Kwasy omega-3 mogą pomagać w leczeniu nowotworów. Są wyniki eksperymentu
Przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 wspomaga immunoterapię nowotworów oraz leczenie przeciwzapalne - pokazały eksperymenty naukowców. - Suplementacja ma potencjał, aby znacząco poprawić działanie immunoterapii i innych leków przeciwnowotworowych - twierdzą badacze z Harvard Medical School.
1. Potężne narzędzie w walce z rakiem
Terapie immunologiczne, które wykorzystują układ odpornościowy do walki z nowotworami, rewolucjonizują onkologię, jednak nie u każdego pacjenta działają - zwracają uwagę badacze z Harvard Medical School. Prawdopodobnie można je jednak usprawnić w bardzo prosty sposób.
- Zabiegi dietetyczne mogą stanowić potężne narzędzie, ponieważ są relatywnie proste i niedrogie - twierdzi Abigail Kelly, współautorka badania przedstawionego w czasie konferencji Experimental Biology 2022, organizowanej przez American Society for Investigative Pathology.
2. Kwasy omega-3 obniżają ryzyko wystąpienia nowotworu
- Uzyskane przez nas wyniki pokazują, że suplementacja kwasami omega-3 ma potencjał, aby znacząco poprawić działanie immunoterapii i innych leków przeciwnowotworowych w klinicznych zastosowaniach - zaznacza Kelly.
Już wcześniej badania sugerowały, że kwasy omega-3 mogą obniżać ryzyko powstania raka, podczas gdy nadmiar kwasów omega-6 może chorobie sprzyjać.
Kwasy omega-3 można znaleźć np. w morskich rybach, a omega-6 np. w mięsie, jajach czy nasionach. Badacze hodowali myszy z nowotworami na zwykłej diecie lub wzbogaconej w kwasy omega-3 albo omega-6. Zwierzęta przechodziły następnie immunoterapię, terapię obniżającą stany zapalne lub oba rodzaje leczenia jednocześnie.
3. Zaskakujące wyniki eksperymentu
Jak się okazało, kwasy omega-3 blokowały wzrost guzów u myszy poddawanych immunoterapii, terapii redukującej zapalenia i leczeniu łącznemu. Natomiast u myszy leczonych immunoterapią niektóre guzy rosły szybciej, jeśli zwierzęta spożywały kwasy omega-6.
U gryzoni leczonych terapią łączoną i karmionych paszą z kwasami omega-3, wzrost guzów był hamowany nawet o 67 proc. w porównaniu do zwierząt karmionych normalnie i niepoddawanych leczeniu.
4. Połączone terapie dają najlepsze efekty
Obliczenia badaczy wskazują, że dieta i terapia działają synergistycznie, tzn. ich łączne działanie jest silniejsze, niż wynikałoby to ze zwykłego dodawania.
“Po raz pierwszy zademonstrowaliśmy, że kombinacja immunoterapii i leczenia przeciwzapalnego była bardziej skuteczna, kiedy myszy były karmione dietą bogatą w kwasy omega-3" - donoszą badacze.
- To bardzo obiecujące wyniki, ponieważ suplementację diety można łatwo wprowadzić u pacjentów z nowotworami i można ją włączyć u chorych już leczonych immunoterapią” - podkreśla Abigail Kelly.
Autorzy odkrycia prowadzą już kolejne badania na zwierzętach oraz ludzkich komórkach i tkankach, w celu poznania mechanizmów stojących za zanotowanymi wynikami.
Źródło: PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.