Trwa ładowanie...

Lech Wałęsa pokazał stopy. Oto efekt stopy cukrzycowej

Avatar placeholder
07.10.2021 17:27
Lech Wałęsa pokazał stopy. Oto efekt stopy cukrzycowej
Lech Wałęsa pokazał stopy. Oto efekt stopy cukrzycowej (Getty images)

Lech Wałęsa od ponad 20 lat walczy z cukrzycą. W sierpniu choroba znowu uderzyła i były prezydent znalazł się w szpitalu. Przyczyną hospitalizacji była cukrzycowa stopa, powikłanie, które mogło nawet doprowadzić do amputacji. Teraz Wałęsa publikuje zdjęcia stóp "w związku z powtarzającymi się pytaniami".

spis treści

1. Lech Wałęsa. Problemy ze stopą cukrzycową"

"I znowu w szpitalu. Stopa cukrzycowa" – lakonicznie napisał 17 sierpnia Lech Wałęsa na swoim Facebooku. Więcej informacji na temat zdrowia byłego prezydenta mediom przekazał syn - Jarosław Wałęsa. Z jego relacji wynikało, że stopa ojca od dłuższego czasu nie wyglądała najlepiej.

Lech Wałęsa pokazał stopy.
Lech Wałęsa pokazał stopy. (Getty Images)
Zobacz film: "Objawy cukrzycy na skórze"

"Palce coraz bardziej ciemniały. Kiedy teraz tata trafił do szpitala, zachodziła nawet obawa, że ojcu grozi amputacja tych palców" - powiedział Jarosław Wałęsa w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

Na szczęście do amputacji nie doszło, ale od tego czasu niewiele było wiadomo o stanie zdrowia Lecha Wałęsy. Teraz były prezydent opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia swoich stóp.

"Stan moich stop w związku z powtarzającymi się pytaniami" - napisał Wałęsa.

2. 20 lat z cukrzycą

Ponad 20 lat temu, podczas rutynowych badań, u Lecha Wałęsy została zdiagnozowana cukrzyca. Współzałożyciel "Solidarności", były prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla po latach przyznał, że szybko musiał nauczyć się żyć z chorobą, choć największą trudnością stanowiła dla niego dieta.

"A ja lubię zjeść tłusto, uwielbiam słodycze, torciki, cukierki, krówki, ptasie mleczko, wszystkie słodycze mógłbym jeść" - powiedział były prezydent w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

Efekt cukrzycowej stopy
Efekt cukrzycowej stopy (Facebook/Lech Walęsa)

Tymczasem w 2020 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał informację o tym, że po 20 latach walki z cukrzycą typu 2. odstawił insulinę, a jego wyniki badań są dobre. W zamian stosował dietę, a właściwie post warzywno-owocowy dr Dąbrowskiej.

Wałęsa przebywał nawet w ośrodku na turnusie, o czym informował, zamieszczając na Facebooku zdjęcia swoich posiłków. Wówczas internauci, a także media zadawały sobie pytanie, czy dieta może zastąpić insulinę.

3. Czym jest stopa cukrzycowa?

Zespół stopy cukrzycowej to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, które pojawia się nawet u 10 proc. chorych na cukrzycę typu 1. lub 2. Stopa cukrzycowa jest powodem aż 70 proc. amputacji kończyn na całym świecie.

Początkowo w przebiegu tego powikłania skóra stopy staje się sucha, łuszcząca, naskórek pęka, tworzą się rany. W kolejnych etapach dochodzi do:

  • pojawienia się owrzodzeń i martwicy
  • zanikania tkanki miękkiej – tkanki miękkie, mięśnie, nerwy stają się niedotlenione
  • zasinienia skóry (m.in. w stopie niedokrwiennej)
  • zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych, uszkodzenia naczyń tętniczych, co w następstwie może skutkować miażdżycą
  • bolesności, zaburzeń czucia, uszkodzeń kości (w przebiegi stopy neuropatycznej)

Choroba charakteryzuje się złym ukrwieniem stopy i uszkodzeniami włókien nerwowych. Jest konsekwencją nieleczonej lub źle leczonej cukrzycy.

Zbyt wysoki poziom cukru, zaniedbywanie właściwej farmakoterapii, niewłaściwy dla diabetyka styl życia i dieta czy bagatelizowanie pierwszych objawów stopy cukrzycowej to czynniki, które są źródłem poważnych dolegliwości w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej.

Zobacz także: Cukrzyca typu 2. Pierwsze objawy widać na skórze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze