Trwa ładowanie...

Krzysztof Globisz. Po udarze lekarze nie dawali mu szans. Dzięki długotrwałej rehabilitacji wrócił do pracy

"Nie bójcie się, to nie boli. I nie poddawajcie się" – mówi dziś Krzysztof Globisz. Aktor sześć lat temu przeszedł rozległy udar. Długo był w śpiączce, a potem miał częściowy niedowład ciała i zanik mowy. Szansę na powrót do normalnego funkcjonowania lekarze oceniali jako minimalne, a powrót do zawodu – jako zupełnie niemożliwy. Tymczasem aktor wrócił na scenę, a do tego prowadzi zajęcia ze studentami aktorstwa.

1. Krzysztof Globisz wraca do zdrowia po udarze

Na początku pracy ze studentami aktor czyta im list – swój manifest, w którym opowiada o swojej walce o życie i zdrowie.

"Tłumaczy w nim, że miał udar i jest afatykiem. A potem powtarza jak mantrę: Nie bójcie się. Nie bójcie się, to nie boli. I nie poddawajcie się. Ktoś powie, że to naiwne, ale kiedy mówi to profesor Globisz, nabiera zupełnie innego wydźwięku" – opowiada reżyser Michał Hytroś, w rozmowie z Newsweekiem.

Krzysztof Globisz w lipcu 2014 doznał udaru mózgu
Krzysztof Globisz w lipcu 2014 doznał udaru mózgu (East News)

Po udarze Krzysztof Globisz doznał afazji, czyli zaniku mowy. Dla aktora oznacza to śmierć zawodową. Do tego doszły trudności w poruszaniu. Jednak ten nie poddał się i dzięki długotrwałej rehabilitacji wrócił nie tylko na scenę, ale również do pracy ze studentami na krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

2. Krzysztof Globisz i praca ze studentami

Krzysztof Globisz opracował nowatorską metodę pracy ze studentami. Na początku stara się z nimi pracować w ten sposób, jakby wszyscy byli afatykami i wspólnie uczyli się mówić od nowa.

Aktor miał zanik mowy i problem z chodzeniem
Aktor miał zanik mowy i problem z chodzeniem (East News)

"To sprawia, że zarówno on, jak i jego studenci startują z tego samego miejsca, są jak małe dzieci, które wypowiedziały pierwsze słowa, na nowo zadziwiają się odkrywaniem piękna ich melodii i emocji. Tworzą swój własny język" – wyjaśnia w rozmowie z Newsweek Polska Aleksandra Musiał, producentka powstającego właśnie filmu dokumentalnego o Krzysztofie Globiszu.

Zobacz także: Objawy udaru – charakterystyczne symptomy, rodzaje udarów

3. Studenci kręcą film o Krzysztofie Globiszu

Studenci cenią sobie nietypowe metody pracy warsztatowej prof. Globisza. Do tego stopnia, że jeden z nich postanowił nakręcić dokument poświęcony właśnie jemu.

Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym
Cichy udar mózgu. Oto 10 sygnałów, które to potwierdzą i ostrzegą cię przed kolejnym [6 zdjęć]

Udar to ogromny problem współczesnych czasów. Coraz częściej słyszymy o znanych, pełnych zdrowia osobach,...

zobacz galerię

Reżyser Michał Hytroś jest pod ogromnym wrażeniem drogi, którą przeszedł Krzysztof Globisz. Docenia go przede wszystkim za prawdę i głęboką życiową mądrość, którą przekazuje swoim podopiecznym.

W Polsce co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu
W Polsce co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu (iStock)

"Profesor pokazuje swoim studentom, mega uzdolnionym aktorsko ludziom, że na tych zajęciach nie chodzi wcale o poprawne wymawianie słów, nie chodzi o aktorstwo, tylko o przekazanie uniwersalnych treści. Profesor mówi o sytuacjach, w których stoimy pod ścianą i wydaje nam się, że nie mamy wyjścia, nie mamy już siły, bo wszystko się wali. A trzeba się zebrać i pójść dalej" – podkreśla Michał Hytroś.

Zobacz film: ""Wieloryb" reż. Michał Hytroś"

Kiedyś prof. Globisz dał mu niezapomnianą radę "najpierw zrozum, potem kręć". To zdanie reżyser wziął sobie głęboko do serca. Zanim zaczął robić dokument poświęcony mentorowi przez rok go po prostu obserwował. Obraz będzie zatytułowany "Wieloryb". Ma to związek z tym, że aktor w jednym z wywiadów zapytany o najpiękniejszy dla niego odgłos świata stwierdził, że dla niego są to dźwięki wydawane przez wieloryby.

Później specjalnie dla niego powstała sztuka "Wieloryb The Globe" - o płetwalu wyrzuconym na brzeg oceanu. To była jedna z pierwszych sztuk, w których po udarze aktor pojawił się na scenie.

Podczas kręcenia dokumentu twórcy chcą wspólnie z Krzysztofem Globiszem wyruszyć w podróży do Islandii na spotkanie z wielorybami. Trwa publiczna zbiórka pieniędzy na dokończenie dokumentu.

Zobacz także: Jacek Rozenek przeszedł udar. "To choroba, która odziera człowieka z godności"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.