Łatwiejsza diagnostyka choroby Alzheimera

Szacuje się, że w 2050 roku już ponad milion Polaków zachoruje na chorobę Alzheimera. To trzy razy więcej niż dziś. Naukowcy odkryli nową, bardzo tanią, metodę sprawdzającą przynależność do grupy ryzyka zachorowalności na tę chorobę.

Proste testy

Testy zostały przeprowadzone na osobach pomiędzy 35. a 84. rokiem życia. Poproszono je o przejście określonego dystansu jak najszybciej, jednak bez biegania. Następnie mierzono siłę uścisku ich dłoni. Stan zdrowia osób biorących udział w eksperymencie kontrolowano przez kolejne 11 lat.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wyniki badań pokazały, że u osób, które wolniej chodziły i miały problemy z mocnym uściskiem dłoni, ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest wyższe. Teraz pozostaje je tylko potwierdzić.

Dzięki wprowadzeniu tego rodzaju testów diagnostyka występowania udaru mózgu oraz chorób neurologicznych związanych z wiekiem byłaby zdecydowanie prostsza.

Badania ekspertów z Boston University of Medicine mogą być milowym krokiem w diagnostyce tej choroby.

Obecność beta-amyloidu

Obecnie dostępne są testy pozwalające stwierdzić obecność w mózgu czynnika, który odpowiedzialny jest za pojawienie się choroby Alzheimera, czyli blaszek białka beta-amyloidu.

Ich zbyt duża liczba odkładając się niszczy strukturę neuronów i blokuje przewodzenie impulsów. Skutkiem tego są uszkodzenia mózgu. Należy jednak dodać, że przyczyny rozwoju tego zaburzenia nie są do końca poznane.

Nadmiar białka może pojawić się jeszcze przed wystąpieniem pierwszych symptomów chorobowych. Jego ilość kontroluje się poprzez pozytonową tomografię emisyjną (PET), a także poprzez punkcję w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Łatwo można to również sprawdzić wykonując testy genetyczne – choroba Alzheimera dziedziczona genetycznie pojawia się bowiem bardzo często.

Statystyki choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera najczęściej dotyka osoby po 65. roku życia. Ryzyko wcześniejszego wystąpienia tego rodzaju zaburzenia wynosi tylko jeden procent. Z demencją zmaga się już jednak aż 40 proc. 90-latków.

Leki na Alzheimera

Ostatnie kilkanaście lat upłynęło naukowcom na badaniach klinicznych środków niszczących białka beta-amyloidowe odpowiedzialne za rozwój tej choroby. Wyniki pokazały, że nic nie jest w stanie cofnąć zmian degeneracyjnych zachodzących w mózgu.

Istnieje jednak nadzieja w leczeniu osób, u których nie wystąpiły żadne objawy demencji. Badania kliniczne leków eliminujących blaszki białka trwają do tej pory. Łatwe testy siły uścisku i szybkości chodzenia w połączeniu z nowoczesnymi środkami farmakologicznymi mogą pomóc wielu osobom.

Z chorobami neurologicznymi można walczyć. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i dobry stan psychiczny skutecznie pomogą opóźnić rozwój chorób demencyjnych.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroba Alzheimera
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera - rozpoznanie i co dalej?

Choroba Alzheimera - rozpoznanie i co dalej?

Diagnoza choroby Alzheimera to trudne przeżycie zarówno dla pacjenta jak i jego bliskich. Ważne, by niepewność i strach o zdrowie i życie chorego (...) szybko ustąpiły miejsca działaniu. We wczesnym stadium choroby...

Choroba Alzheimera

Inhibitory peptydów w leczeniu choroby Alzheimera

Biochemicy z Uniwersytetu w Zurychu wykazali za pomocą komputerowych symulacji, w jaki sposób aktywne związki i fragmenty peptydu wywołującego chorobę Alzheimera wchodzą ze sobą w interakcje. Okazało się, że to niepoukładana struktura...

Choroba Alzheimera

Wpływ insuliny na funkcje poznawcze

insuliny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu potwierdza fakt, że zaburzenia w regulacji insuliny przyczyniają się do patofizjologii choroby Alzheimera (...) . We wczesnych etapach rozwoju choroba ta...

Choroba Alzheimera

Przeciwciała w leczeniu choroby Alzheimera

prowadzące do rozwoju choroby Alzheimera. Odkryty proces może posłużyć w lepszym zrozumieniu tej choroby i pomóc w wytworzeniu leków na bazie przeciwciał (...) jest białko choroby Alzheimera....

Choroba Alzheimera

Urazy głowy powodują Alzheimera!

Nowe badania wskazują, że urazy głowy, zwłaszcza powtarzające się, stanowią istotny czynnik ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Ich wpływ (...) objawy choroby Alzheimera. Ważny jest...

Choroba Alzheimera

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?

rozwoju choroby Alzheimera aż o 40-50 proc. Pamiętaj o witaminie E Witamina E spełnia rolę biologicznego przeciwutleniacza, zabezpiecza organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników i nadtlenków lipidowych....

Choroba Alzheimera

Uraz głowy

Uraz głowy

Nowe badania wskazują, że urazy głowy stanowią istotny czynnik ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Ich wpływ nie jest bezpośredni, symptomy pojawiają się dopiero po wielu latach - ale zależność jest na tyle silnie widoczna,...