Krzywe zęby – przyczyny, wady i komplikacje, leczenie

Krzywe zęby mogą być problemem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nieprawidłowe położenie zębów jest nie tylko problemem natury estetycznej. W jaki sposób poradzić sobie z krzywymi zębami? Należy pamiętać, że im wcześniej rozprawimy się z tym problemem, tym lepiej.

Krzywe zęby – przyczyny

Choć zdarza się, że krzywe zęby są wadą genetyczną, którą dziecko dziedziczy po którymś z rodziców, to znacznie więcej przypadków wynika ze złych nawyków. Zaliczyć można do nich:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

  • ssanie kciuka lub długie ssanie smoczka,
  • nagryzanie wargi górnej lub dolnej.

Do powstania problemu krzywych zębów przyczynić może się też zbyt szybkie wypadnięcie zębów mlecznych. Żeby temu zapobiec należy prawidłowo dbać o pierwsze zęby, a także podejmować leczenie ubytków w nich powstałych. Krzywe zęby mogą też pojawić się już w dorosłym życiu – dzieje się tak, gdy wyrastające ósemki nie mają odpowiednio dużo miejsca i spychają pozostałe zęby, w efekcie wykrzywiając je. Gdy stomatolog zauważy, że wyrastają nam ósemki, warto zrobić prześwietlenie, by sprawdzić, czy ich ułożenie jest w normie.

Co się stanie, jeśli przestaniesz myć zęby? Konsekwencje nie są tak oczywiste

Zakładasz piżamę i kładziesz się do łóżka. Układasz się wygodnie. Nagle przypominasz sobie, że zapomniałeś umyć zęby. Jednak zbytnio się tym nie przejmujesz...

Krzywe zęby – wady i komplikacje

Krzywe zęby są z pewnością o wiele bardziej trudne do umycia. Gromadzi się na nich więcej kamienia, osadu, częściej dochodzi do rozmaitych chorób rozwijających się w jamie ustnej (choroby zębów, przyzębia i dziąseł). Jedną z największych wad posiadania krzywych zębów są te związane z estetyką. Osoby, których dotyczy ten problem, mają zaniżone poczucie własnej wartości, źle czują się same ze sobą. Problem związany z krzywymi zębami dotyczy też szeregu funkcji, które one spełniają. Zaburzone mogą być z tego powodu czynności oddychania, mowy czy żucia. To właśnie krzywe zęby w dużej mierze przyczyniają się do wad wymowy. Krzywe zęby mogą doprowadzić też do mocnych bólów głowy – dzieje się tak, gdy zęby nieprawidłowo stykają się ze sobą, czego konsekwencją jest uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego.

Krzywe zęby – leczenie

Problemem krzywych zębów zajmuje się specjalista w dziedzinie ortodoncji. Choć dawniej noszenie aparatu ortodontycznego wiązało się ze wstydem, dziś jest niemal wręcz modą. Wszystko dlatego, że dziedzina ta intensywnie się rozwija, a noszone dziś aparaty są diametralnie różne od tych zakładanych przed kilkunastu laty. Aparat ortodontyczny może nosić każdy, kto boryka się z problemem krzywych zębów. Ich barwa jest dobierana do koloru uzębienia, dzięki czemu aparat taki może być niemal w ogóle niewidoczny. Jednym z rodzajów jest też aparat ortodontyczny ruchomy – zakładany przede wszystkim u dzieci, który nie tylko koryguje wady zgryzu i krzywe zęby, ale też rozbudowuje łuki zębowe i wspomaga wzrost szczęk. Nosi się go około kilkanaście godzin na dobę. Aparaty stałe zakłada się zazwyczaj u młodzieży i osób dorosłych. Tego typu aparaty prostujące krzywe zęby zbudowane są z zamków, pierścieni, łuków, ligatur. Można wyróżnić wiele ich rodzajów, ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Nowoczesnym typem jest aparat ortodontyczny lingwalny, który mocowany jest od strony języka, na wewnętrznej stronie zębów. Jest on niewidoczny a równie skuteczny w leczeniu krzywych zębów.

Dorota Brzostek, 5 miesięcy temu

Stomatologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi
Ból zęba - przyczyny, leczenie i profilaktyka

Ukruszony ząb - przyczyny, leczenie

się wyrównaniem lub wygładzeniem danej powierzchni. * Krzywe zęby - przyczyny, wady i komplikacje, leczenie * Stan zapalny zęba - czym jest, przyczyny...

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Nowoczesna ortodoncja (WIDEO)

#dziejesienazywo: Nowoczesna ortodoncja (WIDEO) Odtwórz wideo

Ortodoncja stale się rozwija. Wprowadzane są coraz nowsze typy aparatów, skraca się czas leczenia i ilość wizyt pacjenta w gabinecie. To wszystko sprawia, że aparat przestaje się już kojarzyć z metalowymi klamerkami na zębach. O rodzajach aparatów i...

Choroby przyzębia

Progenia - charakterystyka, przyczyny, leczenie

twarzy. Nie jest to jednak jedyny dyskomfort, gdyż tego rodzaju wada zgryzu nie leczona może się pogłębiać. Ponadto krzywe, nachodzące na siebie zęby (...) Progenia to wada kostna zgryzu....

Płaskostopie - przyczyny, rodzaje, skutki, profilaktyka, leczenie

Płaskostopie - zdjęcia

Płaskostopie - zdjęcia

Płaskostopie może mieć charakter wrodzony lub porażenny. Ciężkie przypadki tej wady mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Kifoza - przyczyny, rozpoznanie, leczenie

Kifoza RTG

Kifoza RTG

Kifoza jest leczona poprzez zastosowanie gimnastyki mającej na celu korektę wady. Stosuje się również gorsety ortopedyczne oraz fizykoterapię.