Noszenie okularów lub soczewek kontaktowych może być uciążliwe. Dlatego też nie dziwi fakt, iż wiele osób decyduje się na laserową korekcję wady wzroku.
Jeśli chodzi i metody wykonywania tego zabiegu to najczęściej wymienia się:
- Lasik – inaczej mówiąc jest to laser w miejscu keratomilozy, który pomaga odzyskać ostrość widzenia. Ta technika korekcji wzroku stosuje się w przypadku krótkowzroczności do -13,0 dioptrii, nadwzroczności do +4,0 dioptrii oraz astygmatyzmu do 6,0 dioptrii.
- PRK – to metoda stosowana w celu poprawy wzroku w przypadku krótkowzroczności od -1,0 do -8,0 dioptrii, niewielkiego stopnia nadwzroczności oraz astygmatyzmu do 2,5 dioptrii. Inna nazwa tego zabiegu to fotokeratektomia refrakcyjna.
- Lasek – jest modyfikacją powyższej metody. To laser w miejscu keratomilozy nabłonkowej.
W czasie wymienionych zabiegów laser działa na głębsze warstwy rogówki modelując jej kształt i zmieniając jej moc optyczną. Procesowi gojenia się pomaga założenie opatrunkowej soczewki kontaktowej. Taki zabieg zmniejsza dolegliwości bólowe.
O wskazaniach i przeciwwskazaniach operacji laserowych korygujących wady wzroku mówi prof. dr hab. Jerzy Szaflik, okulista.
Komentarze