Trwa ładowanie...

Łatwiejsza diagnostyka choroby Alzheimera

 Magdalena Bury
06.03.2019 12:49
Łatwiejsza diagnostyka choroby Alzheimera
Łatwiejsza diagnostyka choroby Alzheimera (123rf)

Szacuje się, że w 2050 roku już ponad milion Polaków zachoruje na chorobę Alzheimera. To trzy razy więcej niż dziś. Naukowcy odkryli nową, bardzo tanią, metodę sprawdzającą przynależność do grupy ryzyka zachorowalności na tę chorobę.

1. Proste testy

Testy zostały przeprowadzone na osobach pomiędzy 35. a 84. rokiem życia. Poproszono je o przejście określonego dystansu jak najszybciej, jednak bez biegania. Następnie mierzono siłę uścisku ich dłoni. Stan zdrowia osób biorących udział w eksperymencie kontrolowano przez kolejne 11 lat.

Wyniki badań pokazały, że u osób, które wolniej chodziły i miały problemy z mocnym uściskiem dłoni, ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest wyższe. Teraz pozostaje je tylko potwierdzić.

Dzięki wprowadzeniu tego rodzaju testów diagnostyka występowania udaru mózgu oraz chorób neurologicznych związanych z wiekiem byłaby zdecydowanie prostsza.

Zobacz film: "Co robić, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?"

Badania ekspertów z Boston University of Medicine mogą być milowym krokiem w diagnostyce tej choroby.

2. Obecność beta-amyloidu

Obecnie dostępne są testy pozwalające stwierdzić obecność w mózgu czynnika, który odpowiedzialny jest za pojawienie się choroby Alzheimera, czyli blaszek białka beta-amyloidu.

Ich zbyt duża liczba odkładając się niszczy strukturę neuronów i blokuje przewodzenie impulsów. Skutkiem tego są uszkodzenia mózgu. Należy jednak dodać, że przyczyny rozwoju tego zaburzenia nie są do końca poznane.

Nadmiar białka może pojawić się jeszcze przed wystąpieniem pierwszych symptomów chorobowych. Jego ilość kontroluje się poprzez pozytonową tomografię emisyjną (PET), a także poprzez punkcję w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Łatwo można to również sprawdzić wykonując testy genetyczne – choroba Alzheimera dziedziczona genetycznie pojawia się bowiem bardzo często.

Diagnostyka choroby Alzheimera wkrótce będzie o wiele prostsza?
Diagnostyka choroby Alzheimera wkrótce będzie o wiele prostsza? (123rf)

3. Statystyki choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera najczęściej dotyka osoby po 65. roku życia. Ryzyko wcześniejszego wystąpienia tego rodzaju zaburzenia wynosi tylko jeden procent. Z demencją zmaga się już jednak aż 40 proc. 90-latków.

4. Leki na Alzheimera

Ostatnie kilkanaście lat upłynęło naukowcom na badaniach klinicznych środków niszczących białka beta-amyloidowe odpowiedzialne za rozwój tej choroby. Wyniki pokazały, że nic nie jest w stanie cofnąć zmian degeneracyjnych zachodzących w mózgu.

Istnieje jednak nadzieja w leczeniu osób, u których nie wystąpiły żadne objawy demencji. Badania kliniczne leków eliminujących blaszki białka trwają do tej pory. Łatwe testy siły uścisku i szybkości chodzenia w połączeniu z nowoczesnymi środkami farmakologicznymi mogą pomóc wielu osobom.

Z chorobami neurologicznymi można walczyć. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i dobry stan psychiczny skutecznie pomogą opóźnić rozwój chorób demencyjnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rozpoznanie choroby Alzheimera
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze