Kwas hialuronowy - właściwości, zastosowanie, funkcje

Kwas hialuronowy nazywany jest eliksirem młodości. Największe zastosowanie znalazł w kosmetyce, jako remedium na starzejącą się skórę. Jak się jednak okazuje, może być on stosowany także w leczeniu i profilaktyce wielu chorób.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka pod postacią soli sodowej, czyli hialuronianu sodu. Jest on głównym składnikiem mazi stawowej, występuje także w ciele szklistym narządu wzroku. Co więcej – kwas hialuronowy jest budulcem ścian naczyń krwionośnych.

#dziejesienazywo: Czym jest ból?

Kwas hialuronowy – właściwości

Hialuronian sodu ceniony jest za zdolność wiązania dużych ilości wody. Już jedna cząsteczka kwasu potrafi związać około 250 cząsteczek wody. A to oznacza, że po związaniu może ważyć nawet do 40 razy więcej niż przed związaniem.

Zabiegi nawilżające cerę

Odpowiednie nawilżenie pomoże wyeliminować dyskomfort związany z nazbyt ściągniętą skórą.

W organizmie człowieka każdego dnia rozpadowi ulega nawet 30 proc. kwasu hialuronowego. W jego miejsce, w naturalny sposób tworzone są kolejne cząsteczki substancji. Jej ilość w organizmie człowieka maleje wraz z wiekiem, przez co może dochodzić do zniszczenia tkanek, w których kwas hialuronowy jest obecny. A głównie znajduje się on w skórze i stawach.

Funkcje kwasu hialuronowego

Główną funkcją hialuronianu sodu jest regulowanie poziomu nawilżenia skóry. Substancja odpowiada także za spreżystość tkanki stawowej, a ta z kolei jest warunkiem prawidłowego i bezbolesnego ruchu stawów. Jeśli poziom substancji w tkankce stawowej się zmniejszy, oznacza zazwyczaj zwyrodnienie stawów.

W przypadku narządu wzroku, kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za prawidłową budowę i działania ciałka szklistego. Bierze udział w tworzeniu filmu łzowego.

Kwas hialuronowy na problemy z oczami

Przyjmowanie kwasu hialuronowego w kroplach wskazane jest dla osób, które długo i często pracują przy komputerze. Suche powietrze wysusza oko, a to  prowadzi do podrażneń. Kwas hialuronowy nawilża narząd wzroku i przynosi ulgę.

  • Kwas hialuronowy naturalnie występuje u człowieka w stawach, gałce ocznej i płynie łzowym stąd bezpieczne jest jego zastosowanie w okulistyce. -  Nawilżające krople do oczu z optymalną zawartością kwasu hialuronowego rekomendujemy pacjentom m.in. w zespole suchego oka, w podrażnieniu oka - wskazuje dr hab. Bartłomiej Kałużny z Kliniki Oftalmika z Bydgoszczy.

  • Hialuronian sodu stosujemy m.in. w laserowej korekcji wzroku czy implantacji soczewek wewnątrzgałkowych  w przypadku usunięcia zaćmy. Jest on podstawowym składnikiem preparatów ochronnych, nawilża powierzchnię oka i wspomaga regenerację tkanek, dodatkowo posiada właściwości antyoksydacyjne. Składnik ten znajduje się również w płynach do soczewek kontaktowych - dodaje.

Kwas hialuronowy – zastosowanie w ortopedii

Syntetyczny kwas hialuronowy powstał jednak jako środek z przeznaczeniem do leczenia ortopedycznego. Hialuronian sodu stosowany jest w postaci wiskosuplementacji, czyli zabiegu, który polega na dostarczeniu substancji do chrząstki stawowej.

  • W zależności od rodzaju i wielkości cząsteczki kwasu, można go stosować w różnych schorzeniach. Moim zdaniem najlepsze działanie wykazuje w zmianach chondromalacyjnych - podkreśla dr Andrzej Jurkowski z Samodzielnego Publinczego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej.

Najczęściej jest on podawany w formie zastrzyku.

Kwas hialuronowy na kobiece dolegliwości

Ale to nie wszystkie zalety kwasu hialuronowego. Substancja wykorzystywana jest także w leczeniu ran pooperacyjnych. Szczególnie dotyczy to zmian na szyjce macicy, sromie i pochwie.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Redakcja abcZdrowie.pl, 9 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda

Zanieczyszczenia powietrza - sonda Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.