i myślę, że wiele zależy od kobiety. Niestety najczęściej w tym wieku mają sporą nadwagę i przestają dbać o wygląd. Męża traktują jak maszynkę do zarabiania, której można marudzić przez cały dzień, ale w drugą stronę to nie działa. Młode dziewczyny mają jeszcze tą świeżość, jaką nasze żony miały przed ślubem. Niestety zupełnie ją zatraciły i nawet nie mają zamiaru się starać. Bardzo dbam o siebie i fizycznie żona jest dla mnie atrakcyjna, ale te codzienne tematy: zakupy, dzieciaki, sprzątanie, problemy w pracy, obgadywanie znajomych itp. są bardzo męczące. Seks jako nagroda za dobre zachowanie. Jeśli rozglądam się za młodymi dziewczynami to głównie dlatego, że nie marudzą i mają tą iskierkę w oku. Żonie nic nie odwalę, bo od lat realizuję się w sporcie i na brak zainteresowania kobiet nie narzekam, ale doskonale rozumiem tych facetów, którzy duszą się w domu z gdakającą żoną, która coraz mnie z siebie daje, a ma masę wymagań.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrada
Zdrada

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna i emocjonalna jest tak samo bolesna. Przed wybaczeniem zdrady należy zastanowić się, czy ratowanie związku jest możliwe.

Zdrada

Szpiegująca uwodzicielka

Monika ma 26 lat, figurę modelki i burzę złotych loków. Pracuje w biurze detektywistycznym. Działa na zlecenie narzeczonych, żon, podejrzliwych teściów albo siostry panny młodej. Jej celem są mężczyźni, których poddaje się testowi wierności. O sobie mówi...

Zdrada

Jak wybaczyć zdradę?

Bycie w związku to nie tylko same miłe chwile. Chyba najgorszym, co może nas spotkać w związku, jest zdrada, niewierność partnera. Natomiast zdrada (...) małżeńska jest wyjątkowo trudną sytuacją, zarówno dla kobiety,...

Zdrada

Gdy partner zdradza...

Gdy partner zdradza...

Często po zdradzie męża pojawia się żal, smutek, szok, łzy, rozczarowanie, poczucie niesprawiedliwości oraz chęć dokonania zemsty na współmałżonku (...) , którego wiele par, niestety, nie potrafi przetrwać. Nawet najbardziej zgrane, idealne...

Zdrada

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

. Bardzo rzadko dochodzi do zdrad w związkach szczęśliwych, w których partnerzy są ze sobą związani emocjonalnie i spełniają się w życiu (...) . Czego brakuje w związkach dotkniętych zdradą? Doktor Sue...

Zdrada

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dlaczego kobiety zdradzają? Zazwyczaj to skłonność mężczyzn do zdrady przyciąga większość naszej uwagi, ale kobiety również nie są na nią odporne (...) . Ważne jest, aby zrozumieć powody zdrady kobiety oraz powody, którymi...

Zdrada

Jakie są najczęstsze przyczyny zdrady?

Jakie są najczęstsze przyczyny zdrady?

jest aspekt psychologiczny. Jasne jest jedno - zdrada boli i pozostawia trwały ślad w naszej psychice. Jakie są jej najczęstsze przyczyny (...) na ich temat ze swoim partnerem, dlatego też ich zaspokojenia poszukuje poza związkiem....

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby