Trwa ładowanie...

Które produkty podawać jako pierwsze? Poradnik rozszerzania diety niemowlaka

Avatar placeholder
18.01.2018 14:44
żywienie niemowlęcia
żywienie niemowlęcia (mat. prasowe)

Rozszerzanie diety niemowlaka powinno rozpocząć się nie wcześniej niż po 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia. Wtedy dziecko jest gotowe na nowe posiłki i potrzebuje także dodatkowego źródła energii oraz składników odżywczych, których dostarczy właśnie żywność uzupełniającą.

1. Od czego rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Rozszerzanie diety niemowlaka? Eksperci zalecają, aby pierwszym posiłkiem w diecie niemowlęcia było warzywo. Warzywa są mniej słodkie od owoców, przez to gorzej akceptowane przez maluszki. Dlatego należy podawać je w pierwszej kolejności – zanim dziecko pozna owoce czy kaszki. Są bardzo ważne w menu maluszka – dostarczają witamin, składników mineralnych i stanowią źródło błonnika pokarmowego.

Po pierwszym roku życia powinny być podstawą jadłospisu dziecka, dlatego im wcześniej maluch zaakceptuje ich smak i nauczy się je spożywać, tym większa szansa, że chętniej po nie sięgnie w późniejszych etapach życia.

2. Co i w jakiej postaci podać na pierwszy posiłek przy rozszerzaniu diety niemowlaka?

Warzywem, które najlepiej sprawdzić się na pierwszy posiłek jest marchewka – to delikatny i słodki produkt, który bardzo rzadko uczula. Marchewkę, jak i inne pierwsze posiłki, podajemy dziecku w postaci puree (przecieru). Maluch przyzwyczajony jest do mleka i stopniowo będzie oswajał się z inną strukturą i konsystencją posiłku.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Pamiętaj, że cierpliwość jest bardzo ważna w trakcie rozszerzania diety. Jeszcze przyjdzie czas na samodzielne jedzenie kawałków warzyw czy makronu przez twoją pociechę.

W następnej kolejności, gdy maluszek pozna już marchewkę, możesz wprowadzić brokuły, ziemniaczki, szpinak, dynię. A w kolejnym tygodniu rozszerzania diety podawaj owoce: jabłko, gruszkę, suszoną śliwkę czy banana.

3. Jak wprowadzać nowy produkt do menu maluszka?

Dziecko dopiero uczy się nowych smaków w związku z tym należy stopniowo oswajać je z nieznanymi produktami. Niekiedy żywność (np. jaja, mleko krowie, orzechy) może powodować niepożądane reakcje u dziecka. Dlatego zaleca się pojedyncze wprowadzanie nowych produktów przy jednoczesnym obserwowaniu objawów u dziecka, aby w razie niepokojących symptomów móc zidentyfikować i wyeliminować nietolerowany pokarm z diety malucha.

Pamiętaj, że niemowlę i dziecko ma specjalne potrzeby żywieniowe, dlatego mu podając żywność szukaj tej ze sprawdzonych źródeł. Wybieraj bezpieczne posiłki spełniające normy jakościowe, posiadające indykację wiekową.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze