Trwa ładowanie...

Kto będzie leczył chorych na raka? Brakuje onkologów

Kto będzie leczył chorych na raka? Brakuje onkologów
Kto będzie leczył chorych na raka? Brakuje onkologów

- Nawet najlepszy system nie pomoże jeśli nie ma kadry - twierdzą specjaliści. Obecnie niektóre polskie szpitale szukają onkologów z zagranicy. - Średnia wieku polskiego lekarza tej specjalizacji to prawie 60 lat. Odczuwamy lukę pokoleniową, nie ma kto nas zastąpić – wyjaśnia dr Janusz Medera, prezes Polskiej Unii Onkologów.

- Grozi nam całkowity brak lekarzy onkologów, jeśli nic się nie zmieni, a nie zapowiada się. Myślimy o zatrudnieniu lekarzy z Ukrainy - mówi prof. Alicja Chybicka z Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Niestety proces nostryfikacji dyplomów jest długi – zaznacza.

1. Sytuacja krytyczna

Najbardziej poszukiwani są chirurdzy onkologiczni, onkolodzy kliniczni, patolodzy. Brakuje także radioterapeutów, radiologów, biologów molekularnych. Według danych z 31 sierpnia 2016 r. zebranych przez Naczelną Izbę Lekarską zarejestrowanych czynnych onkologów było 846, 615 hematoonkologów i 300 radioterapeutów.

Zobacz film: "Jak zapobiec zachorowaniu na raka?"

- W Polsce sytuacja pod względem kadry jest mocno zróżnicowana - mówi dr Janusz Meder. - Najgorsza sytuacja jest na wschodnich i południowo-wschodnich rubieżach kraju oraz w województwie opolskim – tłumaczy medyk.

Największe braki są wśród patologów. Sytuacja w tej branży jest krytyczna.

2. Za małe zarobki, za dużo stresu

Przeczytaj także:

Kluczowym powodem takiej sytuacji są zbyt niskie zarobki. - Polscy lekarze nie są zachęcani, by wybierać tę specjalizację. Brakuje regulacji prawnych, rozwiązań, finansowej motywacji – tłumaczy Medera. Specjalista wspomina o bezpłatnych szkoleniach unijnych dla lekarzy, realizowanych kilka lat temu. Przeznaczone były dla kadry, która chciała kształcić się w onkologii. Kursy te cieszyły się wśród medyków sporym zainteresowaniem.

Zdaniem prof. Chybickiej sytuacja nie zmieni się, jeśli lekarze nie dostaną godnych pieniędzy za swoją pracę. Według niej jest to główny powód braku kadry. - Jeśli nawet szpitale podwyższają zarobki, to są to bardziej działania z dziedziny public relations. Podwyżki są niesatysfakcjonujące - podkreśla.

3. Onkologia nie jest łatwą dziedziną

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Onkologia to stresująca profesja. Młodzi adepci medycyny wolą rozpocząć specjalizację łatwiejszą, nie tak obciążającą. - W ciągu 40 lat z mojej kliniki odeszłu kilkudziesięciu lekarzy. Nie wytrzymali napięcia – tłumaczy Chybicka.

Praca w tej dziedzinie jest trudna, bo terapia często kończy się niepowodzeniem. - Lekarz onkolog po wyjściu ze szpitala jest w gotowości, niemal 24 godziny na dobę. Zna swoich pacjentów, przyzwyczaja się do nich, gdy odchodzą, jest to dla niego duże przeżycie – wyjaśnia Chybicka.

4. Chorych przybywa, lekarzy ubywa

Sytuacja nie napawa optymizmem, zwłaszcza, że od wielu lat statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory są alarmujące. Specjaliści nie mają złudzeń. Liczba chorych będzie gwałtownie rosła. - Szacuje się, że w ciągu 20 lat ilość zachorowań podwoi się. Już w tej chwili mamy za mało lekarzy w stosunku do prognoz epidemiologicznych i demograficznych - tłumaczy Meder.

Rocznie w Polsce odnotowuje się 160 tys. nowych zachorowań na nowotwory, a 100 tys. osób umiera. Najwięcej choruje osób starszych po 65 r. życia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze