Lato z komarami, swędzące lato

Ukąszenia komarów w Polsce są niegroźne, jednak swędzenie bywa dolegliwe. Te owady mają swoje preferencje wśród ludzi. Na odstraszenie tych owadów są sposoby bardziej i mniej skuteczne.

- To prawda, że komar wybiera osoby, które mają "słodszą” krew - mówi dr Aleksandra Gliniewicz, kierownik Samodzielnej Pracowni Entomologii Medycznej i Zwalczania Szkodników w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. - Choroby metaboliczne powodują zmiany w składzie krwi i staje się ona bardziej atrakcyjna dla komarów – mówi dr Gliniewicz.

Jakie choroby przenoszą komary?

Ugryzienie przez zakażonego owada u niektórych nie wywołuje żadnych objawów, u innych może być przyczyną gorączki, wysypki i bólu mięśni. Zika jest szczególnie...

Kto pada ofiarą komarów?

Stąd zarówno komary, jak i kleszcze, lubią się żywić krwią osób chorych na cukrzycę. Nie gardzą też krwią tych, którzy mają szybszą przemianę materii.

– Na ich ukłucia są bardziej narażone osoby, które wydzielają przez skórę więcej takich substancji, które je przywabiają, czyli dwutlenku węgla obecnego w wydychanym powietrzu czy kwasu mlekowego zawartego w pocie - dodaje dr Gliniewicz.

To z tego powodu pot sportowców jest bardziej atrakcyjny dla komarów i dla tej grupy powstają specjalne, silniejsze chemiczne środki odstraszające.

Jak rozpoznać owada po śladzie?

Po ugryzieniu owada, zwykle zostaje czerwona plamka, ale bywa też tak, że wokół ukłucia robi się czerwony ślad i opuchlizna. To dlatego, że w ślinie owadów mogą być substancje (białka), które nas uczulają.

– Nasza odpowiedź na ukłucie owada zależy od naszego układu odpornościowego. Jedni mogą zareagować silniej, inni słabiej. Zwłaszcza u dzieci – po ukłuciu komara czy pogryzieniu przez meszki - może pojawić się duże zaczerwienienie. Wtedy dobrze jest podać do picia wapno rozpuszczone w wodzie. To pomoże zmniejszyć reakcję alergiczną – radzi dr Gliniewicz.

Gryzą tylko komarzyce

Tylko samice komarów żywią się krwią i są specjalnie przygotowane do jej pobierania. Komarzyce mają aparat kłujący: "kłujka" zawiera ostre sztyleciki, ukryte wewnątrz wydłużonych warg, jak w pochewce. Dopiero podczas ukąszenia ich czubki wysuwają się i przebijają naszą skórę. Samce komarów nie są zainteresowane naszą krwią, bo żywią się nektarem kwiatów oraz sokami roślinnymi.

Co ważne, zarówno samice komara, jak i kleszcze, kłując nas, wpuszczają odrobinę śliny z substancjami, które nie tylko działają jak znieczulenie (dlatego nie czujemy, gdy się wkłuwają), ale także zapobiegają krzepnięciu krwi.

Meszki mają bardziej agresywne substancje w ślinie niż komary, dlatego mogą silniej uczulać. Poza tym mają aparat kłująco-gryzący, dlatego nie tylko wkłuwają się w naszą skórę, ale także ją rozszarpują i tworzy się mała rana.

Kleszcze też nas kłują. Po ich ukłuciu może powstać charakterystyczny rumień, który przypomina tarczę strzelniczą: w środku znajduje się owalna lub okrągła plamka po ukłuciu pasożyta, wokół której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona obręcz, która z każdym dniem "wędruje" coraz dalej, czyli staje się coraz większa. To tzw. "rumień wędrujący”. Mogą temu, ale nie muszą, towarzyszyć objawy grypopodobne, takie jak gorączka.

- Jeśli nie znaleźliśmy kleszcza na skórze, ale widzimy taki rumień, to może być zagrożenie, że doszło do zakażenia boreliozą i koniecznie trzeba iść do lekarza, by rozpoczął leczenie – podkreśla dr Gliniewicz.

Co zrobić, gdy swędzi?

Swędzenie po ukąszeniu najskuteczniej zmniejszają: zimna woda, chłodny okład, lód.

W internecie poleca się także, by przyłożyć na ukłucie plasterek cebuli lub cytryny.

– Mnie cebula podrażnia – podkreśla dr Gliniewicz. – Faktycznie może pomóc lekko kwaśny roztwór, dlatego nie powinno się przykładać plasterka cytryny, ale okład z wody z cytryną.

Na swędzenie może pomóc potarcie śladu po ukłuciu liściem babki lancetowatej lub mięty.

Gdy miejsce ukąszenia spuchnie, można przyłożyć okład z roztworem wody z sodą oczyszczoną.

Jak się chronić przed ukąszeniami?

Komary najbardziej aktywne są wcześnie rano oraz tuż przed i po zachodzie słońca. Dlatego wybierając się wieczorem na ognisko, warto ubrać długie spodnie i bluzkę z długim rękawem.

Zdaniem dr Gliniewicz najlepszym sposobem ochrony przed ukąszeniami są repelenty. Mają postać sprejów, żelów czy kremów. Można nimi potraktować odkryte części ciała. Jedne zawierają naturalne składniki, takie jak: olejek eukaliptusowy, geraniowy i miętowy.

Są skuteczne, ale działają krócej niż te zawierające syntetyczne substancje chemiczne, takie jak np.: DEET, IR 3535 lub ikarydyna.

Dr Gliniewicz, która bada dostępne w Polsce repelenty, podkreśla, że te zarejestrowane są skuteczne, ale na każdym mogą działać nieco inaczej.

- Ich skuteczność może być związana z emanacją przez skórę substancji atrakcyjnych dla komarów i kleszczy, które wytwarza nasz organizm, dlatego każdy musi znaleźć taki środek, który u niego działa najlepiej – podkreśla dr Gliniewicz.

Środki, które chronią przed komarami

Na etykiecie jest zapisane, jak długo dany środek działa na owady. Ważne jest, by po spacerze czy ognisku spłukać taki środek ze skóry!

– Dzieci nie powinno się pryskać bezpośrednio preparatem przeciwko komarom, kleszczom czy meszkom – podkreśla dr Gliniewicz. - Nawet jeśli jest to sprej przeznaczony dla dzieci, lepiej popryskać tym środkiem ręce rodzica i dopiero rozetrzeć repelent na skórze dziecka. Dzieci mają delikatną skórę i stężenie chemicznych substancji szybciej może u nich spowodować uczulenie.

Słabo działają opaski i utradźwięki!

Badania przeprowadzone w NIZP-PZH wykazały, że świece zapachowe przeciwko komarom były skuteczne tylko od 15 minut do jednej godziny od czasu jej zapalenia. Także opaski i odstraszacze ultradźwiękowe nie były efektywne.

- Większość badanych opasek chroniła nas najbardziej przed komarami 15 minut po założeniu, ale już po godzinie nie odstraszały w ogóle owadów i kleszczy – mówi dr Gliniewicz.

Badania wykazały, że także odstraszacze ultradźwiękowe nie chronią nas skutecznie przed ukąszeniami owadów. Te testowane w NIZP-PZH odstraszały zaledwie 17 proc. komarów, a kleszcze na nie w ogóle nie reagowały.

– Żeby skutecznie się chronić przed ukąszeniami, najlepiej stosować repelenty, a tylko pomocniczo – świece czy opaski – podkreśla dr Gliniewicz.

Komentarze (29)
~emeryt50
~emeryt50 2 miesiące temu

@~anty_anty: skoro jest samicom potrzebna nawet do rozmnazania, to chyba tez się krwią odżywiają a nie np smaruja nią, w przeciwieństwie do samców, które to osobniki tejkrwi nie potrzebują do rozmnazania, więc nią nie zywią. Gdzie tu jest brak kompetencji?

Odpowiedz
~anty_anty
~anty_anty 2 miesiące temu

Trzeba być kompletnym laikiem i skończonym dyletantem, żeby stwierdzić, że samice komarów - określone mianem komarzyc - żywia sie krwią. Jest to wierutna bzdura, gdyż odżywiają sie one tym samym co samce - autorowi artykułu polecam lekturę. Natomiast krew jest im potrzebna, żeby złożyć pełnowartościowe jajka i się rozmnożyć. Już pszczółka Maja i konik polny - Filip - mieli wiecej kompetencji, niż autor powyższego artukułu. Pozdrawiam.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Joga

aktywności fizycznej, joga sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Warto również pamiętać, że w rzeczywistości joga jest nie tylko sportem, ale stylem

Fitness i sport

Turystyka

Turystyka wiąże się z przestrzenną ruchliwością ludzi i podróżowaniem. Są różne rodzaje turystyki, na przykład turystyka poznawcza, wypoczynkowa, kwalifikowana, zdrowotna, biznesowa i religijna. W obecnych czasach coraz większą popularnością cieszy się...

Fitness i sport

Jak zachować formę jesienią i zimą?

Jak zachować formę jesienią i zimą?

dla biegaczy. Pora roku sprzyja również poszukiwaniom nowych sportów i sposobów na aktywne spędzanie czasu na zewnątrz. Szczególnie godne polecenia (...) wentylację. Nie zapominajmy o butach - najlepsze będą modele z grubszymi podeszwami. Treningi...

Fitness i sport

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

sportu powinny uprawiać osoby, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej lub stojącej. Na rowerowych wycieczkach obcujemy z naturą, wyciszamy (...) się i odprężamy. Jazda na rowerze to sport, który może być...

Fitness i sport

Gaca system - rodzaj terapii, efekty

i wielu innych osobistości ze świata fitness. Nie mniejszą popularnością cieszy się Gaca system, czyli kompilacja ćwiczeń odchudzających, diety, właściwej

Fitness i sport

Po treningu - regeneracja, suplementy, sen

Najczęściej zastanawiamy się, dlaczego, choć trenujemy ciężko, nasze mięśnie nie rosną. Wiele osób ma również wątpliwości, co zjeść po treningu i na co powinny zwrócić uwagę. Choć odpowiedzi dla osób doświadczonych mogą być oczywiste, dla osób zaczynających...

Fitness i sport

Rozciąganie do szpagatu - cierpliwość, rozgrzewka, ćwiczenia

Szpagat wykonuje się podczas treningów różnych dyscyplin sportowych. Jednak, żeby móc prawidłowo go zrobić należy przedtem solidnie rozgrzać mięśnie. Zaleca się wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które należy wykonywać regularnie. Rozciąganie do szpagatu...