Laktuloza – działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Laktuloza jest związkiem chemicznym złożonym z galaktozy i fruktozy. Laktuloza może powstawać w procesie przekształcenia laktozy np. pod wpływem wysokiej temperatury. Laktuloza jest substancją czynną w lekach na zaparcia.

spis treści

1. Laktuloza – działanie

Laktuloza jest syntetycznym dwucukrem składającym się z galaktozy i fruktozy.

Laktuloza nie jest trawiona w jelicie cienkim. Flora bakteryjna jelita grubego rozkłada laktulozę na dwutlenku węgla i kwasów organicznych. Substancje powstałe w wyniku rozpadu laktulozy powodują zwiekszenie wody w jelicie grubym, co pobudza perystaltykę jelit.

Laktuloza powoduje zakwaszenie treści pokarmowej w jelicie grubym i zmniejszenia stężenia amoniaku we krwi. Laktuloza ma działanie lekko przeczyszczające. Działanie laktulozy rozpoczyna się 24–48 h po podaniu.

Laktuloza w dawkach terapeutycznych nie powoduje podrażnienia nabłonka jelitowego, nie wpływa na procesy wchłaniania substancji zjonizowanych ani nie wywołuje utraty białka.

11 symptomów poważnych chorób jelita grubego
11 symptomów poważnych chorób jelita grubego [6 zdjęć]

Bóle odczuwane w różnych partiach ciała to jedna z najbardziej oczywistych wskazówek choroby. Bóle brzucha...

zobacz galerię

2. Laktuloza – wskazania

Wskazania do stosowania laktulozy to zaparcia oraz encefalopatia wątrobowa. Laktulozę stosuje się jako środek zapobiegawczy niewydolności nerek, a także śpiączce wątrobowej.

Laktuloza jest także stosowana w celu zmiękczenia stolca w przypadkach takich jak guzki krwawnicze odbytu, stany po zabiegach operacyjnych na jelicie grubym i odbycie.

3. Laktuloza – przeciwwskazania

Nie wszyscy pacjenci mogą stosować laktulozę. Przeciwwskazania do stosowania laktulozy jest niedrożność jelit, nietolerancja laktozy, a także galaktozemia.

Laktuloza nie powinna być stosowana przez pacjentów, którzy mają dziedziczną nietolerancję galaktozy, pierwotny niedobór laktazy, a także zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Zachować ostrożność stosując duże dawki u osób chorych na cukrzycę.

Zobacz także:

4. Laktuloza – skutki uboczne

Skutki uboczne laktulozy to: gazy, biegunka, nudności i wymioty, bóle brzucha. W trakcie długotrwałego stosowania lub stosowania dużych dawek mogą wystąpić zaburzenia składu elektrolitowego osocza (hipokaliemia i hipomagnezemia), pojedyncze przypadki odmy pęcherzykowej jelit.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy